karriere
Oversikt: Her er sommerjobbene hos IT-studentenes mest attraktive arbeidsgivere
Se hvor det fortsatt er mulighet for å lande årets sommerjobb – og hvor du må være tidligere ute til neste år.
Har du allerede sikret deg årets sommerjobb? Eller har du kanskje ikke begynt å tenke på det engang?
Rekrutteringen er i full gang for mange bedrifter. Mange startet allerede i fjor høst, og er allerede ferdig med ansettelsene for årets sommerjobber. Her lønner det seg altså å sette igang med søknaden allerede kort tid etter sommeren.
Men ikke fortvil hvis du ikke har landet noen jobb ennå – det er fortsatt mange muligheter.
Ingen jobber hos tre på topp
Vi har laget en oversikt over mulighetene hos de 50 arbeidsplassene norske IT-studenter svarte at var mest attraktive i Universums årlige undersøkelse.
De dårlige nyhetene er at ingen av de på topp – Google, Microsoft og Forsvaret – lyser ut sommerjobber i det hele tatt.
Men videre nedover listen er det mange stillinger å ta av.
Et av selskapene som fortsatt er mulig å søke hos, er Kongsberg Gruppen. Der kan du enten delta i et av de årlige sommerprosjektene, eller jobbe i teknisk avdeling.
Kommunikasjonsansvarlig Anne-Cecilie Lund-Andersen forteller at de de senere årene har hatt mellom 120 og 180 sommerstudenter hos seg, hvorav minst 24 har vært IT-studenter.
– IT-kandidatene blir vurdert ut fra en rekke kriterier, som for eksempel hvilke programmeringsspråk de kan og hvilken studieretning de kommer fra, sier hun.
– Studenter som har studert datateknikk, informatikk og informasjonssikkerhet er attraktive for oss. Da er de gjerne drillet i programmeringsspråk som .NET, Javascript og mer, eller har erfaring med maskinlæring og AI, databaser, eller programmering til mobile enheter.
Hvis du kan krysse av noe dette på CVen bør du absolutt vurdere Kongsberg Gruppen, mener Lund-Andersen.
Fikk fast jobb hos Kongsberg Gruppen
Christopher Magnus Vassend var en av de ansatte i selskapets sommerprosjekter både i 2017 og 2018.
I 2017 jobbet han med et prosjekt som gikk ut på å lage en app for å modernisere loggbøker på skip. I fjor skulle studentgruppen utvikle systemer for autonom seilas og fjernstyring av et modellskip.
Vassend fullførte en bachelor i datateknikk ved Universitetet i Agder før sommeren i fjor, og gikk deretter rett inn i fast stilling som programvareutvikler for Kongsberg Maritimes teknologidivisjon.
Han jobber nå med utvikling av applikasjoner for en av Kongsberg Maritimes Informasjonsplattformer (K-IMS).
Han trivdes godt både som sommerstudent og nå som fast ansatt, og anbefaler andre å søke sommerjobb der.
– Det var utrolig lærerikt, og man får virkelig utbytte av å være sommerstudent i et sånt prosjekt. Det er veldig nært hvordan det er å faktisk komme ut i arbeidslivet. Dessuten var det utrolig fint å få jobbe sammen med så mange dyktige mennesker, forteller han.
— Vær deg selv
Også hos Evry er det fortsatt mulig å søke sommerjobb. Her gir de i underkant av ti studenter mulighet til å jobbe med utvikling, design, forretningsanalyse og konseptutvikling.
Sommerstudentene blir satt sammen i team, og skal løse en oppgave som til slutt skal utvikles til et produkt eller en løsning som det er behov for i markedet.
– Vi ser etter kandidater med interesse for innovasjon, ønske om å utforske og som gjerne kan lære oss noe, forteller leder for internship i Evrys Innovation Hub, Åshild Marie Tveit Walseth.
– Egenskaper som åpenhet og nysgjerrighet er viktige, i tillegg til at du må være i stand til å kunne arbeide selvstendig sammen med teamet ditt. Vi deler ikke ut «dagens oppgave», det er opp til teamene selv å disponere tid og initiativer.
Hun påpeker at du ikke nødvendigvis må være «oppfinnertypen» for å kunne jobbe med innovasjon, og at de også har behov for personer som evner å se verdien i det andre har å bidra med, og som kan ta andres ideer videre.
– Vær deg selv på intervju. Vi er opptatt av å bli kjent med kandidatene, og veldig innøvde svar gjør det vanskeligere å bli kjent med den du er, er Walseths råd til søkerne.
– Gode team består av personer med ulik bakgrunn og egenskaper, og det er derfor viktig at du får frem din personlighet og egenskaper under intervjuet. Da øker du selv sannsynligheten for å havne i et team og en arbeidsplass du vil trives i.
