it-bransjen
– Det blir ansett som positivt om man går på trynet
Megacool savnet risikovilje og erfaring i det norske økosystemet, og flyttet bedriften til San Francisco.
SAN FRANCISCO (Digi.no): Norske Megacool er et av en håndfull norske selskaper med permanent base i IT-hovedstaden Silicon Valley. Vi møtte daglig leder, Aurora Klæboe Berg og hennes to norske medspillere på taket til kontorlokalet deres midt i San Francisco for å ta en prat om hvordan det er å starte et IT-selskap i USA som nordmenn.
– Det er et fint sted å bo, selv om det er dyrt. Ikke alt fungerer, men det er veldig fint. Dette er ikke en uvanlig dag, med skyfri himmel og over 20 grader tidlig i mars, sier Eivind Solbakken, selskapets backend-utvikler.
– Vi spiser lunsj på taket året rundt. Hvis du er veldig glad i vintersport, er det kanskje ikke det beste stedet å flytte til, kommenterer Tarjei Husøy, teknologisk direktør.
Vil hjelpe både store og små spillselskaper
Megacool, som ble startet i 2015, sprang ut fra det norske spillselskapet Dirtybit, som er mest kjent for mobilspillserien Fun Run.
Da Aurora og med-gründer Nicolaj Broby Petersen jobbet i Dirtybit, identifiserte de et stort behov for at flere spill kan bruke sin eksisterende spillerbase for å markedsføre seg selv og gå virale.
– Vi ønsket å starte Megacool for å skape en ny type markedsføringsteknologi for spillselskap. Vi så at, enten så koster det ekstremt mye å vokse ved å bruke tradisjonell markedsføring, eller så kan man nå mye lengre ved å skape mer viralitet, slik at pengene du bruker går lengre. Slik hjelper vi de store, såvel som de små.
Måten de bestemte seg for å takle dette problemet på, var å lage et programvaresett (SDK) som spillutviklere selv kan integrere inn i spillet.
Dette blir da en del av spillet og muliggjør enkel deling av videosnutter fra spilløkten. Den enkelte utvikler kan da skreddersy når spilleren får opp valget om de vil dele et klipp, for eksempel dersom spillet registrerer en ny high score.
– Det er ugunstig for spilleren å måtte starte og stoppe opptak manuelt, sier Tarjei.
– Derfor har vi satt det opp slik at dette gjøres automatisk, og så har utviklerne kontroll over hva som passer spillet deres best. Opptakene skjer i bakgrunnen mens man spiller. Når man er ferdig med en «session» blir man presentert med høydepunktet som ble tatt opp, hvor man så kan velge om man vil dele dette. Vi sørger også for å optimalisere slik at linken og innholder følger med uansett hvilken plattform man deler til. Slik drives trafikken tilbake til spillet.
Opptakene som blir gjort under spillingen lagres lokalt på den enkelte mobiltelefon frem til spilløkten er ferdig. Deretter lastes klippet opp til Megacool sine servere og slettes automatisk fra enheten. Dette frigjør plass på telefonen og sikrer at unødvendig informasjon ikke blir lagret over lengre tid.
Nederlandsk eierskap
Samme år som Megacool gjorde sitt inntog i bransjen, startet det nederlandske selskapet Medal.tv med en liknende satsning. I motsetning til Megacool fokuserer Medal på opptak av PC-spill.
8. oktober i fjor annonserte Megacool at de ble kjøpt opp av Medal. Dette muliggjør at høydepunkter fra spill kan deles på tvers av mobil og PC. Etter oppkjøpet ble det lansert en freemium-modell som skal gjøre det enklere for både små og store spillselskaper å ta i bruk Megacool sin programvarepakke. Over 50 spill på markedet har i dag integrert selskapets teknologi.
– Vår forretningsmodell er at det er gratis å bruke produktet. Hvis du vil ha mer historikk og innsikt i det som skjer, så kan du betale mer for å gjøre det. I tillegg har vi en bedriftsmodell som er tilrettelagt store bedrifters behov for support og whitelabeling. Fra Medal sin side er alt gratis å bruke foreløpig, sier Aurora.
For teamet i Megacool har det vært et stort fokus på å beskytte brukerdata. De har hele tiden vært klare på at de ikke vil gå ned den veien der de må tjene penger på å selge denne dataen eller ved å bruke høyt personalisert reklame. Derfor bestemte de seg for å ta betalt fra dag én.
– Mange forventer at slike ting er gratis, noe som gjør det litt vanskelig å ta betalt for det. Det fantes jo liknende gratistjenester før som nå ikke finnes lengre muligens nettopp fordi de var gratis, sier Eivind.
