juss og samfunn
Innleiekaoset: Ber selvstendige konsulenter klage til Arbeidstilsynet
Arbeidstilsynet har ikke rettslig grunnlag for å avvise enpersonforetak eller AS der eier er eneste ansatt fra godkjenningsordningen som lar deg leie ut arbeidskraft, mener Ework.
− Vi oppfordrer enkeltpersonforetak og AS-meg-selv å klage på at de ikke blir godkjent som bemanningsforetak, sier Silje Christine Bugge, jurist i Ework.
Hun har akkurat lagt frem sine vurderinger av de nye reglene i et litt uvanlig møte. De største konsulentformidlerne i Norge er samlet for å diskutere de nye innleiereglene. Regler mange opplever som et næringsforbud.
Med lovendringene blir flere typer oppdrag definert som innleie, og bare godkjente bemanningsforetak får lov til å leie ut arbeidskraft. En slik godkjenning får ikke enpersonforetak og AS der eier er eneste ansatt engang lov til å søke om.
Bugge stiller seg tvilende til om Arbeidstilsynet har rettslig grunnlag for å avvise dem.
− Næringsforbudet kommer som følge av en setning i en veileder som ikke har vært gjennom utrednings- og høringsprosessene som øvrige lovendringer må, sier hun.
− Vi har vært i krig
Budskapet så ut til å bli godt mottatt blant konsulentformidlere i møtet hos Witted. Ework, Folq, Brainbase og IT-consult møtte alle med toppledere.
Witteds Svein Sørensen manet til felles kamp.
− Vi har vært i en krig nå i fire-fem måneder, og vi har gått rundt som hodeløse høns. Vi ser at det kommer et gründeropprør, som klarer å samle seg rekordraskt, og etablerte NAST på bare noen uker, sa Sørensen.
Venstres Alfred Bjørlo, som har løftet saken i Stortinget ved flere anledninger, kom rett fra NAST-møtet til møtet hos Witted.
− Vi er bare nødt til å få løst denne saken, Det har vært en utrolig frustrerende sak å jobbe med de siste månedene, sa Bjørlo.
Bare det å få regjeringen til å anerkjenne at det er et problem, har vært vanskelig, fortalte han de fremmøtte.
I tillegg til å øke det politiske presset, og bidra til å synliggjøre hva som er konsekvensen av de nye reglene, vil konsulentformidlerne be egne konsulenter legge press på Arbeidstilsynet.
Anbefaler å klage
Bugge peker på forskrift for offentlig godkjenning av bemanningsforetak, som lister opp vilkår et foretak må fylle for å få godkjenning. Der er ingenting der som tilsier at et AS-meg-selv, ikke kan godkjennes, mener hun.
Likevel har Arbeids- og inkluderingsdepartementet og Arbeidstilsynet landet på at slike selskap ikke kan godkjennes. Allerede på første side i søknadsskjemaet får du spørsmål om eier er eneste ansatt. Krysser du av der, blir du avvist.
Den avvisningen er å regne som et enkeltvedtak. Dermed har man rett til å klage, og be om en begrunnelse, mener Bugge.
− Man må ta kontakt med Arbeidstilsynet og si: Jeg vil klage på at min virksomhet ikke blir godkjent som bemanningsforetak, sier hun.
Om klagen ikke når frem, kan begrunnelsen for avslaget også være nyttig. At flere velger å klage vil også bidra til å synliggjøre hvordan den nye praksisen påvirker næringslivet, mener Bugge.
Er å anse som et avslag
Vil du klage på et vedtak offentlig forvaltning har gjort, sender du klagen til de som har fattet vedtaket. De kan velge å omgjøre vedtaket, eller sende klagen videre til neste instans.
Siden det ikke finnes noe skriftlig vedtak å klage på for AS meg selv som ikke får søke om godkjenning som bemanningsforetak, anbefaler Bugge at man tar kontakt med Arbeidstilsynet via eDialog, og viser til meldingen de får i søknadsskjemaet og at man legger til grunn at den er å anse som avslag på søknaden.
− Deretter anbefaler vi å informere om at du ønsker å klage på dette vedtaket, og henvise til at du kan fremvise dokumentasjon som er påkrevd for å bli godkjent som bemanningsforetak og derfor skulle vært godkjent, sier Bugge.
Be om begrunnelse
− Hva er det beste man kan håpe på om man klager?
− Det er at Arbeidstilsynet eller klageinstansen sier at enkeltvedtaket er feil, og at de har juridisk rett til å bli godkjent, svarer Bugge.
Om klagen ikke fører frem, kan det likevel være nyttig å få en begrunnelse.
− Både departementet og Arbeidstilsynet har vært tilbakeholdne med å gi en nærmere begrunnelse av hvorfor disse virksomhetene ikke kan godkjennes, utover at det ikke foreligger et underordningsforhold og at dette er presisert i departementets veileder om innleie, sier Bugge.
Arbeidstilsynet viser til en veileder når de avviser AS-meg-selv. Den har begrenset verdi som rettskilde, mener Bugge.
Departementet har instruert Arbeidstilsynet i å ikke godkjenne selskaper som ikke har et såkalt underordningsforhold.
− Men det fremgår ikke i forskriften at det er nødvendig for å bli godkjent som bemanningsforetak, sier Bugge.
Må endre veilederen
− Forhåpentligvis er det ikke villet politikk å stanse virksomheten til en hel bransje, og vi mener at det eneste rette her er å endre veilederen og instruere Arbeidstilsynet til å igjen godkjenne disse virksomhetene som bemanningsforetak, sier Bugge.
Hun frykter likevel at selvstendig næringsdrivende må gi opp drømmen, og ta jobb i større konsulenthus eller hos kunden:
− Dette går hardest ut over de regjeringen selv hevder at de beskytter, enkeltpersonene – arbeidstakerne i egne virksomheter, som nå mister inntekts- og næringsgrunnlaget ved at de ikke lenger får oppdrag.
Venstres Alfred Bjørlo, tror heller ikke konsekvensene IT-folk føler på er villet politikk.
− Det som er agendaen for regjeringen er å få bukt med helt uholdbare arbeidsforhold i byggebransjen, spesielt i Oslo, sa Bjørlo i møtet.
Han er frykter regjeringen er redd for å begynne å pirke borti de nye reglene, som er en viktig symbolsak. Nå håper han å få gjennomslag for representantforslaget fra Høyre og Venstre leverte i slutten av april.
Det krever at bransjen vinner SV over på sin side.