it-bransjen

Har brukt millionene fra domenesalg til utvikling av løsninger for smarte byer

André Eidskrem er mest kjent for salget av domenet by.com for ti millioner kroner til en kinesisk investor i 2016. Han sier pengene er brukt til utvikling av digitale løsninger for smarte byer og samhandling i organisasjoner.

Alltid i forkant: IT-gründer André Eidskrem fra Ålesund tenkte smarte byer allerede da han sikret seg domenenavn som by.com for over 20 år siden. Nå er hjembyen utpekt som en av to til å være med i FNs utviklingsprogram om smarte, bærekraftige byer. Til høyre Ålesunds ordfører Eva Vinje Aurdal (Ap). Bildet er tatt i forbindelse med en debatt om nytenkning i regi av Virke sist uke
Alltid i forkant: IT-gründer André Eidskrem fra Ålesund tenkte smarte byer allerede da han sikret seg domenenavn som by.com for over 20 år siden. Nå er hjembyen utpekt som en av to til å være med i FNs utviklingsprogram om smarte, bærekraftige byer. Til høyre Ålesunds ordfører Eva Vinje Aurdal (Ap). Bildet er tatt i forbindelse med en debatt om nytenkning i regi av Virke sist uke

ÅLESUND (digi.no): – Vi har brukt flere titalls millioner på utvikling de siste årene og satser nå alt på løsninger for smarte byer og organisasjoner. Årsaken til at vi valgte å selge domenet by.com var at vi skulle finansiere disse plattformene, sier ålesunderen.

Arbeidet gir resultater. Denne uken ruller det Silicon Valley-baserte selskapet Executive Growth Alliance (EGA) ut intra.work-løsningene skapt av intraHouse med base i Ålesund. EGA er et selskap som tar mål av seg å akselerere utvikling ved å bringe ledere fra ulike bedrifter sammen på digitale møteplasser for faglig utveksling.

Det norsk-amerikanske partnerskapet blir presentert i forbindelse med konferansen «Get Future Ready Now» på Epicenter Oslo onsdag.

Dro til Silicon Valley

Eidskrem (49) var i forkant med utviklingen av digitale publiseringsplattformer til mediebransjen gjennom teknologien PocketPaper, et system som fikk prisen «European Gold Seal of Excellence» på CeBIT i 2004.

Gründeren startet sitt første selskap som 20-åring i 1990 for å finansiere studiene, og opparbeidet seg millionærstatus allerede i tiden som siviløkonomstudent ved Norges Handelshøyskole. Siden har det vært både opp- og nedturer, men regnskapene viser at IT-gründerens selskaper står solid forankret.

Ble ikke forstått: André Eidskrem sier han aldri var i tvil om at basen for intraHouse skulle være i Ålesund, men han har ikke alltid følt seg forstått. Derfor oppsøkte han i en tidlig fase teknologimiljøer i andre deler av verden, som eksempel Silicon Valley. Her er han på en debatt om nytekning i regi av Virke, sammen med ordførerkandidater for den nye storkommunen Ålesund. Foto: Jørn-Arne Tomasgard
Ble ikke forstått: André Eidskrem sier han aldri var i tvil om at basen for intraHouse skulle være i Ålesund, men han har ikke alltid følt seg forstått. Derfor oppsøkte han i en tidlig fase teknologimiljøer i andre deler av verden, som eksempel Silicon Valley. Her er han på en debatt om nytekning i regi av Virke, sammen med ordførerkandidater for den nye storkommunen Ålesund.

Da han etablerte intraHouse med base i Kirkegata 1b i hjembyen i år 2000, vendte han raskt blikket mot resten av verden.

– Jeg bestemte meg for at Ålesund skulle være basen. Det er ingen grunn til at det ikke skal være det slik den digitale verden er blitt. Men jeg følte at jeg snakket et språk ingen forstod. Derfor dro jeg raskt til Silicon Valley, sa IT-gründeren da han innledet en debatt om nyskaping og omstilling i regi av Virke sist uke. Ordførerkandidater i den nye storkommunen Ålesund debatterte temaet. Byen er nettopp blitt utpekt sammen med Wien til å inngå i et FN-program om smarte byer.

Har rettighet til 1000 domener

Eidskrem håper å bli en del av smartby-programmet siden han har utviklet løsninger nettopp for å skape digitale samhandlingsarenaer for byer gjennom satsingene intra.work, city.live og SmartNations.com.

– Ålesund er så heldig å bli først i Norge til å utvikle smarte løsninger i henhold til FNs bærekraftsmål «Sustainable Development Goals». De er i ferd med å lage en smart city hub. Du klarer først å skape noe når du får andre til å dele tankegodset ditt, og i smarte byer er det ekstra mange som må delta aktivt for at prosjektet skal bli vellykket – politikere, ansatte i kommunen, lokale bedrifter og innbyggerne. Alle må delta i dugnaden, ellers vil prosjektet feile.