– Det har vært mye av utfordringen i bransjen generelt, at man har trent seg til at alt skal være gratis siden man kan tjene penger gjennom reklame. Mange synes det var rart at vi tok betalt, men det ga mening for oss. Vi vil ikke bidra til sporingsindustrien. Ved at vi tilbyr en gratismodell, tillater det de mindre selskapene å prøve produktet, før de betaler for flere tjenester dersom de ser behovet for det, legger Tarjei til.
Må være villig til å risikere
Gjengen i Megacool forteller at det ikke bare har vært enkelt å flytte til USA for å prøve lykken i IT-bransjen. På grunn av det ekstremt høye kostnadsnivået i området, så de seg nødt til å være kreative i oppstartsfasen.
– Det ble mye deling av rom og ad hoc-løsninger det første året, sier Aurora.
Tarjei utdyper og forklarer at de i løpet av det første året bodde på syv forskjellige steder i byen, og at de flyttet hver gang de fant noe som var billigere enn det forrige stedet.
– Vi begynte også å ta med mat hjemmefra for å få spare penger der det var mulig. Det er ikke bare-bare å flytte hit dersom man er fersk ut av universitetet og ikke har opparbeidet seg sparepenger man kan leve av. Vi hadde jobbet noen år og det ga oss startkapital til å flytte over. Deretter fikk vi hentet investering som blant annet ga oss mulighet til å søke om investorvisum slik at vi kunne fortsette å jobbe herfra.
Til tross for utfordringene de første årene, er gjengen kjappe til å skrive under på at det er en viktig erfaring å være så tett på IT-miljøet i området. Her finner de en større forståelse fra alle ledd i økosystemet, fra venturekapitalister til advokater, som alle vet hva som skal til for å få en startup til å lykkes.
– Det savnet vi med økosystemet i Norge, at det er veldig få som har startet selskaper og vokst de til millioner av brukere. Her er det mange som har gjort dette opptil flere ganger. Det er også en helt annen mentalitet rundt det å prøve og feile.
– Det blir ansett som positivt om man går på trynet. Da spør de hva det neste prosjektet ditt er, og mange investorer investerer kun hvis du har prøvd flere ganger før. Hjemme i Norge er man en skuffelse i mye større grad dersom man går på trynet. Da blir spørsmålet heller om man snart skal skaffe seg en skikkelig jobb, sier Aurora.
– For at folk skal bli gode på å starte selskaper, må man gjøre det flere ganger. Da er det utrolig sårbart med en sånn mentalitet man ofte ser i Norge.
– Nordmenn må slippe seg mer løs
Det nå fem år gamle selskapet synes andelen nordmenn som flytter til området er veldig lav, og at folk flest kanskje ikke har et realistisk bilde av hva som kreves for å lykkes her. I deres øyne virker det som om terskelen for å prøve stopper mange før de i det hele tatt får begynt.
– Det er nok typisk norsk å være litt beskjeden når det kommer til egne ferdigheter, det henger sammen med det å være redd for å feile. Likevel virker det som om de aller fleste nordmenn jeg prater med i denne bransjen er skikkelig flinke, og ville nok ikke hatt noen problemer med å komme i en god posisjon hos firmaer her borte, sier Eivind.
– Mange hadde nok hatt godt av å ha tre-fire år her før de dro tilbake til Norge. Da kunne man plukket opp litt mer erfaring og sett hvordan man gjør det i selskapene her og bringe deler av den kulturen tilbake til Norge, fortsetter Tarjei.
Ingenting tilsier at det skal være lett å starte et nytt selskap i utlandet. Til dette trenger man hjelp og råd, noe man kan finne mye av i San Francisco-området.
– Som de sier her, så koster utføringen penger, men rådene er gratis. Dersom det er noe folk lurer på rundt det å flytte eller drive her borte, så må de gjerne ta kontakt med oss eller andre som er her. Ingen gjør jobben for deg, men de hjelper gjerne, sier Aurora.
Til tross for at de levde i trange kår de første årene her borte, er gjengen glade for at de turte å kaste seg ut i det. Prøving og feiling er en naturlig del av å drive et selskap, og det er sjelden ting går som de skal.
– Flere nordmenn må bare slippe seg litt løs og gå ut av komfortsonen. Man må prøve og feile, og se hva som fungerer. Veien vår har blitt til mens vi har gått den. Det er få ting, kanskje ingenting, som gikk slik vi trodde det skulle gå. Det har ikke vært en lett reise, men jeg er veldig glad for at jeg kastet meg ut i det, avslutter hun.
– Det er ikke nødvendigvis en oppskrift på å bli millionær, om det er det man er på jakt etter. Veldig mye skal klaffe for å bli det neste Google, men sannsynligheten er kanskje større her enn andre steder, legger Eivind til.