fjordkraft

Fjordkraft med tall fra andre kvartal: Fortsatt ikke lønnsom mobildrift

Forventer at pilene snur fra fjerde kvartal.

Ifølge konsernsjef Rolf Barmen vil overtakelsen av kundene til Skymobil AS åpenbart ha en positiv innvirkning på mobilsegmentet fremover.
Ifølge konsernsjef Rolf Barmen vil overtakelsen av kundene til Skymobil AS åpenbart ha en positiv innvirkning på mobilsegmentet fremover.

Strøm- og mobilleverandøren Fjordkraft presenterte torsdag sitt resultat fra andre kvartal.

Da selskapet slapp kundetallene for mobilvirksomheten i juli, viste de en ørliten nedgang: Fjordkraft mistet 526 mobilkunder fra andre kvartal i fjor til andre kvartal i år, og hadde 134.149 mobilkunder ved utgangen av kvartalet.

Onsdag offentliggjorde Fjordkraft at de har signert en avtale med Skymobil AS om overtakelse av mobilkundeporteføljen på i underkant av 38.000 privatkunder fordelt over hele Norge.

– Dette vil åpenbart ha en positiv innvirkning på segmentet fremover, sa konsernsjef Rolf Barmen om oppkjøpet under fremleggelsen av kvartalsrapporten torsdag.

Den endelige prisen Fjordkraft betaler for overtakelsen vil avhenge av antallet abonnenter som migrerer, samt fordelingen av abonnementsstørrelser, og vil derfor bli lagt frem i den tredje kvartalsrapporten, sa han.

Fortsatt ikke lønnsomt

Selv om selskapet ved nyttår hadde nådd målet sitt om 125.000 mobilkunder, hadde de ikke klart å gjøre mobildriften lønnsom slik de hadde som målsetting å være når de passerte dette kundetallet.

Dagens kundetall på drøyt 134.000 kunder er stadig ikke nok til at mobildelen av selskapet leverer grønne tall. Men ifølge Morten Opdal, ansvarlig for investorrelasjoner i Fjordkraft, forventes pilene å snu i år.

– I fjor hadde vi et negativt driftsresultat fra mobilvirksomheten. I år forventer vi et positivt driftsresultat av mobilvirksomheten fra fjerde kvartal, og vi vil fra og med neste år gå i pluss, skriver han i en e-post til Inside Telecom.

Selskapets forventede antall mobilkunder er dermed 134.149 (antall mobilkunder ved utgangen av Q2) + cirka 38 000 fra Skymobil. Men nøyaktig antall kunder avhenger av hvor mange som blir med over, opplyser selskapet til Inside Telecom.

Tar grep for å gjøre mobilkundene lønnsomme

For å bedre lønnsomheten i mobildriften, og for å kunne tilby nye tilleggstjenester til mobilkundene sine, planlegger Fjordkraft å bytte ut Erates tjenesteleverandør-plattform med selskapets MVNO-plattform (MVNO står for Mobil, virtuell nettverksoperatør). Erate er et Oslo-basert selskap som leverer løsninger til en rekke mobiloperatører i det norske mobilmarkedet.

– Det gjør oppkjøp av denne typen mer aktuelt, og volum er viktig, sier Arnstein Flaskerud, konserndirektør for Strategi og fusjoner og oppkjøp (M&A) i Fjordkraft i en pressemelding onsdag.

– Kundene vil ikke merke stort

Konserndirektør for privatmarkedet i Fjordkraft, Christian Kalvenes, forsikrer at kundene ikke vil merke stort til overgangen.

– De fleste kundene som blir med over, vil få like gode abonnementsløsninger som de har i dag, eller enda bedre. Det vil heller ikke være nødvendig for Skymobil-kundene å skifte SIM-kort for å gjennomføre overgangen til Fjordkraft, da vi er opptatt av at denne prosessen skal være helt sømløs for kundene, sier han i pressemeldingen.

Når kundene nå kommer inn i Fjordkraft, vil de også få tilgang til et fordelsprogram og en ny og bedre app, forteller han. Selskapet vil fortsatt tilby full Telenor-dekning.

Resultater Q2 2021

Selskapets netto driftsinntekter i kvartalet økte med 24 prosent til 388 millioner kroner, opp fra 314 millioner i 2020. Justert driftsresultat utgjorde 141 millioner i 2. kvartal 2021. Økningen er på 14 prosent fra samme periode foregående år.

– Kvartalet viser positiv utvikling og gode resultater. Vi har mange ulike salgskanaler, og fysiske kanaler har mot slutten av kvartalet vært tilbake på tilnærmet normalt aktivitetsnivå, sier CEO Rolf Barmen i Fjordkraft i en pressemelding torsdag.

Fjordkraft-konsernet består av virksomhet i Norge, Sverige og Finland og har i alt cirka en million kunder. Høsten 2020 kjøpte konsernet to selskaper i Norge og ett selskap med virksomhet i både Sverige og Finland.

Fjordkraft Mobil ble lansert våren 2017, og har etablert seg som landets største leverandør av mobiltelefoni uten eget nett.

Powered by Labrador CMS