it-bransjen
Norsk gratis-konferanse full av IT-kjendiser går viralt: – Responsen har vært heftig
I slutten av februar arrangerer Skatteetaten en fysisk konferanse med flere internasjonale IT-kjendiser på programmet.
Gratis-arrangementet har gått viralt på Linkedin, og Skatteetaten vurder nå om de skal femdoble kapasiteten.
– Responsen har vært heftig etter at vi la ut en sak på Linkedin. Den har rett i underkant av 20.000 treff. Vi har utvidet arrangementet fra 100 til 150 deltakere, men har mulighet til å ta 500 om det blir nødvendig, sier Øyvind Haugmoen, leder for IKT-sikkerhet i Skatteetaten, til Digi.
Yrende sikkerhetsmiljø
Arrangementet finner sted i Grimstad i Agder. Byen har de siste årene fått et yrende sikkerhetsmiljø. Skatteetaten har sin hovedvekt av sikkerhetskompetanse i sørlandsbyen.
Flere selskaper har de siste årene bygd opp sine sikkerhetsmiljøer på Sørlandet. Blant dem Netsecurity, Telenor og Sykehuspartner. Det siste året har Skatteetatens sikkerhetsavdeling nesten doblet seg, fra rundt 30 til 60 ansatte.
Fremover skal de også oppbemanne med mer operativ kompetanse. Skatteetatens sikkerhetsoperasjonssenter (SOC) leveres av Memonic, men analysene tar det offentlige organet seg av selv.
De interne ressursene deres er godt skolert og benytter maskinlæring for å gå gjennom fem milliarder logglinjer daglig.
– Vi benytter denne konferansen til å skolere og lære opp egne ansatte samtidig som vi inviterer resten av sikkerhetsmiljøet i Norge til en skikkelig fagdag med flere store navn på programmet, sier Haugmoen.
IT-kjendiser
Finske Mikko Hypponen kommer. Han jobber i WithSecure og er en verdenskjent finsk datasikkerhetsekspert, foredragsholder og forfatter. Han er blant annet kjent for «Hyppönen-loven» om IoT-sikkerhet.
Den sier at når en enhet beskrives som «smart», er den også sårbar for angrep.
Polske Paula Januszkiewicz står også på programmet. Hun har omfattende erfaring innenfor sikkerhetsprosjekter og har gjennomført hundrevis av sikkerhetsanalyser for private selskaper og offentlige organisasjoner.
Hun jobber nå for CQURE I New York, hvor hun har spesialisert seg I penetrasjonstester, analyse og IT-arkitekturrådgivning.
I tillegg kommer Torstein Mauseth og Oddvar Moe. Begge er store kapasiteter innen sine felt. Mauseth er penetrasjonstester for Oracle, og Moe er sikkerhetskonsulent for TrustedSec i Arendal.
– Vi har ønsket å få til en konferanse med både internasjonale og norske eksperter som er kjent i miljøene. Januszkiewicz og Hypponen er verdenskjente, mens Mauseth og Moe er godt kjent i sikkerhetsmiljøet i Norge. Dette er personer som trekker deltakere bare ved å ha navnene sine på plakaten, sammenfatter Haugmoen.
Derfor strømmes det ikke
Arrangementet vil ikke bli strømmet. Det skyldes i hovedsak rettighetskrav fra foredragsholderne, men også fordi Skatteetaten vil tvinge fram litt mingling i miljøet.
De siste årene med pandemi og restriksjoner har ført til at IT-miljøet er sulteforet på sosial kontakt. Sikkerhetssjefen sier at hybride konferanser skaper mindre lojalitet i målgruppen.
Om de hadde strømmet arrangementet, ville kanskje bare halvparten av de som har meldt seg på fysisk, dukket opp, spår han.
– Vi har tilrettelagt veldig godt for at folk kan komme utenfra med buss, tog og fly. Foredragene begynner sent på formiddagen, slik at man rekker å komme samme dag og reise hjem igjen på kvelden.
At arrangementet foregår i Grimstad, skyldes ikke bare at Skatteetaten har sin base der. Haugmoen mener det er for mange konferanser av denne typen sentrert i oslogryta.
Det gjør også at miljøene utenfor østlandsregionen får ufortjent lite oppmerksomhet, mener han.
– Dette er altså en liten hype av regionen og Skatteetatens sikkerhetsarbeid, avslutter han.