it-bransjen
Nå kan da.no og ans.no bli ditt
Norid slipper fri to korte domener som har vært låst siden 2001.
Har du lyst på da.no eller ans.no? Lenge har domenene vært umulig å kjøpe, men en regelendring hos Norid gjør nå at domenene blir frisluppet.
– Dette er domener som ikke er brukt før, og tatt unna i 2001 sammen med as.no og asa.no forteller administrerende direktør i Norid, Hilde Thunem til Digi.
Når Norid nå slipper domenenavnene fri så gjøres det gjennom loddtrekning. Da vil ikke bare .no-versjonen av domene kunne registreres, men også kategoridomener som da.vgs.no eller ans.oslo.no som man kan være med i trekningen om. I Norids pressemelding sier de at det er omtrent 1600 varianter.
Deles ut rett før ferien
Norids slipp av da og ans skjer ved at man kan søke om å få navnet mellom 10. juni, klokken 10 og 11. juni, klokken 16. og trekningen skjer dagen etter.
– Alle som vil være med i loddtrekningen, må få en domeneforhandler til å sende inn søknaden på sine vegne i løpet av den avgrensede søknadsperioden. Har du lyst på et av domenenavnene, bør du derfor ta kontakt med en domeneforhandler i god tid før 10. juni, sier Thunem i pressemeldingen.
Til Digi understreker Thunem at hvis det er noen som har rettigheter på navnet vil det behandles i ettertid i Domeneklagenemda.
Etter loddtrekningen vil det være fritt frem å registrere domenene som ikke blir delt ut i trekningen. Da vil det være på vanlig vis etter førstemann til mølla.
Ingen flere planlagt
Thunem forteller Digi at Norid foreløpig ikke har planer om å legge ut flere domenenavn. Selskapet har valgt å ikke slippe fri as.no og asa.no, da de mener risikoen for misbruk av disse domenene er for høy.