it-bransjen
Tek-kjemper flyttet til Vietnam for å unngå sanksjoner – så kom Trumps toll
Apple, Samsung, Google og Microsoft har flyttet produksjon fra Kina til Vietnam. Men da Trump startet tollkrigen mot verden ble Vietnam rammet hardere enn Kina.
Mange av de store teknologiselskapene har, eller har planer om å flytte produksjon av mobiltelefoner og PCer fra Kina for å unngå å bli rammet av amerikanske sanksjoner mot landet.
Denne «Kina pluss 1»-strategien ble enda mer aktuell etter at Donald Trump vant presidentvalget i USA i fjor, og umiddelbart begynte å snakke om at han ville ilegge Kina straffetoll.
Mange av teknologiselskapene som har valgt å fordele eggene sine i flere kurver enn den kinesiske, har flyttet produksjon til Vietnam. Men fra onsdag 9. april rammes også Vietnam hardt av USAs tollsatser.
Gigantene flytter
Apple varslet allerede under Trumps første presidentperiode, i 2018, at de ville flytte deler av Ipad- og Airpod-produksjonen til Vietnam. I 2022 ble det meldt at selskapet også flyttet deler av smartklokke-produksjonen til landet, og i januar 2023 skrev Forbes at Apple var i ferd med å flytte produksjon av Macbook samme vei.
Google har flyttet produksjonen av flere av sine Pixel-telefoner fra Kina til Vietnam de seneste årene, og flere medier meldte i desember i fjor at selskapet ville øke takten på denne produksjonsflyttingen.
Samsung hadde tre mobiltelefon-fabrikker i Kina ved inngangen til dette årtusenet, men begynte i 2008 å flytte produksjon til Vietnam. I 2019 ble den siste av fabrikkene i Kina lagt ned.
I 2020 meldte selskapet at de også ville flytte mesteparten av monitor-produksjonen sin fra Kina til Vietnam i løpet av året.
Microsoft meldte i begynnelsen av 2020 at de ville flytte produksjon av både bærbare og stasjonære Surface-enheter fra Kina til Vietnam samme år.
Ilagt høyere toll enn Kina
Ikke alle disse produksjonsflyttingene ble gjort for å unngå å rammes av handelskonfrontasjoner mellom USA og Kina. Billig arbeidskraft, lavere mobilsalg i Kina og Korona-pandemien har også blitt trukket fram som begrunnelser.
Men fra rundt 2013 har uttrykket «Kina pluss en» blitt brukt stadig oftere for å beskrive en trend der industribedrifter flytter deler av sin produksjon til andre land i Sørøst-Asia for å gjøre seg mindre sårbare for sanksjoner.
Den 34 prosent høye tollsatsen Kina ble ilagt da Trump proklamerte sin handelskrig mot hele verden, kommer på toppen av toll USA tidligere har ilagt kinesiske varer. Analytikernes estimater på hvor høy toll USA kommer til å legge på Kina, varierer mellom 54 og mer enn 70 prosent.
Men da Trump la fram listen over tollsatsene han ilegger landene rundt om i verden, ble det klart at Vietnam i denne runden får en langt høyere tollsats enn Kina: 46 prosent. Dermed er det ikke sikkert at det er så mye å spare på produksjonsflyttingen.
Vietnamesiske myndigheter skal allerede ha senket sin toll på flere amerikanske produkter, og melder at de vil prøve å få i gang forhandlinger med USA om å få senket de nye amerikanske tollsatsene på vietnamesiske varer.
De amerikanske teknologikjempene har fremdeles mye produksjon i Kina, og vil merke Trumps tollkrig godt, uavhengig av hva som skjer med tollsatsene mot Vietnam.
Milliarder i tolltap
New York Times skriver at Apple fremdeles har mer enn 90 prosent av Iphone-produksjonen sin i Kina, og at Trumps tolløkninger vil ramme en produksjon som står for minst 300 av de 400 milliarder dollarene Apple hadde i inntekter i fjor.
Ifølge avisen har den amerikanske investeringsbanken Morgan Stanley beregnet at Apples kostnader som følge av økt toll på kinesiske varer vil øke med 8,5 milliarder dollar i året.
Reuters skriver på sin side at finansselskapet Rosenblatt Securities har anslått at Apples tollkostnader vil bli 39,5 milliarder dollar.
– Hvis Apple skal dekke disse kostnadene selv, anslår vi en reduksjon av driftsresultatet på nær 32 prosent, sier selskapet til Reuters.
Apple-aksjen falt torsdag 8,8 prosent på den amerikanske teknologibørsen S&P 500. Det tilsvarer 310 milliarder dollar, rundt 3200 milliarder kroner, skriver E24. Også en rekke andre teknologiaksjer opplevde et brutalt fall som følge av USAs nye tollsatser, og totalindeksen for teknologibørsen endte til slutt ned nesten fire prosent. Indeksene S&P 500 og Nasdaq hadde sitt største fall på en enkeltdag siden koronapandemien i 2020.