it-politikk

Teknas krav til ny regjeringsplattform: – Vi må verne om gratisprinsippet

Tekna-president Lars Olav Grøvik forventer at Støre-regjeringen skroter Solberg-regjeringens forslag om å la statlige universiteter og høyskoler i større grad tilby utdanninger mot egenbetaling.

Tekna-president Lars Olav Grøvik.
Tekna-president Lars Olav Grøvik.

Fagforeningen Tekna skriver i en pressemelding tirsdag at de følger prosessene med å danne ny regjering nøye, og har både forventninger og innspill til ny regjeringsplattform.

Fagforeningen har skissert 15 innspill til regjeringsplattform, som er oversendt de rødgrønne partiene.

«Tekna – Teknisk naturvitenskapelig forening» er den største masterforeningen i Norge, og den største fagforeningen i Akademikerne med over 90 000 medlemmer.

Kompetanse

Ifølge Tekna-president Lars Olav Grøvik er det behov for en ny og gjennomgående teknologi- og realfagssatsing fra barnehage til arbeidsliv, via grunnskole, videregående opplæring, høyere utdanning og forskning.

Han påpeker at etterspørselen etter teknologer, realister og naturvitere er stor og økende.

– Bedriftene etterspør mer kompetanse innen ingeniør- og teknologifag. Vi ser også et stort og økende behov for blant annet IKT-kompetanse, et behov som løftes frem i Nasjonal strategi for digital sikkerhet, og i rapporten «Norges behov for IKT-kompetanse nå og fram mot 2030» fra Samfunnsøkonomisk analyse. Dette haster det med å ta tak i, sier Grøvik i en pressemelding tirsdag.

Gratis etter- og videreutdanning

Tekna mener Solberg-regjeringens forslag til ny egenbetalingsforskrift må utgå til man har gjennomført den varslede gjennomgangen av finansieringssystemet.

Forslaget åpner for at statlige universiteter og høyskoler i større grad kan tilby utdanninger mot egenbetaling, som er særlig tilrettelagt for personer med arbeidserfaring.

Tekna-presidenten mener den nye regjeringen heller bør utarbeide en ny finansieringsmodell, der etter- og videreutdanning inngår i mandatet til utdanningsinstitusjonene.

– Vi må verne om gratisprinsippet, og det må ikke bli slik at tilbudet om etter- og videreutdanning avhenger av egen økonomi eller arbeidsgivers betalingsvilje, sier Grøvik.

Han mener et raskt skiftende arbeidsliv med stadig behov for oppdatert kompetanse tilsier en økt satsing på etter- og videreutdanning, også blant høyt utdannede.

Tekna ønsker også at regjeringen bygger tilstrekkelig kapasitet innen etter- og videreutdanning i Universitet- og høgskolesektoren, og at etter- og videreutdanning fra offentlig finansierte institusjoner skal være gratis.

– Øk forskningsinnsatsen

Videre mener Tekna det er behov for en kraftig opptrapping av forskningsinnsatsen i den neste stortingsperioden.

– Norge investerer mindre i forskning enn våre naboland Sverige, Danmark og Finland. Det er behov for en opptrappingsplan, og Tekna mener forskningsinnsatsen bør økes til minst 1,25 prosent av BNP innen 2025, sier Grøvik.

Tekna mener videre at karbonfangst- og lagring (CCS) er en avgjørende del av løsningen for å nå Norges og EUs klimamål, og mener det norske Langskipprosjektet med CO2-fangst i Brevik og på Klemetsrud må sikres finansiering.

Teknas 15 innspill til ny regjeringsplattform:

  1. En ny og gjennomgående teknologi- og realfagssatsing fra barnehage til arbeidsliv, via grunnskole, videregående opplæring, høyere utdanning og forskning.
  2. Følge opp og sikre fremdrift i etablering av fullskala verdikjede for karbonfangst og –lagring (CCS).
  3. Forskningsinnsatsen må trappes opp til minst 1,25 prosent.
  4. Sikre en samordnet norsk industriell satsing mot havvind-markedet med utgangspunkt i Norges ledende posisjon innen offshorenæringen.
  5. Utvikle en finansieringsmodell for universiteter og høyskoler (UH) hvor etter- og videreutdanning (EVU) blir en del av institusjonenes samfunnsoppdrag og dermed en del av basisfinansieringen.
  6. Opptrappingsplan og rekrutteringsstrategi for å sikre at vi har tilstrekkelig kapasitet blant vitenskapelig ansatte, særlig innen matematikk, naturvitenskap og teknologi (MNT-fagene).
  7. Målrettet plan for reduksjon av midlertidig ansatte.
  8. Aktiv tilrettelegging for teknologi- og kompetanseoverføring mellom bransjer og sektorer.
  9. Tilskuddsordning for å sikre at norske husholdninger, bedrifter og offentlige kontorer har tilgang til bredbånd med hastigheter på minimum 1 Gbit/s i løpet av 2025.
  10. En nasjonal strategi for å sikre forsvarlig forvaltning av vannforsyning og avløp.
  11. Kompetanseløft i kommunene, med særlig vekt på infrastruktur, klimatilpasning, naturmangfold og bærekraftige løsninger.
  12. Utvide retten til å motta dagpenger samtidig som man studerer.
  13. Studiestøtte til 1,5 G og løft for studentenes psykiske helse.
  14. Avvikle ABE-reformen (Avbyråkratiserings- og effektiviseringsreformen).
  15. Opprettholde norsk deltakelse i ESAs obligatoriske og frivillige programmer mednasjonale følgemidler, og EUs romprogrammer.

Kilde: Tekna

Powered by Labrador CMS