it-politikk

Innleiekaoset: Brenna åpner for unntaksregler

Arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna går selvstendige IT-konsulenter i møte, og åpner for en «snever løsning» som skal gjøre det mulig for dem å selge arbeidskraft, ikke bare oppdrag.

− Jeg vet at konsulenter i IT-bransjen opplever å ha blitt berørt av regelendringene om innleie, sier Tonje Brenna til Digi.
− Jeg vet at konsulenter i IT-bransjen opplever å ha blitt berørt av regelendringene om innleie, sier Tonje Brenna til Digi.

Kortversjonen

  • Arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna vurderer en løsning for spesielle yrkesgrupper slik at de kan fortsette å tilby arbeid.

  • Nye innleieregler har skapt utfordringer for selvstendige IT-konsulenter som nå mister oppdrag da de ikke kan registrere seg som bemanningsselskap.

  • Brenna åpner for at IT-spesialister fortsatt kan selge timer og ikke bare inngå oppdragsavtaler. Detaljer rundt implementeringen er uklare.

− Vi skal utrede en snever løsning som gjør det mulig for noen yrkesgrupper med spesialkompetanse å fortsette å tilby arbeid og oppdrag slik som de gjorde før. Jeg vil se på dette nå, sier arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna i en e-post via presseavdelingen i departementet.

Brenna uttrykker forståelse for at selvstendige konsulenter opplever å ha blitt berørt av de nye innleiereglene som trådte i kraft ved årsskiftet.

Oppdragsgivere får ikke lenger leie inn arbeidskraft annet enn fra godkjente bemanningsselskap. Selvstendige konsulenter skal ikke regnes som innleie, og kan derfor ikke registrere seg som bemanningsselskap.

Dermed står mange selvstendige IT-konsulenter i en umulig situasjon: Kundene krever en registrering de ikke får lov til å gjøre. Til tross for at loven ikke skulle treffe selvstendige næringsdrivende, opplever mange å miste oppdrag.

Dette er saken

Fra 1. januar 2024 må alle bemanningsforetak som driver med utleie av arbeidskraft i Norge, søke om å bli godkjent av Arbeidstilsynet. Bare bemanningsforetak som har slik godkjenning, kan leie ut arbeidstakere lovlig.

Målet er å luke ut useriøse aktører. Det er ingen nye krav til konsulenthusene, annet enn at de må dokumentere at de følger gjeldende lover. Skriftlige arbeidsavtaler og forsikringer er blant kravene.

Enkeltpersonforetak er ikke omfattet av nye regler, siden "Kjøp av tjenester fra en virksomhet som består av kun én person ikke vil anses som innleie etter arbeidsmiljøloven". Det er heller ikke selskap der eieren er eneste ansatt. De kan heller ikke søke om godkjenning.

Likevel oppgir selvstendig næringsdrivende IT-konsulenter at de mister oppdrag, fordi virksomhetene mener de bare kan leie inn fra godkjente bemanningsforetak.

Saken har vært oppe i Stortinget flere ganger. Mens næringsministeren har understreket at konsekvensene er basert på en misforståelse, mener arbeidsministeren at selvstendige IT-konsulenter nå bare kan ta oppdrag, ikke leie ut egen arbeidskraft.

I et møte hos Digi mellom to selvstendige konsulenter og statssekretær Per Olav Skurdal Hopsø i Arbeids- og inkluderingsdepartementet, ble det tydelig at regjeringen aldri hadde ment at de nye reglene skulle ramme selvstendige konsulenter.

Helomvending

De nye reglene har skapt forvirring. Mens daværende næringsminister Jan Christian Vestre, i Stortingets spørretime i mars mente hele saken var basert på en misforståelse og at de selvstendige IT-konsulentene kunne fortsette akkurat som før, mente arbeidsministeren at det var riktig å utestenge selvstendige IT-konsulenter fra innleie-kontrakter.

− Det er ikke relevant med unntak fra reglene for selvstendige næringsdrivende, svarte arbeidsministeren på et skriftlig spørsmål fra Venstres Alfred Bjørlo.

Siden enkeltpersonsforetak og aksjeselskap der eier er eneste ansatt ikke er omfattet at innleiereglene, og dermed heller ikke av godkjenningsplikten for bemanningsforetak, er det ikke relevant med noe unntak, mente Brenna.

Hun henviste de selvstendige IT-konsulentene til å selge tjenestene sine som oppdrag, ikke leie av arbeidskraft.

