juss og samfunn

Innleiekaoset: Ber selvstendige konsulenter klage til Arbeidstilsynet

Arbeidstilsynet har ikke rettslig grunnlag for å avvise enpersonforetak eller AS der eier er eneste ansatt fra godkjenningsordningen som lar deg leie ut arbeidskraft, mener Ework.

− Dette går hardest utover dem regjeringen selv hevder at de beskytter, enkeltpersonene, sier Silje Christine Bugge, jurist i Ework.
− Dette går hardest utover dem regjeringen selv hevder at de beskytter, enkeltpersonene, sier Silje Christine Bugge, jurist i Ework.

Kortversjonen

  • Silje Christine Bugge, jurist i Ework, oppfordrer enkeltpersonforetak og AS-meg-selv til å klage på avvisning som bemanningsforetak grunnet nye innleieregler, som mange ser på som et næringsforbud.

  • Konsulentformidlerne Witted, Ework, Folq, Brainbase, og IT-consult møttes for å diskutere reglene, og bli enige om felles budskap.

  • Sammen med Venstres Alfred Bjørlo håper bransjen å få forståelse hos regjeringen, og gjennomslag for at selvstendige IT-konsulenter skal få lov å leie ut seg selv.

− Vi oppfordrer enkeltpersonforetak og AS-meg-selv å klage på at de ikke blir godkjent som bemanningsforetak, sier Silje Christine Bugge, jurist i Ework.

Hun har akkurat lagt frem sine vurderinger av de nye reglene i et litt uvanlig møte. De største konsulentformidlerne i Norge er samlet for å diskutere de nye innleiereglene. Regler mange opplever som et næringsforbud.

Med lovendringene blir flere typer oppdrag definert som innleie, og bare godkjente bemanningsforetak får lov til å leie ut arbeidskraft. En slik godkjenning får ikke enpersonforetak og AS der eier er eneste ansatt engang lov til å søke om.

Bugge stiller seg tvilende til om Arbeidstilsynet har rettslig grunnlag for å avvise dem.

− Næringsforbudet kommer som følge av en setning i en veileder som ikke har vært gjennom utrednings- og høringsprosessene som øvrige lovendringer må, sier hun.

− Vi har vært i krig

Budskapet så ut til å bli godt mottatt blant konsulentformidlere i møtet hos Witted. Ework, Folq, Brainbase og IT-consult møtte alle med toppledere.

Witteds Svein Sørensen manet til felles kamp.

− Vi har vært i en krig nå i fire-fem måneder, og vi har gått rundt som hodeløse høns. Vi ser at det kommer et gründeropprør, som klarer å samle seg rekordraskt, og etablerte NAST på bare noen uker, sa Sørensen.

− Ingen her er unike, vi prøver å tjene noen penger på å gjøre denne verden bedre, da må vi stå samlet, sa Sørensen til de fremmøtte. Foto: Marianne Gjessing
− Ingen her er unike, vi prøver å tjene noen penger på å gjøre denne verden bedre, da må vi stå samlet, sa Sørensen til de fremmøtte.

Venstres Alfred Bjørlo, som har løftet saken i Stortinget ved flere anledninger, kom rett fra NAST-møtet til møtet hos Witted.

− Vi er bare nødt til å få løst denne saken, Det har vært en utrolig frustrerende sak å jobbe med de siste månedene, sa Bjørlo.

Bare det å få regjeringen til å anerkjenne at det er et problem, har vært vanskelig, fortalte han de fremmøtte.

I tillegg til å øke det politiske presset, og bidra til å synliggjøre hva som er konsekvensen av de nye reglene, vil konsulentformidlerne be egne konsulenter legge press på Arbeidstilsynet.

Anbefaler å klage

Bugge peker på forskrift for offentlig godkjenning av bemanningsforetak, som lister opp vilkår et foretak må fylle for å få godkjenning. Der er ingenting der som tilsier at et AS-meg-selv, ikke kan godkjennes, mener hun.

Likevel har Arbeids- og inkluderingsdepartementet og Arbeidstilsynet landet på at slike selskap ikke kan godkjennes. Allerede på første side i søknadsskjemaet får du spørsmål om eier er eneste ansatt. Krysser du av der, blir du avvist.

Skjermbilde fra Arbeidstilsynets søknadsskjema for godkjenning av bemanningsforetak. Skjermbilde: Digi
Skjermbilde fra Arbeidstilsynets søknadsskjema for godkjenning av bemanningsforetak. Skjermbilde: Digi

Den avvisningen er å regne som et enkeltvedtak. Dermed har man rett til å klage, og be om en begrunnelse, mener Bugge.

