karriere
Flere arbeidsledige IT-folk
Starten av 2023 kom med nedkjøling av arbeidsmarkedet for IT-folk. Trenden fortsetter inn i sommeren.
Etter et 2022 med brennhett marked og overskrifter om kompetansekrise, kom januar 2023 med en tydelig nedkjøling av markedet.
Færre IT-stillinger blir lyst ut, og selv om tallet på arbeidsledige IT-folk fortsatt er lavt, kryper det oppover.
Men både konsulenthus, fagforeninger og rekruttere tror trenden snart snur.
Færre IT-stillinger
Januar er gjerne en god måned for jobbsøkere. Arbeidsgivere har fått stillingshjemler og budsjetter, og legger ut stillingsannonser de ikke ville legge ut før jul.
Men i januar 2023 kom ingen bølge av nye stillinger. Norske selskaper satte på bremsen.
Tallene fra NAV viste nær en halvering av antall utlyste stillinger i forhold til samme måned året før.
Trenden har fortsatt utover våren.
Selv om mai ser en liten oppgang fra april, er nedgangen i forhold til samme måned i fjor betydelig.
Samtidig øker antallet arbeidsledige IT-folk sakte men sikkert.
Flere arbeidsledige
I desember 2022 meldte Digi at markedet var fullstendig skrapet for IT-folk. Men da hadde trenden allerede begynt å snu.
Siden høsten 2022 har hver måned bragt med seg noen titalls flere arbeidsledige IT-folk.
I mars i år var det for første gang på lenge flere ledige IT-folk enn ledige IT-stillinger.
Men ledigheten er fortsatt svært lav, forteller NITO i en e-post til Digi.
Arbeidsledigheten blant NITOs IT-medlemmer er nede på 1,2 prosent. IT-folk som blir arbeidsledige, blir ikke værende det lenge.
− Nedgangstidene mange bedrifter nå opplever har flere grunner og vi ser at det er en trend også internasjonalt. Vi ser at våre medlemmer som blir rammet kommer seg raskt i nytt arbeid, skriver president i NITO, Trond Markussen i en e-post til Digi.
Han mener det fortsatt vil være et stort behov for fagfolk.
− Vi vet at norsk arbeidsliv skriker etter IKT-kompetanse og vi står overfor en varslet kompetansekrise. De neste sju årene vil det være behov for 40.000 flere ansatte med IKT-utdanning. Vi oppfordrer sterkt politikerne til å komme på banen, sier Markussen.
Flere organiserer seg
De usikre tidene ser ut til å ha gjort fagforeningen mer populær.
Det siste året har antallet NITO-medlemmer innen IT økt med 15 prosent.
− Vi er også glade for at vi ser en stor økning i medlemsmassen i IT. Det tyder på at flere organiserer seg og at NITO oppleves som et attraktivt valg. Å være fagorganisert gir en ekstra trygghet og NITO håper flere velger å melde seg inn i tiden framover, sier Markussen.
− Ansett nå
Også konsulentbransjen har merket nedkjølingen. Færre oppdrag og flere om beinet har ført til press på prisene. Likevel ser bransjen ut til å være optimistisk, og de store konsulenthusene fortsetter å ansette.
− Vi ser en klar tendens mot at konsulentselskapene nå har flere på benken enn tidligere og det er flere selvstendige konsulenter som er ledige enn før. Det rører seg fortsatt mye i markedet, men trenden har snudd mot at det ikke er like mye kandidatenes marked lenger, skriver Kristian Leren, IT-rekrutterer og en av gründerne bak IT-konsulentselskapet Consens AS i en e-post til Digi.
De siste årene har det blitt stadig tøffere å få tak i de beste kandidatene, og det er fortsatt stort behov for IT-kompetanse, mener Leren.
− Men det er nok flere bedrifter som den siste tiden har merket at det er litt lettere å få plass kompetanse de lenge har hatt behov for, sier han.
Han tror trenden vil snu til høsten eller på nyåret.
− Norge er et lite land og det har hele tiden vært manko på dyktige utviklere, og slik tenker vi det kommer til å fortsette fremover. Vi vil anbefale de selskapene som har IT-behov om å bruke ressurser nå på å ansette, før markedet snur igjen og det kan ta lengre tid og bli mer kostbart, sier Leren.
Han viser som NITO til at Norge vil trenge 40.000 nye IT-folk innen 2030.
− Våre aktive kunder i dag er de som ser muligheten nå og tenker langsiktig, de ruster opp med å få svært gode IT-ressurser med høy kompetanse nå og venter ikke til markedet snur igjen, sier Leren.
− Ikke gi opp
Til de som synes det er vanskeligere å komme i jobb enn forventet, har han et tydelig råd.
− Ikke gi opp så går det bra til slutt. Bruk tiden fornuftig ved å ta kurs, sertifiseringer, bruke teknologi man har lært i hobbyprosjekter eller annet mens man venter på å komme inn i sin første jobb, og ha litt is i magen. Samtidig er det viktig at man er litt frempå og skaffer seg større nettverk på for eksempel Linkedin, sier Leren.