ice

Ice boikotter storanbud med staten: – Vi føler vi er nødt til å flagge offentlig at vi ikke deltar

Rammeavtalen verdt 90 millioner kroner skal sikre teleløsninger for tusenvis av byråkrater, politikere og ansatte i regjeringsapparatet.

Ice mener det er helt hårreisende at DSS ikke skal ha på plass en reserveleverandør av telekommunikasjon på den store telekontrakten med DSS. Illustrasjonsfoto.
Ice mener det er helt hårreisende at DSS ikke skal ha på plass en reserveleverandør av telekommunikasjon på den store telekontrakten med DSS. Illustrasjonsfoto.

Ice boikotter det omstridte teleanbudet med Departementenes sikkerhets- og serviceorganisasjon verdt 90 millioner kroner. Selskapet mener fortsatt at DSS favoriserer Telenor.

– Det er veldig uvanlig at Ice ønsker å flagge offentlig at vi ikke vil delta i en offentlig anbudsrunde, men det føler vi oss nødt til her. Det er i praksis Telenors ferdigutviklede pakkeløsninger DSS ber om, sier kommunikasjonsdirektør Reynir Jóhannesson til Inside Telecom.

Kluss fra start

Rammeavtalen på mobil- og fasttelefonitjenester skal sikre teleløsninger for tusenvis av byråkrater, politikere og ansatte i det norske i regjeringsapparatet.

Anbudsprosessen har vært preget av en rekke vesentlige feil og mangler. DSS oppga først at oppdraget var verdt åtte til 35 millioner kroner, når det i virkeligheten var verdt opptil 210 millioner kroner.

Ice sier selskapet gjerne skulle deltatt i anbudskonkurransen, men at de ikke klarer å tilby løsningene som det legges opp til i. Jóhannesson mener DSS' valg av teknologi er utdatert og tilhører en allerede svunnen tid.

– Om vi skulle deltatt måtte vi gjort investeringer i løsninger som tilhører fortiden. Det er faktisk fasttelefoni de i hovedsak ber oss om å konkurrere om, der mobildelen er pakket inn. Om man ser stort på det ønsker ikke DSS noen innovasjon eller utvikling. De burde diskutert nye løsninger med oss og gitt nye aktører tid til å være forberedt for tøff konkurranse om oppdragene.

– Hvorfor skal vi bruke masse tid og ressurser på å lage løsninger som potensielt tilhører fortiden eller gir dårligere sikkerhet? Vi ønsker ikke å investere i 2G, 3G eller gammeldagse fasttelefonløsninger, oppsummerer kommunikasjonsdirektøren.

– Vil gi dårlig sikkerhet

Ice har hele tiden argumentert med at de teknologiske løsningene DSS velger å basere seg på vil gi alle departementer, statsministerens kontor og ambassadene dårlig sikkerhet.

Det skyldes at Departementenes sikkerhets- og serviceorganisasjon bare ønsker å bruke én teleleverandør til å ivareta alle de samfunnskritiske funksjonene.

Reynir Jóhannesson mener vurderingen står til stryk.

Samtidig som blålysetatene må ha reserveløsninger på plass i form av flere teleleverandører som leverer adskilte nett for å sikre opptid ved uønskede hendelser, mener Ice at DSS totalt avfeier alle reelle trusler når de bare skal benytte seg av én leverandør.

– Oberstløytnant Geir Hågen Karlsen ved Forsvarets høyskole anbefalte nylig norske kommuner og næringsliv om å stålsette seg for cyberangrep fra Russland i tiden fremover. Det virker som at DSS tenker at statens leverandør av telekommunikasjon vil bli skjermet ved et angrep.

– Staten som hele tiden krever økt sikkerhet hos andre, Ice inkludert, bør nå se seg i speilet. Jeg mener DSS’ tilnærming her både er naiv og uansvarlig. Den dagen de rammes vil de kjenne på at de ikke har reserveløsninger, og det tror jeg kommer til å smerte veldig, sier en tydelig frustrert Jóhannesson til Inside Telecom.

Hvorfor har politikerne etterspurt tre telenett?

Ice-direktøren mener det faller på sin egen urimelighet at regjeringen og statsapparatet i mange år har etterspurt flere nettleverandører som kan sikre demokratiet ved utfall.

Reynir Johannesson, kommunikasjonsdirektør i Ice. Foto: Terje Borud
Reynir Johannesson, kommunikasjonsdirektør i Ice.

Nå som vi har fått det, velger departementene via DSS å totalt avfeie truslene som lurer ved å takke nei til reserveløsninger, sier han.

Jóhannesson håper kritikken deres når regjeringen og resten av statsapparatet. Det er viktig å få i gang en dialog med teleaktørene der sikkerheten blir hovedtema, mener han.

– Det hjelper ikke å ha tre nett om de ikke brukes, sier kommunikasjonsdirektøren.

Det var i november i fjor at Departementenes sikkerhets- og serviceorganisasjon valgte å avlyse anbudskonkurransen etter at tilbudsfristen ble utsatt fem ganger.

Ice har tidligere uttalt at anbudet var ekskluderende og urimelig, og selskapet har hele tiden hevdet at sikkerheten ikke blir godt nok ivaretatt. Ice har vært svært frempå med sin kritikk av departementet de siste månedene.

DSS mener de har gjennomført god prosess

Også Telia har vært kritiske. De måtte gni seg i øynene da de fant Telenors produktnavn ramset opp i grunnlaget som ble sluppet i fjor høst.

Presseansvarlig og seksjonssjef Ketil Nordgård i Departementenes sikkerhets- og serviceorganisasjon sier til Inside Telecom at de har gjennomført anbudskonkurransen som en forhandlet prosedyre.

Ifølge ham er det det markedet har signalisert at de ønsket. Nordgård sier også at de har mottatt innspill fra markedet og høstet erfaringer fra andre offentlige virksomheter som har vært igjennom tilsvarende anskaffelsesprosess i det siste.

Nordgård svarer derimot ikke på noe av den direkte kritikken fra Ice. Pressesjefen sier at det er DSS’ behov som har vært styrende for prosessen hele veien. De har også tatt til seg innspill fra leverandørsiden, konstaterer han.

– DSS har gjennomført en grundig vurdering av krav til sikkerhet som en del av konkurransen, og som på best mulig måte ivaretar departementenes behov på dette området, sier Nordgård til Inside Telecom.

Kommunikasjonsdirektør Reynir Jóhannesson i Ice sier at teleselskapet, gjennom en rekke innsynsforespørsler, ikke har funnet et eneste spor av at DSS har vært i kontakt med noen av de andre leverandørene i markedet for å høste av deres sikkerhetserfaringer.

Jóhannesson sier selskapet har vært i kontakt med departementet flere ganger for å gi dem innspill, men også for å forsikre seg om at de har forstått anbudet korrekt.

– Vi hadde forventet mer dialog, men fikk null tilbake. Det har vært helt «radio silence». Hvem er det som sitter og sier at valget av denne løsningen er grei? Vi ønsker å vite hvem som har rådgitt DSS, og gitt dem anbefalingene om at en ettnettsløsning er godt nok for noen av de mest samfunnskritiske funksjonene i statsapparatet, sammenfatter han.

Powered by Labrador CMS