ice group

Lyse kjøper Ice – avtalen gir Ice tre milliarder kroner i kontanter

Lyse overtar alle aksjene i Ice Group Scandinavia Holding. Avtalen gir Ice kontanter til å avslutte den omstridte låneavtalen med Goldentree.

Administrerende direktør Tor Morten Osmundsen og styreleder Toril Nag i Altibox har betalt 724 millioner for egne 5G-frekvenser. Nå kjøper de opp mobilselskapet Ice.
Administrerende direktør Tor Morten Osmundsen og styreleder Toril Nag i Altibox har betalt 724 millioner for egne 5G-frekvenser. Nå kjøper de opp mobilselskapet Ice.

Lyse AS overtar Ice Group, opplyser Ice i en børsmelding fredag formiddag. Meldingen kom etter at handelen i Ice-aksjen ble stoppet like før Oslo børs åpnet fredag.

Ice melder at overtakelsesavtalen er verdt 5,56 milliarder kroner, og at kjøpet vil tilføre selskapet tre milliarder kroner i kontanter.

Avtalen innebærer at Lyse overtar alle aksjene i selskapene Ice Group Scandinavia Holdings AS, Ice Communication Norge AS, Phonepartner Norge Holding AS and Ice Retail Holding AS, og ifølge børsmeldinga er avtalen godkjent av eiere med rundt 80 prosent av aksjene. Det innebærer trolig at det er de tre største Ice-eierne – AI Media Holdings (125,3 millioner aksjer), Rasmussengruppen (20,3 millioner aksjer) og Bridford Investments (16,6 millioner aksjer) som har sagt ja. Det er utstedt totalt 202 millioner Ice-aksjer.

Lyse kjøper imidlertid ikke Ice Group ASA, den børsnoterte konsernspissen, der konsernets gjeld ligger.

Gjør opp gjelda

I november i fjor la Ice fram en restruktureringsplan for gjelden som innebar at selskapet skulle forsøke å skaffe 2,5 milliarder kroner, der 1,5 milliarder kroner skulle brukes til å slette gjelden selskapet har til finansieringsselskapet Goldentree, mens den siste milliarden skulle brukes i til å gjennomføre driftstiltak.

I børsmeldingen skriver Ice at selskapet også har inngått en avtale med Goldentree om å gjøre opp gjelden med en innbetaling av omlag 1,55 milliarder kroner. Avtalen innebærer også at alle konfliktene rundt låneavtalen, som partene skulle møtes om i Oslo tingrett i april, legges helt død. Rettssaken vil imidlertid bli gjennomført dersom innbetalingen ikke er gjennomført før 4. april, den datoen da rettsaken skal starte.

Overtakelsen innebærer også at Ice skal gjøre opp gjelden til de øvrige av selskapets store låntakere, og de samlede utbetalingene til sletting av gjeld vil beløpe seg til rundt 2,9 milliarder kroner.

Kraftige kursfall

Restruktureringsprosjektet som ble påbegynt i november, ble som kjent skrinlagt allerede etter en måned, og aksjekursen til Ice har falt voldsomt de siste månedene. Før dagens børsstans var kursen nede i 2,40 kroner, etter å ha ligget på 19,40 for et år siden, og Ice skriver i børsmeldingen at overtakelsesavtalen innebærer at det bare blir igjen et begrenset beløp til aksjonærene.

Da handelen i Ice-aksjen ble tatt opp igjen like over klokka 11 fredag formiddag, stupte kursen på nytt, og var ned mellom 40 og 50 prosent sammenlignet med dagen før.

Tirsdag denne uken la Ice fram resultater for fjerde kvartal. Selskapet meldte da at det ikke var inngått noen avtaler om restrukturering av gjelden, og at det ikke var klart hvordan en eventuell restrukturering av selskapet ville bli. En forretningstransaksjon ble imidlertid nevnt som et mulig alternativ i en eventuell restrukturering. Ice gjorde det da klart at kortsiktige likviditetsbehov gjorde at det hastet med å finne en permanent løsning på refinansieringen.

Og tre dager senere var altså løsningen klar.

Ice skriver at selskapet har vurdert en rekke ulike transaksjoner for å komme fram til en vellykket løsning på refinansieringen av selskapet. Selskapets styre har imidlertid gått enstemmig inn for denne løsningen, som selskapet mener vil gjøre det mulig for Ice å fortsette utviklingen av Norges tredje mobilnett.

For Lyse innebærer overtakelsen at de blir en fullverdig teleoperatør, på linje med Telenor og Telia.

Siste i rekken av Lyses mobileventyr

Det har lenge vært spekulert i om Lyse, som i dag er størst på fiberbredbånd til privatmarkedet gjennom Altibox-samarbeidet, vil styrke sin posisjon i telemarkedet gjennom et nærvær på mobil. Nylig sikret selskapet seg 5G-frekvenser for 724 millioner kroner, men det har ikke vært klart akkurat hva som var ambisjonen med disse.

Det er imidlertid ikke første gangen Lyse prøver seg i mobilmarkedet. I 2016 kjøpte Lyse mobilselskapet Hello, men endte med å selge de 75.000 kundene til Ice i juli 2017. Det er ikke kjent hvor mye Altibox tapte på Hello-eierskapet.

Denne gangen er det noe helt annet Lyse kjøper. Ice har bygget seg opp til å bli Norges tredje største mobilselskap, med god kundevekst i både privat- og bedriftsmarkedet. I tillegg har Ice en solid posisjon i markedet for hyttebredbånd takket være sine frekvenser i 450 MHz-nettet. I kombinasjon med 5G og FWA (fast trådløst bredbånd) kan dette gi gode synergier for en fiberleverandør med vekstambisjoner.

Fornøyde toppsjefer

– Oppkjøpet av Ice vil etablere Lyse som en fullverdig teleoperatør på linje med Telenor og gi en forsterkning av den samlede telekominfrastrukturen i Norge. Ved å få Lyse inn på eiersiden vil Ice kunne bli en mer solid mobiloperatør som vil kunne konkurrere enda sterkere i det norske telemarkedet. Dette vil gi økt valgfrihet, bedre kundeopplevelser og mer fornøyde kunder, sier Lyses konserndirektør for tele, Toril Nag, i en felles melding Lyse og Ice har sendt ut.

– Ice sin ledelse har brukt lang tid på å søke etter den beste langsiktige løsningen for selskapet og er svært glade for å få inn Lyse på eiersiden. Dette kjøpet markerer starten på et nytt norsk industrieventyr. Sammen har vi både verdensledende infrastruktur og dyktige fagfolk, og vi er rigget for å få til enda mer sammen enn det vi kunne fått til alene, sier administrerende direktør Eivind Helgaker i Ice i den samme meldingen.

Lyse beholder Ice-navnet og hovedkontoret i Nydalen. Dagens Ice-ledelse blir værende i selskapet.

I meldingen skriver Lyse og Ice at både Ice og Altibox-partnerskapet har passert 700.000 kunder og investert milliarder i nye nett. Sammen besitter Ice og Lyse dessuten landsdekkende digital infrastruktur og en stor andel av mobilfrekvensene for både 4G og 5G.

– Det legger til rette for satsing som vil komme både forbrukere, bedriftene, industrien og offentlig sektor til gode, skriver selskapene.

Powered by Labrador CMS