karriere
Kode skaper bedre tenner
Årets danske IT-utvikler er stolt over at den koden hun skriver som programvareutvikler hos 3Shape, bidrar til bedre tannbehandling.
Så lenge rumenske Andreea Nicoleta Stefan kan huske, har hun vært glad i tall. Da hun fylte fire år, kunne hun allerede telle til 100. Hvis noen voksne spurte om hun kunne det, insisterte hun på å telle møysommelig helt fra 1 til 100 – for de hadde jo selv spurt..
Grundighet og utholdenhet er egenskaper hun fortsatt benytter seg av. Det er også egenskaper som har bidratt til å gi henne tittelen som årets danske IT-utvikler.
I teknologibedriften 3Shape er hun med på å sørge for at data fra bedriftens optiske skanner kan bli til tannproteser og kroner for pasientene. Det er nemlig litt av en utfordring å få alle slags ulike skannere, printere og CNC-maskiner til å snakke sammen med tannskanneren og programvaren til 3Shapes.
– Vi har programvare til tannleger som utarbeider en 3D-modell ut fra tannskanninger. Hvis pasienten har en tannskade, kan programvaren blant annet brukes til å generere en nøyaktig modell av tennene, men også av en ny tann eller krone som passer nøyaktig med de andre tennene, forklarer hun.
Vanskelig kommunikasjon
Neste skritt i prosessen er å få printet den manglende tannen eller kronen. Det krever imidlertid at programvaren kan kommunisere med printeren eller den fresemaskinen som skal lage tannen:
– Det er en stor fordel hvis tannlegen kan fremstille tannreparasjoner eller kroner på en 3D-printer eller med en freser. Teamet mitt sørger for at programvaren kan snakke med printerne, som det blir flere og flere av på markedet, sier hun.
– Programvaren vår skal kobles sammen med printerprodusentens programvare of forberede de filene den skal bruke. Men det kommer hele tiden nye 3D-printere, så det er en stor oppgave å sørge for at alt virker som det skal. Alle printere har ulike behov, og hver printerprodusent har sin egen måte å gjøre ting på.
Elsker komplekse problemer
Under oppveksten i Romania deltok Andreea Nicoleata Stefan ofte i matematikkonkurranser for barn, oppmuntret av en lærer. På videregående ble hun interessert i programmering – og det å løse komplekse problemer. Derfor valgte hun senere å studere informatikk, og hun kome til Danmark da hun begynte på masterstudiet.
På jobb bruker hun særlig programmeringsspråket C#, men hun har også lært seg Python, som hun fortsatt holder ved like, selv om hun ikke bruker det i hverdagen.
– Jeg har alltid vært glad i å løse problemer. Det beste er et mellomstort prosjekt der man kan analysere problemstillingen og lage en arkitektur. Det er en fornøyelse å se prosjektet bli realisert, sier Andreea.
Hun er også glad i å jobbe sammen med andre i et team – særlig hvis alle kan bidra med ulike ting:
– Jeg liker å følge med på hva som foregår rundt omkring i teamet, hva de andre jobber med. Jeg er særlig glad i å ta de ulike feltene og sette dem sammen i en større helhet.
Meningsfull jobb
Andreea Nicoleta Stefan er stolt over at hun som programvareutvikler er med på å flytte grensene for medisinsk teknologi.
– Jeg det er veldig meningsfullt å jobbe i 3Shape. Å gjøre det medisinske området mer digitalt er et viktig skritt for menneskeheten. Det liker jeg, sier hun.
– Rent medisinsk er mitt eget bidrag kanskje ikke så kjempestort, men jeg er veldig stolt av å jobbe i en bedrift som bidrar på det medisinske området.
Denne artikkelen ble først publisert på Version 2 for deres abonnenter. Den er tilgjengelig på norsk for abonnenter av Ekstra gjennom vår samarbeidsavtale.