it-bransjen

Tussas IKT-resultat dempes av nye satsinger

– Vi sår nå, og så skal vi høste senere, sier Tussas IKT-direktør etter at årsresultatet sank fra 41 til 33 millioner.

Administrerende direktør Ivar Driveklepp i Tussa IKT tror selskapets nye satsinger vil gi inntekter på sikt.
Administrerende direktør Ivar Driveklepp i Tussa IKT tror selskapets nye satsinger vil gi inntekter på sikt.

Kraft- og IKT-konsernet Tussa melder at de hadde sitt beste årsresultat noensinne i 2023, med driftsinntekter på nesten 1,37 milliarder og et driftsresultat på drøyt 396 millioner.

Det aller meste av dette kommer fra kraftvirksomheten. Administrerende direktør Ivar Driveklepp i Tussa IKT forteller til Digi at årsresultatet deres for 2023 er 33,2 millioner kroner – ned fra 41 millioner i 2022.

Tussa IKT består av firbervirksomheten og konsernets IT-virksomhet, og Driveklepp sier at det er to ferske IT-satsinger som gjør at resultatet krymper.

– Sår nå, høster senere

– Vi har overtatt fem medarbeidere fra EMP Secure i Åndalsnes for å levere tjenester innenfor IT-drift og IT-sikkerhet der. Og så har vi satt i gang en satsing rundt Azure-baserte løsninger, som har medført kostnader i 2023.

Da Tussa i 2022 la fram planene om å satse på Azure-baserte driftsløsninger, sa selskapet at målet var å en omsetning på mer enn 50 millioner kroner knyttet til Azure i løpet av noen år. De er ikke der ennå, slår Driveklepp fast.

– De første kundene er kommet, men dette er en satsing som koster på kort sikt. Vi sår nå, og så skal vi høste etter hvert.

Fibervirksomheten i Tussa preges av at de fleste som skal ha fiber, nå har fått det. Selskapet hadde rundt 15.500 privatkunder og 1135 bedriftskunder ved årsskiftet, en økning på rundt 1000 fiberoppkoblinger fra forrige årsskifte. Halvparten av disse var imidlertid konverterte DSL-kunder fra det gamle kobbernettet, som nå er så godt som utfaset.

– Vi nærmer oss slutten på den offensive utbyggingen, slik er det bare, sier Driveklepp.

Framover regner han med at de fleste nye fiberkundene kommer som følge av fortetning – det gjenstår ingen større områder for Tussa å bygge ut med ny fiber.

– Jobber med reguleringssvar

Tussa er et av tre selskaper på nordvestlandet som er foreslått regulert i Nkoms forslag til ny bredbåndsregulering. Nkom har nylig vært på besøk hos de tre selskapene, og Driveklepp sier det var et bra møte.

– Det var mest for at vi skulle forstå bakgrunnen for hvorfor vi er foreslått regulert. Nkom orienterte og vi spurte. Det var et bra møte, men vårt syn kommer i høringssvaret sier han.

Høringsfristen er utvidet til 31. mai, og Tussa kommer til å bruke tiden de har fått.

– Dette er en viktig høring for oss, så vi benytter oss av rådgivere, og vil bruke tid på å gi et best mulig høringssvar, sier Driveklepp.

Han legger ikke skjul på at Tussa er bekymret for hvordan de skal svare hvis de landsdekkende selskapene satser tungt på å levere innhold i deres fibernett.

– Som den minste av selskapene som er foreslått regulert, frykter vi også at kostnadene en regulering fører med seg – til rapportering og til utvikling av nye tekniske løsninger og produkter – vil bli høye for oss som må fordele kostnadene på langt færre kunder enn de store aktørene. I en slik situasjon er det en ulempe å være liten.

Powered by Labrador CMS