it-bransjen
Innleieregler: Lover løsning så fort som mulig
Arbeids- og inkluderingsdepartementet jobber med et snevert unntak som skal la selvstendige IT-konsulenter fortsette som før. Det vil likevel ta måneder før løsningen er på plass.
Arbeidet med å finne en treffsikker løsning som lar selvstendige IT-konsulenter fortsette som før, er i gang.
Etter flere måneder med tilsynelatende låst debatt, kom Arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna selvstendige IT-konsulenter i møte.
− Vi skal utrede en snever løsning som gjør det mulig for noen yrkesgrupper med spesialkompetanse å fortsette å tilby arbeid og oppdrag slik som de gjorde før. Jeg vil se på dette nå, sa Brenna i starten av juni.
Den som hadde håpet på en løsning før fellesferien, blir skuffet. Målet er å få sendt unntaket på høring til høsten.
− Vi ønsker en løsning så fort det lar seg gjøre. Arbeidet i departementet er i gang og så skal saken på høring, svarer statssekretær Per Olav Skurdal Hopsø når Digi spør når vi kan forvente en løsning.
− Så fort det lar seg gjøre
Oppdragsgivere får ikke lenger leie inn arbeidskraft annet enn fra godkjente bemanningsselskap. Selvstendige konsulenter skal ikke regnes som innleie, og kan derfor ikke registrere seg som bemanningsselskap.
Dermed står mange selvstendige IT-konsulenter i en umulig situasjon: Kundene krever en registrering de ikke får lov til å gjøre. Til tross for at loven ikke skulle treffe selvstendige næringsdrivende, opplever mange å miste oppdrag.
Nå lover departementet en løsning.
− Vi skal jobbe frem et høringsutkast så raskt som mulig så det kan sendes ut i høst. Vi skal være sikre på at vi gjør de riktige vurderingene så vi treffer godt på løsningen, sier Hopsø.
Målet er «et smalt og treffsikkert unntak».
− Vi ønsker en løsning som både sikrer behovet til IT-konsulentene, og samtidig ikke uthuler de viktige endringer denne regjeringen har gjort, både for innleie, og klargjøringen av arbeidstakerbegrepet, sier Hopsø.
− Hvordan vil dere hindre at unntaket kan misbrukes av arbeidsgivere som vil forsøke å snike seg unna et arbeidsgiveransvar?
− Det er noe av det vi vil se på i det videre arbeidet. Akkurat nå er det ikke mulig å gi et konkret svar på hvordan løsningen vil bli. Det er en av problemstillingene som vil utredes.
Ettersom en høring gjerne tar to til tre måneder, kan det fort bli 2025 før en reell løsning er på plass.