it-bransjen
Kongsberg Digital kjøper opp programvareselskap i utlandet: – De vil bli en av våre tre utviklerhuber
Kongsberggruppens selskap for digitale satsinger utvider utviklerstaben med oppkjøp i Bulgaria. – Helt klart viktig strategisk å bygge opp kapasitet også utenfor Norge, sier Benedicte Grieg, visepresident for strategi og fusjon og oppkjøp.
Kongsberg Digital har kjøpt opp programvareselskapet Interconsult Bulgaria (ICB).
ICB har ifølge Kongsberg Digital kompetanse som komplimenterer dem, med fokus på tingenes internett (IoT), visualisering, kunstig intelligens og maskinlæring innen domenene energi og maritim. Oppkjøpet skal blant annet støtte støtte veksten innen fornybar energi.
Selskapets rundt 150 ansatte vil utvide arbeidsstyrken i Kongsberg Digital, som nå består av mer enn 760 ansatte globalt.
Kongsberggruppen samlet i 2016 sine digitale satsinger i forretningsområdet Kongsberg Digital, som leverer programvare og digitale løsninger til kunder innen maritim, olje og gass og fornybar energi.
Oppkjøpet gjør Kongsberg Digital (KDI) i stand til å utvide og utvikle sine SaaS-produkter, som Kognitwin Energys digitale tvillingprodukt, Sitecom-boreløsningene, de maritime simulatorene og Vessel Insight-økosystemet, skriver de.
ICB har hovedkontor i Bulgarias hovedstad Sofia og kontorer i tre andre bulgarske byer.
Europeisk knutepunkt
Kongsberg Digital anser ICB også som en god plattform for fremtidige rekrutteringer og vil fungere som et europeisk knutepunkt for å tiltrekke og utvikle nøkkelkompetanse til Kongsberg Digital, skriver de i en pressemelding.
ICB vil få ansvaret for ulike produkter og vil bli en del av strukturen for Kongsberg Digitals programvareutviklingsorganisasjon, som består av utviklerteam også i Norge og India.
– ICB vil dermed fungere som en av våre tre utviklerhuber, som skal sikre kapasitet for å levere på den sterke veksten vi ser på tvers av alle våre produktområder. ICB vil også være et sted for å rekruttere for å vokse videre, skriver Benedicte Grieg, som er visepresident for strategi og fusjon og oppkjøp i Kongsberg Digital, i en e-post til Digi.no.
Innenfor hver av industriene Kongsberg Digital jobber mot, er partnerskap en viktig del av strategien, samt å knytte til seg et økosystem av applikasjoner for å øke verdiforslaget mot kunden, forteller Grieg.
– I tillegg er Kongsberg Digital et globalt selskap, og totalt har vi elleve datterselskaper organisert under oss, men med både ulike eierandeler og ulik strategisk verdi. Utviklerhuben vår i India, Bangalore, er en kombinasjon av oppkjøp og videre vekst. ICB vil altså bli vår europeiske utviklerhub, der vi kan øke utnyttelsen og verdien av eksisterende ICB-ansatte i tillegg til å bruke ICB for ytterligere vekst, skriver hun.
(Artikkelen forsetter under bildet)
Holder på eksterne kunder for å få innsyn
ICB leverer hovedsakelig til skandinaviske kunder og har jobbet på prosjekter for Kongsberggruppen siden 2004.
– ICB har levert høy verdi til et bredt spekter av produkter for KDI og er en viktig og pålitelig partner, sier Hege Skryseth, president i Kongsberg Digital, i en pressemelding.
– Å ta med ICB ombord som et KDI-selskap, vil styrke teamet vårt og støtte reisen vår videre, sier hun.
– Kongsberg Digital har vært en viktig partner for ICB gjennom mange år og representerer den naturlige veien videre for selskapet vårt. Dette vil gi muligheter for å fortsette innovasjon, og sammen vil vi styrke vår produktutvikling for fremtiden, sier Stoyan B. Boev, administrerende direktør i ICB, i pressemeldingen.
ICB vil fortsette sitt arbeid og sine forpliktelser mot blant annet Kongsberg Maritime. I dag er det cirka 70 personer i ICB som jobber på heltid på ulike prosjekter for Kongsberg Digital og Kongsberg Maritime, altså litt under halvparten av selskapet.
– Utover dette vil det være viktig å sikre at ICB har tilstrekkelig med kapasitet til å dekke behovet fra Kongsberg Digital, men strategien er å bevare noe ekstern aktivitet og kundereleasjoner, da vi ser på dette som en relevant for å få innsyn i andre industrier og som bidrag til videre innovasjon og utvikling av de ansatte, skriver Grieg.
Organisk og gjennom oppkjøp
Kongsberg Digital bygger utviklingskapasitet og teknologikompetanse både i Norge og i utlandet, både organisk og gjennom oppkjøp, forteller Grieg.
– Når ICB går fra en konsulentrolle i KDI og over til et selskap eid av KDI, vil vi også bygge opp større produkt- og domenekompetanse, samt at teknologene her vil få mye større ansvar og eierskap i hvordan vi driver vår produkt- og teknologiutvikling fremover, skriver hun.
Arbeidskraft i Norge er både dyrt og det er høy konkurranse om talentene, så det er helt klart viktig strategisk å bygge opp kapasitet også utenfor Norge, forteller Grieg.
KDI er også et globalt selskap med kunder over hele verden, og det å ha et internasjonalt team i hele organisasjonene er veldig viktig, skriver Grieg.
– Vi har sterk vekst for alle våre produktområder og ser behovet for å øke vår kapasitet innenfor programvare- og produktutvikling. Vi ser samme trend hos våre kunder og at det er en større pågående transformasjon innenfor tyngre industrier å dreie mot skalerbare smarte (AI) SaaS-løsninger.
Kongsberg Digital kjøper i første omgang 65 prosent av ICB. Resten av oppkjøpet skal fullføres over de neste to årene. Eier og grunnlegger av ICB skal være med som en brobygger inn mot Kongsberg Digital i perioden for å bidra til en god overgang, opplyser selskapet.