it-bransjen

Markedet «skriker» etter kompetansen: – De er ekstremt etterspurt nå

Folk som har denne spesialistkompetansen kan forvente å øke lønna med så mye som 25 prosent, viser ny PwC-rapport.

Lars Erik Fjørtoft er partner og leder for Risk services i PwC Norge. Han har nær 25 års erfaring som konsulent og revisor for virksomheter fra både offentlig og privat sektor.
Lars Erik Fjørtoft er partner og leder for Risk services i PwC Norge. Han har nær 25 års erfaring som konsulent og revisor for virksomheter fra både offentlig og privat sektor.

– Folk med bra KI-kompetanse, de er ekstremt etterspurt nå. Det reflekteres i lønningene, sier Lars Erik Fjørtoft.

Han er partner i PwC og har nettopp fått overlevert rapporten «AI job barometer» som viser at det i 2023 var over 2300 stillinger i Norge som krevde mer enn bare generell KI-kompetanse.

Marked i rask endring

Det er 2000 flere enn i 2018. Fjørtoft sier at kunstig intelligens (KI) kommer til å bli like vanlig å bruke som e-post og excel i jobbsammenheng.

Grunnleggende KI-kompetanse kommer til å være en forutsetning for å være relevant i arbeidslivet i årene fremover, mener han.

Ikke bare gjør det arbeidstakere mer effektive, det gir dem også ferdigheter for å lykkes i et marked som er i rask endring.

Men dette er helt generell kompetanse som alle bør ha, sier PwC-partneren.

– Norge klør seg i hodet

De som tar det et hakk lenger, og faktisk er spesialister innen ulike felt innen kunstig intelligens, oppleves som brennhete i dagens jobbmarked.

Disse kan heve lønninger opp mot 25 prosent mer enn snittet for ansatte med spesialistkompetanse, konstaterer Fjørtoft.

For en systemanalytiker utgjør det rundt 200.000 kroner.

– Både bedrifts-Norge og det offentlige Norge klør seg i hodet nå. For hvordan vil KI påvirke økosystemene og tjenestene vi er en del av?

– Hvordan vil det hjelpe byråkratiet fremover med å produsere vedtak effektivt og sikre god saksbehandling?

– De som forstår hvordan KI kan brukes, og kan vise vei for hvordan dette kan tas i bruk i både offentlig og privat sektor, de har kompetanse som vil være svært etterspurt fremover, spår Fjørtoft.

Karianne Tung vil at offentlig sektor skal satse tungt på kunstig intelligens i årene fremover. Foto: Ingvild Louise Kjeldsen
Karianne Tung vil at offentlig sektor skal satse tungt på kunstig intelligens i årene fremover.

Hårete mål

I april satt regjeringen seg den hårete målsetningen om at 80 prosent av offentlig sektor skal ta i bruk kunstig intelligens innen 2025.

Digitaliseringsminister Karianne Tung (Ap) mener kunstig intelligens blir kjerneverktøyet for å fornye og forbedre offentlig sektor fremover.

Regjeringens målsetning er at KI skal ta hånd om rutinepregede oppgaver innen saksbehandling og diagnosestilling i helsevesenet.

Tung mener søknader vil kunne besvares fortere, og at røntgenbilder kan tolkes mer nøyaktig med kunstig intelligens.

Frigjør kapasitet

I 2024 er det bare én av fire statlige virksomheter som bruker KI aktivt. Bruken er høyest hos departementene og direktoratene.

– Vi trenger å frigjøre arbeidskapasitet til det som faktisk er viktig, sa Tung i april.

Benedicte Fjellanger i Team Agile mener Tung tar for lett på KI-målet.

Fjellanger mener det må mer penger til forskning og utvikling, og at det må satses hardere på kompetanse i form av flere studieplasser.

– Hvis ikke blir vi ikke bare hengende etter, men vi vil garantert bli stående igjen på stasjonen, argumenterte hun i en kronikk i mai.

Men PwC-rapporten viser at Tungs visjon kan være inne på noe.

Selskaper som har tatt i bruk KI i dag har fem ganger høyere vekst i produktiviteten enn andre sektorer, heter det i rapporten.

Samtidig vokser jobbmulighetene for de med KI-kompetanse nesten fire ganger så raskt som for folk med annen spesialistkompetanse.

Risko-kompteanse

Aldri før har det vært høyere etterspørsel etter slik KI-kompetanse, viser PwC-rapporten.

Ikke bare vil det være stor etterspørsel etter folk som finner nye måter å ta i bruk KI i forretningskontekst, det vil også være høy etterspørsel etter folk som kan risikovurdere implementeringen av teknologien, tror PwC-partneren.

– Det alle er spente på nå er hvordan KI kan anvendes i tråd med de nye EU-reglene.

– Det er stor usikkerhet i næringslivet hvordan AI-act treffer, så folk som kan gjøre gode risikovurderinger vil også være i «high demand», spår Fjørtoft.

Fjørtoft mener at kunstig intelligens gir mer enn bare effektivitetsgevinster, han tror det også vil gi en fundamental ny måte å skape verdi på.

Analytikerne i konsulentselskapet tror KI kan bli løsningen på et kronisk underbemannet helsevesen, manglende forskningsressurser og en stadig lavere tilgang på programvareutviklere.

– KI gir nærmest ubegrensede muligheter for virksomheter og enkeltpersoner som investerer i å lære og anvende teknologien, sammenfatter Fjørtoft.

Powered by Labrador CMS