Rettighetene til by.com kjøpte han fra gutterommet for 5.000 dollar i 1996. Eidskrem bekrefter at han fortsatt sitter på rettighetene til over 1000 domenenavn.

Digital samhandling: – Vi satser alt på utvikling av digitale løsninger for samhandling, sier daglig leder og grunnlegger i intraHouse André Eidskrem. Foto: Jørn-Arne Tomasgard
Digital samhandling: – Vi satser alt på utvikling av digitale løsninger for samhandling, sier daglig leder og grunnlegger i intraHouse André Eidskrem.

I dag har seriegründeren skapt en rekke selskapsforgreninger med utgangspunkt i hovedselskapet intraHouse. Selskapene tilbyr alt fra utvikling av mobilapplikasjoner og webplattformer for bedrifter, til samhandlingsløsninger, styringsverktøy og datasenterløsninger. Alt er tuftet på bærekraft gjennom for eksempel energieffektivitet.

Vil utvikle, ikke selge domener

Ifølge eget nettsted jobber intraHouse for effektiv organisering og sporing av diskusjoner og prosjekter. De kobler sammen team og samarbeid ved hjelp av multimedia på både web og mobil. Og de skal sikre trygg lagring, tilgang og beskyttelse av data. Ved å benytte intra.work kan både ansatte og samarbeidspartnere møtes, kommunisere og dele informasjon i et sikkert og tilpasset miljø som holder rede på alt som blir kommunisert – enten skriftlig, via bilder, video eller andre dokumenter – på ett sted.

– Intensjonen med å sikre seg rettigheten til domenene har aldri vært å selge dem, men å utvikle dem, sier Eidskrem til Digi.no. Domenenavnene er tilpasset alt fra norsk laks til store og små byer over hele verden. Han sitter blant annet på domener som lasvegas.city, losangeles.city, norwegiansalmon.com og smartnations.com. Tanken er å tilpasse digitale løsninger for offentlig og privat samhandling til lokale forhold.

Det var også i denne forbindelse han sikret seg by.com. Dette ble så ettertraktet og verdifullt at det på et tidspunkt ble riktig å selge for å utvikle nye forretningsområder.

Bor i koffert

Først over 20 år etter at Eidskrem sikret seg domenenavnene, er omgrepet smarte byer blitt noe hele verden snakker om. Han innser at han var forut for sin tid.

– Ja, selvsagt. Det må du jo være om du skal skape noe nytt.

Domene-millionær: André Eidskrem var fornøyd da han solgte domenet by.com for 10 millioner kroner i 2016. Men det er langt fra bare solskinnsdager i tilværelsen som IT-gründer. Foto: Jørn-Arne Tomasgard
Domene-millionær: André Eidskrem var fornøyd da han solgte domenet by.com for 10 millioner kroner i 2016. Men det er langt fra bare solskinnsdager i tilværelsen som IT-gründer.

I dag har forretningene forgreninger til ulike deler av verden som Storbritannia, Spania, Øst-Europa, Asia, USA og Canada. Blant kundene er det verdensledende IT-selskapet Cisco som intraHouse har samarbeidet med siden 2007. Cisco har vært med fra utviklingen av PocketPaper til den videreutviklede versjonen One Mobile Tool. En annen gigant på kundelisten er det nederlandske telecomselskapet KPN som bruker teknologien for at kundene skal kunne bestille riktig mobilabonnement direkte på telefonen.

Selv sier sjefen at han nesten aldri sitter på hovedkontoret.

Har 240 reisedøgn: André Eidskrem jobber fra baser i ulike deler av verden som Las Palmas og San Francisco. Hovedkontoret i Ålesund rekker han nesten aldri innom, ifølge seg selv. Foto: Jørn-Arne Tomasgard
Har 240 reisedøgn: André Eidskrem jobber fra baser i ulike deler av verden som Las Palmas og San Francisco. Hovedkontoret i Ålesund rekker han nesten aldri innom, ifølge seg selv.

– Jeg er nesten aldri på kontoret her i Ålesund. Jeg bor i koffert og jobber fra baser som San Fransisco og Las Palmas.

Familiefaren anslår at han har cirka 200-240 reisedøgn i året. De siste årene har intraHouse drevet utvikling på ulike steder.

– Men vi er nå i ferd med å gjøre noen endringer slik at vi flytter all utvikling til Ålesund.

– Vi kommer til å gjøre mange lanseringer i høst relatert til smart city-løsninger. Vi er i dialog med amerikanske investorer og samarbeidspartnere for å kunne lansere dem i fullskala internasjonalt.

Powered by Labrador CMS