Utviklet API-markedsplass
Én av studentene som deltok i fjorårets sommerprosjekter hos Evry, er Marcus Gulli Bergquist. Han var akkurat ferdig med en bachelor ved Norges handelshøyskole, og studerte i tillegg informatikk ved Universitetet i Bergen.
Oppgaven han og teamet fikk utdelt var å etablere en API-markedsplass. I løpet av sommeren utviklet de en prototypeløsning, som nå er blitt videreutviklet til et «minimal viable product».
Prosjektet var såpass vellykket at Bergquist først ble bedt om å fortsette å jobbe deltid med det etter sommeren.
Nå er han i sin første uke som fulltidsansatt hos Evry, hvor han jobber med å ta prosjektet videre.
– Det er utrolig kult å kunne være med på prosjektet videre også, sier han.
– Det er en veldig spennende og unik mulighet å få være med på å lage et produkt som kan være med på å påvirke Norges største IT-selskap.
— Alltid plass til motiverte studenter
Mange vil nok argumentere for at listen over de attraktive arbeidsplassene er preget av hvilke selskaper som er store og kjente – og ikke nødvendigvis hva som faktisk er de beste stedene å jobbe.
Et av selskapene som kanskje er litt mindre kjente – men ikke nødvendigvis mindre spennende – enn de som troner på toppen av lista, er design- og teknologiselskapet Making Waves.
De utlyste stillinger allerede i høst, og har allerede signert de fleste kandidatene. Rekrutteringsansvarlig Sandra Escalante Schiefloe oppfordrer likevel til å ta kontakt dersom man er interessert.
– Vi har alltid plass til motiverte studenter som kan bringe inn nye perspektiver, sier hun.
– Studentene vi søker er fjerdeårs-studenter innen design eller teknologi, som ønsker å spesialisere seg innen service-design, interaksjonsdesign, visuell design, frontend- eller backendutvikling.
Halvparten fikk fast jobb
Hos Making Waves jobber studentene i syv uker i tverrfaglige team med reelle kundeprosjekter, hvorav to av dem foregår i Polen, ved deres Kraków-avdeling.
I fjor hadde selskapet tolv studenter i sommerjobb, og regner med å ansette minst like mange i år. Også her er mulighetene gode for fast jobb videre.
– Vi ønsker selvfølgelig at studentene skal få utbytte og innsikt i hvordan det er å jobbe som konsulent, men det er også viktig for oss å velge de studentene som vi ser kan oppnå suksess hos oss på et senere tidspunkt, forteller Schiefloe.
– Det er mange som har vært inne hos oss i sommerjobb som har fått fast jobb året etter, når de er ferdig med studiene. I fjor gjaldt det over halvparten av studentene.
Her er listen over arbeidsplassene:
Listen er nummerert slik de er rangert på Universums undersøkelse.
Selskapene som er merket med grønt har, eller skal lyse ut, ledige stillinger. De som er merket med gult har allerede ansatt årets sommerjobbere. De røde lyser ikke ut sommerjobbstillinger. De uten farge har enten ikke svart, er usikre på om de lyser ut, eller er ikke lenger aktuelle.
| Nummer | Bedrift | Antall stillinger | Arbeidsområde |
| 1 | Ingen stillinger | ||
| 2 | Microsoft | Ingen stillinger | |
| 3 | Forsvaret | Ingen stillinger | |
| 4 | Bekk Consulting | Allerede besatt(70 stillinger) | Utvikling, interaksjonsdesign og rådgivning |
| 5 | DNB | Allerede besatt (10 stillinger) | Digital forretningsutvikling, emerging technologies (AI/Robotics) og business intelligence |
| 6 | EVRY | Ca. 10 stillinger | Konseptutvikling, UX-design, frontend, backend |
| 7 | Finn.no | 2 toukers oppdrag | Tekniske veiledere til to ukers sommerskole for barn |
| Allerede besatt (6 stillinger) | Utviklere og UX-designere | ||
| 8 | Equinor | 50 stillinger | AR/VR, AI/Maskinlæring/Big data, webutvikling, IT-sikkerhet, dataanalyse, analyse og utvikling knyttet til skytjenester, implementering av lean og smidige utviklingsmetoder i IT-organisasjonen |
| 9 | IBM | Ikke bestemt om de skal utlyse | |
| 10 | Telenor | Minst 4 stillinger | Big data – analytics & AI |
