karriere

Norge kan få overskudd av IT-folk

Om få år kan Norge har flere folk med IT-utdanning enn tilgjengelige IT-jobber. Men Abelia er ikke klare til å avblåse kompetansekrisa.

IT-studier er et like trygt valg nå som for fem år siden, mener Abelia. Her studenter ved Høyskolen Kristiania.
IT-studier er et like trygt valg nå som for fem år siden, mener Abelia. Her studenter ved Høyskolen Kristiania. Hanne Gundersen

Kortversjonen

  • Samfunnsøkonomisk Analyse anslår en vekst på 12.000 IT-spesialister i de neste fem årene. Med dagens fart utdanner Norge 32.500 i samme periode.

  • Likevel melder bedrifter og offentlig sektor om at det er vanskelig å rekruttere IT-folk.

  • Rapporten peker på at de som utdannes må ha den kompetansen næringslivet trenger, spesielt erfarne IT-spesialister innen cybersikkerhet og kunstig intelligens er mangelvare.

I en fersk rapport på bestilling fra blant annet Abelia, anslår Samfunnsøkonomisk Analyse at IT-bransjen skal vokse med 12.000 IT-spesialister de neste fem årene.

Med dagens utdanningstempo går 32.500 ferske IT-folk fra skolebenken disse årene. Dermed kan vi sitte med flere IT-folk enn vi har IT-jobb til om fem år.

− Er det å studere IT-fag et mindre trygt valg nå enn for fem år siden?

− Nei, svarer Abelia-sjef Øystein Eriksen Søreide.

Brems i veksten

− Norge vil mangle 40.000 folk med IT-utdanning i 2030.

Denne påstanden har blitt gjentatt en rekke ganger av Abelia, IKT-Norge, politikere i opposisjonen og folk i IT-bransjen. Kompetansekrise, skrev også Digi, og meldte om rekordlav arbeidsledighet i IT-bransjen høsten 2022.

Tallet kommer fra en rapport Samfunnsøkonomisk analyse (SØA) leverte på oppdrag fra blant annet Abelia og IKT-Norge i januar 2021.

Stadig flere har satt spørsmålstegn ved tallet. De siste par årene har det blitt vanskeligere for nyutdannede å skaffe seg en relevant jobb.

Nå har SØA, på oppdrag fra Abelia med flere sett på utviklingen på nytt. Siden forrige rapport har veksten i bransjen bremset opp, og antallet studieplasser økt.

I 2024 var det omtrent 6500 nyutdannede IT-folk, med grader fra videregående opplæring, fagskole eller høyere utdanning. Det gir 32.500 nyutdannede IT-folk. I samme periode kan vi vente at 7500 IT-folk går av med pensjon.

− Våre beregninger tilsier at IKT-kandidater i antall vil imøtekomme etterspørselen etter IKT-spesialister i hovedscenarioet, konkluderer SØA denne gangen.

Abelia og Eriksen Søreide vil likevel ikke avlyse kompetansekrisa.

Abelia-sjef Øystein Eriksen Søreide ber offentlig sektor ta sin del av ansvaret for at nyutdannede får nødvendig erfaring. Bransjen skriker nemlig fortsatt etter seniorer. Foto: Are Thunes Samsonsen
Abelia-sjef Øystein Eriksen Søreide ber offentlig sektor ta sin del av ansvaret for at nyutdannede får nødvendig erfaring. Bransjen skriker nemlig fortsatt etter seniorer.

Vil ikke avlyse kompetansekrisa

For selv om flere studieplasser er med på å fylle kompetansebehovet, er målet høyere digitaliseringsfart enn i dag. Da vil behovet for IT-folk være høyere, mener Søreide.

Dessuten kan man ikke sette likhetstegn mellom en utdannet IT-spesialist og en ansatt IT-spesialist.

− Omtrent halvparten av alle IKT-utdannede har andre typer jobber, og NHOs kompetansebarometer viser at IKT-kompetanse er et av områdene med størst udekket kompetansebehov i norske bedrifter, sier Søreide.

Dermed er det stadig medlemsbedrifter som forteller om vansker med rekrutteringen. Selv om IT-bransjen selv meldte om enklere rekrutteringsprosesser i 2023 enn foregående år.

Offentlig sektor sliter mer med rekrutteringen enn IT-bransjen selv. Både i stat og kommune melder brorparten at det er vanskelig å ansette IT-spesialister.

Særlig mangel på erfarne

For det er ikke nok at vi utdanner nok IT-folk, mener SØA. Det er også «et spørsmål om de ferdige kandidatene har kompetansen arbeidslivet etterspør».

Derfor er det viktig at utdanningsinstitusjonene og bedriftene samarbeider godt, og sikrer at de som utdannes får både praksiserfaring og den kompetansen næringslivet trenger, mener Søreide.

− Rapporten viser at det fortsatt er særlig mangel på erfaren spesialistkompetanse innen IKT. Og særlig innen cybersikkerhet og kunstig intelligens vil det være stort behov for kloke hoder, sier han.

− Hva tenker dere skal til for å få overgangen fra studier til jobb til bedre for nyutdannede, slik at de raskere kan få den kompetansen arbeidsgivere trenger?

− Rapporten viser til konsulentselskapene som en viktig arena for nyutdannede til å komme inn i arbeidslivet og videreutvikle kompetanse, svarer Søreide.

Han er opptatt av at offentlig sektor ikke stiller for strenge krav til erfaring, og dermed ekskluderer nyutdannede når de går ut på anbud.

− Samtidig viser rapporten at flere offentlige aktører i økende grad bygger opp egne fagmiljøer innen IKT i stedet for å kjøpe inn tjenester. Da er det også viktig at de også tar ansvaret for å ansette og utvikle nyutdannede, sier Søreide.

Powered by Labrador CMS