− Man må ta kontakt med Arbeidstilsynet og si: Jeg vil klage på at min virksomhet ikke blir godkjent som bemanningsforetak, sier hun.

Om klagen ikke når frem, kan begrunnelsen for avslaget også være nyttig. At flere velger å klage vil også bidra til å synliggjøre hvordan den nye praksisen påvirker næringslivet, mener Bugge.

Er å anse som et avslag

Vil du klage på et vedtak offentlig forvaltning har gjort, sender du klagen til de som har fattet vedtaket. De kan velge å omgjøre vedtaket, eller sende klagen videre til neste instans.

Siden det ikke finnes noe skriftlig vedtak å klage på for AS meg selv som ikke får søke om godkjenning som bemanningsforetak, anbefaler Bugge at man tar kontakt med Arbeidstilsynet via eDialog, og viser til meldingen de får i søknadsskjemaet og at man legger til grunn at den er å anse som avslag på søknaden.

− Deretter anbefaler vi å informere om at du ønsker å klage på dette vedtaket, og henvise til at du kan fremvise dokumentasjon som er påkrevd for å bli godkjent som bemanningsforetak og derfor skulle vært godkjent, sier Bugge.

Be om begrunnelse

− Hva er det beste man kan håpe på om man klager?

− Det er at Arbeidstilsynet eller klageinstansen sier at enkeltvedtaket er feil, og at de har juridisk rett til å bli godkjent, svarer Bugge.

Om klagen ikke fører frem, kan det likevel være nyttig å få en begrunnelse.

− Både departementet og Arbeidstilsynet har vært tilbakeholdne med å gi en nærmere begrunnelse av hvorfor disse virksomhetene ikke kan godkjennes, utover at det ikke foreligger et underordningsforhold og at dette er presisert i departementets veileder om innleie, sier Bugge.

Arbeidstilsynet viser til en veileder når de avviser AS-meg-selv. Den har begrenset verdi som rettskilde, mener Bugge.

Departementet har instruert Arbeidstilsynet i å ikke godkjenne selskaper som ikke har et såkalt underordningsforhold.

− Men det fremgår ikke i forskriften at det er nødvendig for å bli godkjent som bemanningsforetak, sier Bugge.

Arbeidstilsynet om underordningsforhold

Kan et AS med eieren som eneste ansatt få godkjenning som bemanningsforetak?

Slik svarer Arbeidstilsynet på egne nettsider:

«Nei.

Arbeids- og inkluderingsdepartementet har i sin veileder om innleie (regjeringen.no) avklart at arbeidstakeren må være i et underordningsforhold i den virksomheten som skal leie ut arbeidstakeren. Eieren i et AS med eieren som eneste ansatt, er ikke i et underordningsforhold i utleievirksomheten, slik det ville vært i et arbeidsgiver-arbeidstakerforhold.»

På søknadsskjemaet opplyser tilsynet at den som står som eier av selskapet og er eneste ansatt, ikke oppfyller kravene til godkjenning:

− Dersom du ikke har ansatte, eller du som eier er eneste ansatt er selskapet ikke omfattet av ordningen, skriver tilsynet i skjemaet.

Må endre veilederen

− Forhåpentligvis er det ikke villet politikk å stanse virksomheten til en hel bransje, og vi mener at det eneste rette her er å endre veilederen og instruere Arbeidstilsynet til å igjen godkjenne disse virksomhetene som bemanningsforetak, sier Bugge.

Hun frykter likevel at selvstendig næringsdrivende må gi opp drømmen, og ta jobb i større konsulenthus eller hos kunden:

− Dette går hardest ut over de regjeringen selv hevder at de beskytter, enkeltpersonene – arbeidstakerne i egne virksomheter, som nå mister inntekts- og næringsgrunnlaget ved at de ikke lenger får oppdrag.

Alfred Bjørlo håper å få SV over på sin side i kampen om innleiereglene. Det må til for å få flertall på Stortinget for en endring. Foto: Marianne Gjessing
Alfred Bjørlo håper å få SV over på sin side i kampen om innleiereglene. Det må til for å få flertall på Stortinget for en endring.

Venstres Alfred Bjørlo, tror heller ikke konsekvensene IT-folk føler på er villet politikk.

− Det som er agendaen for regjeringen er å få bukt med helt uholdbare arbeidsforhold i byggebransjen, spesielt i Oslo, sa Bjørlo i møtet.

Han er frykter regjeringen er redd for å begynne å pirke borti de nye reglene, som er en viktig symbolsak. Nå håper han å få gjennomslag for representantforslaget fra Høyre og Venstre leverte i slutten av april.

Det krever at bransjen vinner SV over på sin side.

Powered by Labrador CMS