it-bransjen

Oracle med beskjedent fall i et ellers blodrødt år for tech-gigantene

Fra en nettsky som ikke holdt mål, har «big red» prøvd på nytt, og det høster de nå anerkjennelse for.

Oracles campus i Redwood City, utformet som sju iøynefallende databasebinger langs vannet i San Francisco-bukta, er fortsatt i bruk. Hovedkvarterer er imidlertid flyttet til Austin, Texas.
Oracles campus i Redwood City, utformet som sju iøynefallende databasebinger langs vannet i San Francisco-bukta, er fortsatt i bruk. Hovedkvarterer er imidlertid flyttet til Austin, Texas. Illustrasjonsfoto: Davidlohr Bueso/Flickr, CC BY 2.0

Oracle kom senere enn mange andre til middagsbordet med sin skysatsning, men de har ikke tenkt å nøye seg med smuler av den grunn.

– Det går veldig, veldig bra med Oracle. Resultatene som ble presentert siste kvartal og hele regnskapsåret, er den beste veksten selskapet har opplevd på ti år, sier norgessjef Tore Bjelland.

Oracle deler ikke norske regnskaptall, men de følger den samme gode utviklingen som selskapet sentralt, ifølge norgessjef Tore Bjelland. Foto: Marius B. Jørgenrud
Oracle deler ikke norske regnskaptall, men de følger den samme gode utviklingen som selskapet sentralt, ifølge norgessjef Tore Bjelland.

Fra lokalene rett over Lysaker torg, der han har jobbet siden 1999, de fjorten siste som administrerende direktør, forteller han om en god utvikling også her til lands.

Kort fortalt mener han at Oracles skyomlegging de siste årene er den viktigste driveren, men også digitalisering etter pandemien. IT pleier da også å gjøre det godt under motkonkjunktur, som en muliggjører av effektivisering og omstilling.

– Vi har en markedssituasjon som er krevende for mange selskaper. Jeg tror mange bransjer ble presset kraftigere ut i modernisering. Covid-19 framskyndet digitaliseringen. Det har gitt hele bransjen en boost, inkludert oss.

Bjelland spår at «kostnadspresset som kommer nå» vil påføre kundene en vilje til å bli ferdige med moderniseringen tidligere enn ellers.

Holdt ikke mål – nå ansett som visjonære

Oracle har en kvart million kunder som kjører en rekke forskjellige løsninger.

– Da vi kom ut med vår cloud i 2016, forsto vi raskt ut at det ikke var godt nok. Vi måtte lage et datasenter som er bedre, sier Bjelland.

Han sikter til Oracle Cloud Infrastructure (OCI), som fikk en brokete start. Den ble avløst allerede to år senere i 2018 av det de ynder å kalle en andregenerasjons skyløsning, bygd fra scratch med ny nettverksarkitektur, forbedret sikkerhet og ytelse.

– Hele vårt datasenter er andregenerasjon, mens våre konkurrenters datasentre har vart en stund og har deler også av førstegenerasjons teknologi, hevder Bjelland.

Databasepioneren har nokså raskt ført opp 40 skydatasenteranlegg verden over, inkludert anlegget i Stockholm, som ble åpnet i fjor med kunder i Norden som nedslagsfelt.

Andregjenerasjons OCI har tatt sjumilssteg, som fører dem opp i det umiddelbare heatet bak de tre største skyplattformene, Amazon Web Services, Microsoft Azure og Google Cloud.

Oracle har med nyetableringen gått fra en status som nisjespiller og er nå anerkjent som «visjonær» i Gartners «magic quadrant» for skyinfrastruktur og plattformtjenester.

Analysehuset mener at selskapet er mer innovative enn markedet for øvrig, særlig knyttet til kundebehov innen datasuverenitet, altså hvor data lagres.

Bukta og begge ender

Relasjonsdatabasen de klekket ut i hjertet av Silicon Valley på 1970-tallet, er fortsatt flaggskipet, men siden er porteføljen kraftig utvidet.

Oracles mange oppkjøp

Få, om noen, tech-giganter har foretatt flere oppsiktsvekkende og store oppkjøp av til dels konkurrerende IT-selskaper enn Oracle under ledelse av tidligere toppsjef Larry Ellison, medgründer, største aksjonær og nåværende teknologidirektør og styreleder.

Bea (mellomvare), Peoplesoft (ERP, CRM, personaladministrasjon), Siebel (CRM, salgsstøtte. kundeadministrasjon), Micros (kassasystemer og applikasjoner for hotell- og reiseliv), Netsuite (skybasert ERP) og Sun Microsystems er noen av storfiskene Oracle har slukt.

Sun-oppkjøpet i 2010 brakte alene programmeringsspråket Java, MySQL-databasen og mye annet inn i folden. Plutselig var de blitt produsent av maskinvare med eget operativsystem, virtualisering, servere, nettverk og lagring.

Oracle skal ha brukt mer enn 100 milliarder dollar på oppkjøpene. Og da er ikke det siste og aller største oppkjøpet regnet med. Oracle har i 2022 fullført overtakelsen av helseprogramvarehuset Cerner for svimlende 28 milliarder dollar.

Ellison har i flere tiår figurert på Forbes' liste over verdens rikeste. For tiden har han en anslått personlig formue på 106 milliarder dollar. Han eier også Lanai, den sjette største av de åtte hovedøyene på Hawaii.

Oracle Corporation har kjøpt mer enn 130 selskaper. Flere konkurrenter har vært ryddet av banen i aggressive oppkjøpsraid, noe som har gjort dem til verdens største leverandør av forretningsprogramvare (se faktaboks).

Det er en armada av entreprise-IT lastet med applikasjoner, databaser, mellomvare, økonomisystemer, suiter med ERP og CRM, personaladministrasjon og bransjespesifikke løsninger.

Kjøpet av Sun Microsystems i 2010 ga dem også eierskapet til Java, MySQL, operativsystemet Solaris og en betydelig satsing på maskinvare med egne servere, lagring og nettverk, for å nevne noe.

Maskinvare utgjør i dag 7 prosent av omsetningen, ifølge siste kvartalsrapport. Samtidig er arven fra Sun mye av grunnlaget for Oracles globale satsing på skydataservere. I dag er skytjenester og lisensstøtte den virkelige seddelpressen med tre fjerdedeler av inntjeningen.

Som leverandør av infrastruktur (IaaS), plattform (PaaS) og en vidtrekkende samling med B2B-applikasjoner (SaaS) er Oracle et av få selskaper som går inn for å eie hele verdikjeden.

Relativ styrke

I et grusomt kalenderår for tech-aksjonærer og den globale økonomien som sådan, har Oracle gjort det relativt sett bra.

Aksjekursen til Oracle er riktignok ned drøyt 14 prosent siden nyttår, men det er betraktelig bedre enn mange andre det kan være naturlig å sammenligne med.

Microsoft er ned 36 prosent, Google (Alphabet) har falt mer enn 42 prosent og Amazon har i samme periode stupt over 47 prosent.

Kyndryl (skilt ut av IBM) er ned 56,4 prosent. Adobe er ned 49,3 prosent. Oracles erkefiender Salesforce og SAP har stupt henholdsvis 42,7 prosent og 34,5 prosent i år. Meta (Facebook) har mistet hele 74 prosent av sin markedsverdi.

Hele den teknologitunge Nasdaq-indeksen på børsen i New York har falt 34,67 prosent i denne perioden.

Powered by Labrador CMS