it-bransjen
Følte seg presset av Green Mountain: – Du blir holdt litt som gissel
Sandnes kommune stoppet Green Mountains datasenterplaner i Vagle næringspark etter det lokalpolitikerne opplevde som voldsomt press fra selskapet.
Lokalpolitikere ble lovet milliardinvesteringer og minst 200 arbeidsplasser da en stor, hemmelig kunde av Green Mountain skulle investere i senteret som skulle satse på kunstig intelligens.
Planene kom som en overraskelse på flere av lokalpolitikerne, skriver E24.
– Du blir holdt litt som gissel. Ikke bare fra Green Mountain. Du blir presset fra alle kanter, sier Erlend Kristensen, som er gruppeleder for MDG i Sandnes, til næringslivsavisa.
Store planer
Datasenteret skulle ha fire bygg på 142.000 kvadratmeter og kapasitet på 120 megawatt.
For å bygge på tomta, måtte det en planendring til. Den ble nedstemt på et ekstraordinært møte i kommunestyret 18. februar i år.
Lokalpolitikerne E24 har snakket med forteller om en svært krevende beslutning.
Hvis avgjørelsen ikke ble tatt nå, kom investeringstoget til å gå, forteller politikerne fra Sp, Frp og MDG om det de opplevde som intens lobbyvirksomhet fra Green Mountain.
– Når det holdes hemmelig hvem kunden er, at ting må gå veldig fort og du får følelsen av at det er du som stopper samfunnsutviklingen fordi vi jo trenger datasentre. Det er ingen behagelig følelse, sier Inger Helen Aanestad (Sp) til E24.
Lokalpolitikerne stusser over at det er kommunene-Norge som må håndtere de utenlandske tek-gigantene på egenhånd.
Hvordan skal deltidspolitikere klare å sette seg inn i og forstå alle momentene ved så store beslutninger? undrer de.
Legger seg flate
Green Mountain sier til E24 at selskapet legger seg flate.
De sier planene var en ekstraordinær situasjon, og at de normalt sett ikke håndterer utbygginger på denne måten.
Selskapet tar nå lærdom av saken og arbeider for å unngå lignende situasjoner i fremtiden.
– Vi har forståelse for at det ble opplevd tidspress i prosessen, men fra vårt ståsted opplevde vi en god dialog med kommunens administrasjon og folkevalgte, sier kommunikasjonssjef Mette Berger Gulbrandsen til E24.