fiber

Alle øker. Telenor tar markedsandeler på fiber

Rekordvekst i investeringer i fiber gir vekst for alle, og Altibox taper markedsandeler til Telenor.

Selv om Altibox taper markedsandeler på fiber i 2019, var det et rekordår for partnerskapet. De koblet opp 89.000 nye kunder, mer på ett år enn noen gang før. At markedsandelen synker, viser kraftig vekst også for andre aktører.
Selv om Altibox taper markedsandeler på fiber i 2019, var det et rekordår for partnerskapet. De koblet opp 89.000 nye kunder, mer på ett år enn noen gang før. At markedsandelen synker, viser kraftig vekst også for andre aktører. Nasjonal kommunikasjonsmyndighet

Av investeringene i telemarkedet i 2019 på 12,2 milliarder kroner gikk 6,2 milliarder til fiber. Det har gitt et kraftig oppsving i antallet fiberkunder. 145.000 nye fiberkunder kom til i 2019, mens det var nedgang for kabel-TV-basert bredbånd og selvsagt for DSL, som Telenor har startet nedbyggingen av. Det viser Nasjonal kommunikasjonsmyndighets statistikk fra Ekommarkedet i 2019.

Totalt er det nå 1.157.000 fiberkunder i landet, av totalt 2,14 millioner bredbåndskunder. I tillegg kommer 55.000 abonnenter på satellitt- og radiobaserte teknologier. Det var 592.000 kabel-TV-baserte bredbåndskunder og 332.000 DSL-kunder.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Markedsandelene for alle teknologier i bredbåndsmarkedet.
Markedsandelene for alle teknologier i bredbåndsmarkedet.

Måler vi omsetningen stod fiber for 4,47 milliarder kroner, mot 2,06 milliarder for kabel-TV-basert bredbånd og 1,92 milliarder for DSL.

Bare Nextgentel minsker

Ser vi på markedsandelen for bredbånd totalt, er det Telenor som taper, selvsagt på grunn av fallet i DSL-kunder. Selv om fiberveksten kompenserer for reduksjonen av kobberbasert bredbånd, er det ikke nok til å beholde markedsandelen i et voksende marked.

Her er det Altibox som vokser mest. Slik ser markedsandelene ut, se figuren for endring i markedsandeler over flere år:

  • Telenor 36,1 prosent
  • Altibox 27,2 prosent
  • Telia 18,1 prosent
  • Globalconnect 4,3 prosent
  • Nextgentel 4,0 prosent
  • Øvrige 10,3 prosent

Fiber

For fiberbasert bredbånd ser vi at Altibox-partnerskapet har størst markedsandel, målt i antall abonnenter, med 48,1 prosent, ned fra 50,3 prosent i 2018.

Også Nextgentel har en svak nedgang i markedsandel her, fra 2,8 til 2,6 prosent. Resten har vekst, og Telenors vekst er størst, fra 22,1 til 23,3 prosent. Det er neppe overraskende etter at Telenor har økt investeringene i fiberutbyggingen sin de siste årene.

Fungerende direktør for Nasjonal kommunikasjonsmyndighet, John-Eivind Velure, sa under presentasjonen av Ekomstatistikken for 2019 at det til neste år vil bli interessant å se hvor stor andel av bredbåndskundene som har fått fast trådløst bredbånd via mobilnettene. Både Telenor og Telia tilbyr dette produktet, som med 5G er ventet å kunne tilby høyere hastigheter og stabilitet på linje med fastnettet.

Fungerende Nkom-sjef John-Eivind Velure og seniorrådgiver Roger Markussen i Nkom presenterte statistikken for telemarkedet via en webkast.
Fungerende Nkom-sjef John-Eivind Velure og seniorrådgiver Roger Markussen i Nkom presenterte statistikken for telemarkedet via en webkast.
Powered by Labrador CMS