it-bransjen
Oslo-selskap fikk viktig avtale med SAP: – Dette er stort for oss
– Vi i Neptune Software har inngått et strategisk og sammensatt partnerskap hvor vi jobber ganske tett med SAP og deres kundebase.
– Vi hjelper både små og store firmaer med å nå de nye brukergrensesnitt-standardene og prosjektene innenfor mobilitet, sier Philip Gundersen, markedssjef i Neptune Software.
Neptune Software ble grunnlagt i 2011, og lager utviklerverktøy for mobilapplikasjoner tilpasset SAP-løsninger.
Utviklingsplattformen til Neptune Software er bygget på SAP sine programmeringsspråk ABAP og SAPUi5.
SAP skriver i en pressemelding at ett av målene med samarbeidet er å benytte seg av Neptune Software til å akselerere overgangen til det rollebaserte brukergrensesnittet SAP Fiori.
– Stort for oss
– Vi har alltid hatt et vanlig ISV-partnerskap og utviklet verktøy for SAP-kunder, men nå er altså det formelle partnerskapet et faktum, sier Gundersen.
ISV-partnerskap er et partnerskap som man betaler for hos SAP.
– Neptune Software er Silver Partner, som er noe ganske annerledes enn dette nye partnerskapet som er signert, forteller Gundersen.
– Dette partnerskapet er derfor stort for oss. Vi får med dette vist at vi leverer et verktøy som er såpass sterkt at både eksisterende kunder og potensielle kunder ser at vi ikke bare er en tredjepartsløsning, men et allerede bevist og sterkt verktøy, sier Gundersen.
Han sier at avtalen vil hjelpe Neptune Software med å lande å lande noen av de avtalene med kunder som kanskje har vært litt usikre på om de ville inngå en avtale med dem.
Neptune Software og Neptune UX-plattformen har ifølge SAP sin pressemelding mottatt SAP-sertifisert integrasjon med NetWeaver, SAP HANA, og SAP S/4HANA . Ifølge SAP er Neptune Software en kjapp applikasjonsutviklings-plattform som dekker hele livssyklusen til programvare-applikasjonen (Software Development Life Cycle).
Gaselle-bedrift for tredje år på rad
I en pressemelding uttaler informasjonssjef i og medgrunnlegger av Neptune Software, Njål Stabell, følgende:
– Neptune sin utviklingsplattform er naturlig å bruke for kunder som vil gjøre det meste ut av sin SAP-investering.
– Vi har allerede over 300 kunder over hele verden som bygger og skalerer applikasjonene sine med vår plattform – og åpner opp fordelene ved det nye Fiori-brukergrensesnittet til SAP, sier Stabell i pressemeldingen.
SAP skriver i pressemeldingen at avtalen innebærer at kunder som bruker SAP ECC/Any Database, og som ønsker å skalere brukergrensesnitt-prosjektene sine, blir henvist av SAP til Neptune Software.
Neptune Software har i år blitt kåret til Gaselle-bedrift av Dagens Næringsliv for tredje år på rad. Omsetning deres er på 19,9 millioner, og de har ifølge DNs gasellebedrift-oversikt hatt en vekst på 306 prosent.
Globalt er de 30 ansatte. I Oslo sitter 12 stykker – og det er i Oslo all utvikling skjer.
- Les vår sak Neptune Software fra 2015: Norske gründere moderniserer SAP
Neptune-gründer utviklet SAPs UX-strategi
– Hva ledet opp til denne avtalen?
– Mange faktorer, egentlig. SAP er et veldig stort konsern med mange deler. Men en av våre gründere, Njål Stabell, jobber ut ifra Palo Alto og har sterke kontakter med SAP i California.
– En ambassadør for oss er eksempelvis Sam Yen i SAP, som har utviklet brukergrensesnittstrategien for SAP. Han så fordelene av å bruke Neptune Software veldig tidlig. Han har jobbet en del med å fremme dette partnerskapet, både internt og eksternt.
– Det er Yen som har utviklet for eksempel brukergrensesnittstrategien for SAP. Han så fordelene av å bruke Neptune Software veldig tidlig. Han har jobbet en del med å fremme dette partnerskapet, både internt og eksternt.
– Dette har vært noe vi har jobbet med ganske lenge. Det har tatt tid å kunne nå de riktige og viktige menneskene og bevise at produktet fungerer. Vi har fra før av en del kunder på verdensbasis som allerede har sett at vårt produkt fungerer.
SAP skriver i pressemeldingen at Neptune Software-løsningen gjør at utviklere og sluttbrukere kan designe, bygge, rulle ut og vedlikeholde SAP Fiori-apper mye mer tidseffektivt enn med andre plattformer.
En av årsakene til dette er at Neptune bygger på et dra-og-slipp-brukergrensesnitt, og ifølge dem selv krever lite programmeringskunnskaper.
Neptune kan ifølge dem selv derfor levere løsningen direkte til SAP-kunder, eller til selskaper som utvikler apper og funksjoner for sine SAP-kunder. SAP har selv noen lignende verktøy, men de krever ifølge Neptune Software en del mer teknologikompetanse.
Mål om vekst på 40 prosent i 2018
– Hva er planene fremover?
– Nå er det utvikling av produkter som kommer til neste år som står på planen, og da fortsetter vi den veksten, sier Gundersen.
– Vi er jo nå i en prosess med å bygge et nytt produkt, og er faktisk ute og henter nå kapital for dette. Vi jobber med Alpha Corporate Finance, som jobber med å gå ut i markedet nå og finne de riktige partnerne fra investorsiden for å bygge ut produktsiden.
– Vi har jo ventet internt på dette, og jobbet mye med det. For oss er det spennende fordi de både de eksisterende kundene våre og potensielle kunder får se det vi allerede vet. Det er jo alltid slik at man mener at man selv har det beste produktet, sier Gundersen.
– Men når SAP, som er de som nærmest eier ERP-markedet, henviser kundene sine til oss og sier «her har du den partneren som er riktig å bruke», så hjelper det oss å nå de målene til neste år.
– I dag har vi 330 kunder og forventer en omsetning for 2017 på nærmere 5 millioner euro. Vi har som mål å vokse med 40 prosent i 2018. Med partnerskap som det vi har med IBM, Accenture og nå SAP er vi veldig optimistiske. Vi fortsetter å kjøre full guffe fremover for å nå målene vi har satt, sier Gundersen.