juss og samfunn
Enda flere svenske etater skygger unna Microsoft Teams
Microsoft svarer med å love at europeiske persondata skal lagres i Europa.
Fordi dataene kan bli lagret på amerikanske servere, har flere svenske etater bestemt seg for ikke å bytte ut dagens Skype-baserte løsninger med skybaserte Microsoft Teams, noe Digi.no omtalte i mai (for abonnenter). Denne lagringen inkluderer også potensielt sensitive persondata.
Det er særlig det faktum at amerikanske myndigheter kan begjære dataene utlevert, som bekymrer. Men i alle fall det svenske Skatteverket mener at det heller ikke vil være lovlig for dem å gjøre dette slik Teams ser ut i dag. Dette sier Daniel Melin, strateg hos Skatteverket, til SVT.
Arbeidsgruppe skal finne alternativ løsning
Da Digi.no skrev om dette sist, gjaldt det Skatteverket og Kronofogedmyndigheten. Nå har flere andre fulgt etter, også Arbetsförmedlingen. De tre etatene har etablert en arbeidsgruppe som etter planen skal presentere et alternativ til amerikanske, skybaserte tjenester som Teams i løpet av høsten. Gruppen består også av Länsstyrelserna, Trafikverket, Försäkringskassan, Bolagsverket og Myndigheten för samhällsskydd och berädskap. Flere skal ha meldt sin interesse for å være med.
– Så fort vi forteller om arbeidsgruppen, er det nye myndigheter som vil være med, forteller Melin. – Det vi alle er enige om, er at vi trenger en samarbeidsløsning der vi kan ha digitale møter – videomøter – og kunne dele dokumenter og filer samt kommunisere på ulike måter, fortsetter han.
Skal flytte dataene til Europa
Microsoft ligger ikke på latsiden mens alle venter på at EU og USA skal bli enige om hvordan persondata kan overføres til USA og lagres på en måte som er i henhold til europeisk personvernlovgivning.
Daniel Akenine, teknologisjef i Microsoft Sverige, forteller til SVT at Microsoft har startet et prosjekt hvor selskapet i slutten av 2022 flytter persondataene som finnes i de aktuelle skytjenestene over til EU. Da unngår man at persondataene automatisk overføres til USA.
Reportasjen tar ikke for seg spørsmålet om hva som vil skje dersom amerikanske myndigheter krever data utlevert fra et amerikansk selskaps datasenter i Europa.