Det fikk mange i bransjen til å reagere. Den vanlige måten å selge tjenestene sine i IT-bransjen, er som timer. Å tegne en oppdragsavtale innebærer både mer ansvar for sluttresultatet enn de fleste er villige til å ta, og en at oppgavene må spesifiseres nøyaktig på forhånd, noe som ikke er forenlig med mer moderne utviklingsmetodikk.

− Jeg vet at konsulenter i IT-bransjen opplever å ha blitt berørt av regelendringene om innleie. Det kan være flere grunner til det, og noen oppdragsgivere kan ha blitt mer oppmerksomme på om de kjøper en tjeneste av selvstendige eller i realiteten kjøper arbeidskraft, sier Brenna og forteller om god dialog med partene i arbeidslivet og enkelte aktører om temaet.

Åpner for unntak

Nå åpner Brenna for at enkelte spesialistgrupper skal få fortsette som før med «å tilby arbeid og oppdrag» [Digis utheving].

Det er altså ikke lenger snakk om at selvstendige konsulenter må tegne oppdragsavtaler, de skal kunne selge timer.

Hvordan dette skal løses i praksis, er for tidlig å si.

Det er viktig for regjeringen å hindre at unntaket brukes av arbeidsgivere som vil slippe unna arbeidsgiveransvaret, og presse folk ut i mer usikre ansettelsesforhold.

− Jeg er opptatt av at folk skal ha trygge, gode og forutsigbare jobber, sier Brenna.

Tidligere i ba Høyre og Venstre Stortinget om hjelp for å løse opp i floka. I et representantforslag ba de regjeringen be Arbeidstilsynet godkjenne enpersonforetak som bemanningsforetak.

Brenna har tidligere avvist denne løsningen. Hennes løsning sikter seg inn på for innleie, ikke selve godkjenningsordningen.

Ketil Jensen, (i midten) berømmer arbeidet bransjen har lagt ned i å formidle problemet til politisk hold. Her sammen med kollega Bjørn Fredrik Christensen (t.h) og statssekretær Per Olav Skurdal Hopsø i Arbeids- og inkluderingsdepartementet. Foto: Arash A. Nejad Foto: Arash A. Nejad
Ketil Jensen, (i midten) berømmer arbeidet bransjen har lagt ned i å formidle problemet til politisk hold. Her sammen med kollega Bjørn Fredrik Christensen (t.h) og statssekretær Per Olav Skurdal Hopsø i Arbeids- og inkluderingsdepartementet. Foto: Arash A. Nejad

Forsiktig optimist

Ketil Jensen, styreleder i Brainbase, et nettverk for og av selvstendige IT-konsulenter, er forsiktig optimist.

− Vi har hele tiden vært åpne for at det kan finnes flere mulige løsninger, så om dette ivaretar selvstendige konsulenter sin mulighet til fortsatt å kunne tilby sin arbeidskraft på lik linje med andre aktører i bransjen, så vil det være en god løsning, sier Jensen.

Han har brukt mye av tiden sin de siste månedene på å sette seg inn i reglene, støtte andre i nettverket og drive lobbyvirksomhet.

− Det er veldig mange som har gjort en god jobb, sier Jensen.

I nettverket er det flere som har tatt inititativ til felles opprop, som har tatt kontakt med politikere, sendt e-poster til departement og opposisjonen, og gjort en felles innsats for å få en løsning som oppleves som rettferdig.

− Jeg skal ikke ta seieren på forskudd. Men det viser seg at det nytter å gjøre en innsats sammen, sier Jensen.

− Det var på tide

Øyvind Husby, Administrerende direktør i IKT-Norge, er blant dem som mener både bransjen og han selv har brukt unødvendig mye tid og ressurser på å forstå, veilede om, og løfte konsekvensene av reglene.

− Her har regjeringen skapt stor usikkerhet, blant en hel yrkesgruppe. Det er bra og på tide at Brenna rydder opp i dette, sier Husby.

Etter flere måneder, der mange har vært flinke til å peke på de negative konsekvensene reglene har fått, og flere runder i Stortinget, er han glad for at regjeringen tar tak.

− Er det løst nå?

− Det gjenstår å se. Men nå viser Brenna forståelse, og når hun sier hun vil gjøre unntak, må vi forutsette at de klarer det. Det bør gjøres fort, svarer Husby.

Han mener de nye reglene for innleie av selvstendige IT-konsulenter stiller seg i en lang rekke av endringer regjeringen har gjort, fra exit-skatt til ekstra arbeidsgiveravgift, som har skapt unødvendig usikkerhet i IT-bransjen.

− Det er bra at de rydder opp på i hvert fall dette området, sier Husby.

Powered by Labrador CMS