For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

juss og samfunn

Historisk rettssak om digital overvåkning: Vil teste om Norge har gått for langt

Advokatene Jon Wessel Aas (v) og Emanuel Feinberg (h) representerer saksøkerne i et historisk søksmål om E-tjenestens digitale overvåking.
Advokatene Jon Wessel Aas (v) og Emanuel Feinberg (h) representerer saksøkerne i et historisk søksmål om E-tjenestens digitale overvåking.

Stiftelsen og Schibsted-eieren Tinius og Varden-redaktør Tom Erik Thorsen har saksøkt staten for den nye E-tjenesteloven, som regulerer Etterretningstjenesten fullmakter til digital overvåkning.

Siden oktober i fjor har E-tjenesten kunnet bruke en ny metode for digital overvåking. E-tjenesten kan be internett- og mobilleverandører om å speile kommunikasjonsdata som går over landegrensene. Metoden, som E-tjenesten kaller tilrettelagt innhenting, er omstridt og omtales av kritikere som masseovervåkning.

Saksøkerne mener myndighetenes tilgang på digital aktivitet kan skremme folk fra å diskutere fritt, kontakte journalister, eller delta i samfunnsdebatten.

Powered by Labrador CMS