it-politikk
Kvalitetssikrere av Nasjonal sky: – Ikke tilstrekkelig grunnlag for å konkludere
– Vil koste mer og gi dårligere funksjonalitet, mener selskapene som har fått i oppdrag å kvalitetssikre NSMs utredning om nasjonal sky.
Oslo economics, Promis og Atkins har sammen gjennomført den første kvalitetssikringen av NSMs utredning av nasjonal sky.
NSM vil både styrke og tydeliggjøre dagens krav og reguleringer om bruk av skytjenester, og etablere en statlig sky gjennom et såkalt kombinasjonskonsept.
De eksterne kvalitetsikrerne er ikke enige.
– Vår anbefaling er å gjennomføre noen supplerende analyser før endelig konseptvalg tas, skriver selskapene i sin rapport.
Dermed kan det gå mot flere utredninger før politikerne velger tilnærming for å sikre norske offentlige data.
Vår vurdering er at en egen, lukket, statlig skytjeneste, i tillegg til å koste vesentlig mer, gir dårligere funksjonalitet og mindre innovasjon
– Vil koste mer og gi dårligere funksjonalitet
NSM har foreslått å gå videre i en planleggingsfase med et såkalt kombinasjonskonsept, bestående av både "en statlig eid og driftet skyløsning på norsk jord underlagt norsk jurisdiksjon, og en skyløsning levert av et fåtall kommersielle virksomheter som skal eie, levere, videreutvikle og drifte disse tjenestene".
Konseptet er ikke samfunnsøkonomisk lønnsomt, kommer det frem av utredningen, men vil gi nødvendig fleksibilitet og sikkerhet, mener NSM.
De tre selskapene som har gjennomført kvalitetssikringen, vil ikke anbefale at politikerne går for dette konseptet.
– Vår vurdering er at en egen, lukket, statlig skytjeneste, i tillegg til å koste vesentlig mer, gir dårligere funksjonalitet og mindre innovasjon, skriver kvalitetssikrerne.
NSMs argument for en statlig eid og driftet sky, er bedre sikkerhet. Kvalitetssikrerne mener derimot det snarere dreier seg om bedre autonomi.
Forskjell på 6,5 milliarder
De mener at konsept fire, et konsept der en statlig virksomhet for ansvaret for å drifte og levere en lukket kommersiell sky, kan gi vel så god sikkerhet, til en mye bedre pris.
Hvilken pris det er snakk om, er imidlertid unntatt offentligheten og underlagt taushetsplikt.
I ett av dokumentene Digi har fått innsyn i, kommer det likevel frem at forskjellen mellom konsept fire, en lukket kommersiell sky, og konsept syv, det anbefalte kombinasjonskonseptet, er på hele 6,5 milliarder kroner.
Enige i behov for bedre regelverk
NSM anbefaler i tillegg å gå videre med et såkalt reguleringskonsept, for å få gjøre det tydeligere hvilke krav som gjelder når offentlig sektor bruker skytjenester.
NSM vil at det skal etableres en statlig tilsynsmyndighet og rådgivningstjeneste som skal gjøre det enklere for statlige virksomheter å planlegge og beslutte overgangen til sky.
Kvalitetssikrerne er enige, og anbefaler at dette arbeidet setts i gang med det samme, og gjøres samtidig med videre utredning av ulike konsepter for selve skytjenestene.