juss og samfunn

EU-domstol: Dataoverføringsavtalen er god nok

En fersk dom fra EU gir også norske IT-ledere en bekymring mindre i bruken av amerikanske skytjenester.

− Vi er veldig overrasket over denne beslutningen, sier Max Schrems i en uttalelse. Siste ord er neppe sagt.
− Vi er veldig overrasket over denne beslutningen, sier Max Schrems i en uttalelse. Siste ord er neppe sagt.

Mange pustet nok lettet ut da EUs General Court (Den europeiske unions domstol) onsdag avviste Philippe Latombes begjæring om å få det juridiske rammeverket for trygg overføring av data fra Europa til USA kansellert.

Nå melder nemlig domstolen selv i en pressemelding at den kritiserte overføringsavtalen er god nok.

− USA hadde på det tidspunktet beslutningen ble tatt, et adekvat nivå av beskyttelse av persondata overført fra Europa til organisasjoner i det landet, slår domstolen fast.

Dermed har IT-ledere som bruker amerikanske skytjenester en bekymring mindre.

Løftet av fransk parlamentariker

Sommeren 2023 erstattet EU-US Data Privacy Framework den gamle Privacy Shield avtalen, som ble funnet ugyldig i den såkalte Schrems II-dommen.

Som hovedregel er det forbudt å overføre personopplysninger ut av EØS. Det finnes imidlertid noen unntak fra hovedregelen, og ett av dem er at EU-kommisjonen kan «godkjenne» enkeltland gjennom såkalte adekvansbeslutninger.

Avtalen fra 2023 løste hodepinen om bruk av tjenester som Google Analytics, som det inntil nylig var regnet som ulovlig å bruke.

Philippe Latombe, som er medlem av Frankrikes lovgivende forsamling, bestemte seg for å utfordre den ferske dataoverføringsavtalen i EU-domstolen.

Den nye avtalen strider mot EUs pakt om grunnleggende rettigheter, ettersom den ikke tilstrekkelige garantier for respekten for privatlivet, mente Latombe, og ba om en midlertidig suspendering av avtalen.

Nå har EU sagt sitt, men saken kan ankes.

− Den europeiske unions domstol avviser begjæringen om annullering, heter det i pressemeldingen.

− Veldig overrasket

− Vi er veldig overrasket over denne beslutningen, sier Max Schrems i det som beskrives som en foreløpig uttalelse på nettsidene til personvernaktivistens organisasjon Noyb.

− Dette var en ganske snever begjæring. Vi er overbevist om at en bredere gjennomgang av amerikanske lov, spesielt bruken av presidentordre hos Trump-administrasjonen ville gitt et annet resultat, sier Schrems videre.

Noyb vurderer om de selv skal gå til en større sak. Kampen er dermed neppe over.

− Selv om kommisjonen kan ha fått et år til, så mangler vi fortsatt juridisk klarhet for brukere og bedrifter, sier Schrems.

Powered by Labrador CMS