| 11 | Kongsberg Gruppen | Uvisst antall – minst 24 i fjor | Maskinlæring/AI, databaser og programmering til mobile enheter |
| 12 | Sopra Steria | Ca. 10 ledige stillinger | Konsulent på kundeprosjekter |
| Allerede besatt (52 stillinger) | |||
| 13 | Cisco Systems | Allerede besatt (21 stillinger) | Produktutvikling, design innenfor industri, interaksjon og service, pluss et program for salg i Amsterdam |
| 14 | Accenture | Ca. 60 stillinger | Konsulent, sikkerhet, utvikling, infrastruktur |
| 15 | Aker Solutions | 6 stillinger | Programvareutvikler, produkt-/UX-designer, business analyst/functional architect + 3 stillinger som skal jobbe med selskapets eksisterende IT-systemer |
| 16 | Datatilsynet | Ingen stillinger | |
| 17 | Funcom | Ingen stillinger | |
| 18 | Visma | Allerede besatt (20-25 stillinger) | IT-konsulent og prosjektleder |
| 19 | Capgemini | 40 stillinger | Prosjekter innenfor bl.a. utvikling, innsikt, analyse, design og sikkerhet |
| 20 | Bouvet | Ca. 20 stillinger | 4-5 designere, 15-16 utviklere (data scientists, frontend, backend) |
| 21 | Forsvarets forskningsinstitutt | Søknadsfrist utløpt(ca. 30 stillinger) | Datasikkerhet, distribuerte systemer, maskinlæring, kybernetikk, autonomi, systemutvikling |
| 22 | Knowit | Allerede besatt (38 stillinger) | Hovedsakelig utviklere |
| 23 | Schibsted Media Group | Skal lyse ut —foreløpig uvisst hvor mange | Foreløpig uvisst |
| 24 | ATEA | 15-20 stillinger | HR, marked, tekniske og merkantile stillinger |
| 25 | EY (Ernst & Young) | Allerede besatt (ca. 20 stillinger) | Tech consultant, cyber security, data analytics |
| 26 | Opera Software | Ingen stillinger | |
| 27 | Telia Norge | Ingen stillinger | |
| 28 | Itera | Ca. 28 stillinger | Kundeprosjekter innenfor utvikling, business design, tjenestedesign og test |
| 29 | Skatteetaten | 8 stillinger | Kunstig intelligens-assistert skattemelding, maskinoversettelse og nynorsk chatbot, og folkeregisteret |
| 30 | Making Waves | Minst 12 stillinger – de fleste er besatt, men de er åpne for flere søkere | Service-design, interaksjonsdesign, visuell design, frontend- eller backendutvikling |
| 31 | Acando | Allerede besatt (8 stillinger) | Utvikling, frontend og backend |
| 32 | Hydro | Allerede besatt (8 stillinger) | Automation, robotization or AI, Cybernetics, Industrial IT, Computer Science, Data Analytics |
| 33 | Sintef | Minst 15-20 stillinger, trolig flere | Foreløpig uvisst |
| 34 | Tine | Har ikke svart | |
| 35 | Computas | Søknadsfrist utløpt (ca. 20 stillinger) | AI og maskinlæring, objektorientert programmering, webutvikling, informasjonsmodellering, UX og webdesign, prosjektledelse, funksjonell beskrivelse, sikkerhet, database |
| 36 | Software Innovation | (Er nå en del av Tieto) | |
| 37 | Oracle | Usikre på om det lyses ut – kanskje 2-3 stillinger i Trondheim | Hvis det lyses ut; MySQL |
| 38 | Hewlett Packard Enterprise | 2 stillinger | HPE Summer camp – søker tekniske studenter fra BI og NTNU |
| 39 | Capra Consulting | Allerede besatt (13 stillinger) | Systemutvikling, prosjektledelse og IT-rådgivning |
| 40 | Nets | I underkant av 10 stillinger | .NET-utvikling av betalingsløsninger, Java-utvikling innen Open Banking |
| 41 | Statnett | 6 stillinger til sommerprosjekt + minst 2, sannsynligvis flere, på andre områder | Utvikling, testing, interaksjonsdesign og dataanalyse på sommerprosjekt + data science og digitale prosesser i andre stillinger |
| 42 | Sparebank 1 | Allerede besatt (7 stillinger) | Frontend, backend og fullstack |
| 43 | Nordea | Skal lyse ut —foreløpig uvisst hvor mange | Foreløpig uvisst |
| 44 | BearingPoint | Allerede besatt (10 stillinger) | Teknologi- og forretningsutvikling, dataanalyse, lage prototyper som tester nye teknikker og teknologier |
| 45 | Oslo Børs VPS | 2 stillinger hos Oslo Market Solutions (OMS), muligens noen hos Verdipapirsentralen (VPS) | Java-/webutviklere |
| 46 | Gjensidige | Skal lyse ut —foreløpig uvisst hvor mange | Foreløpig uvisst |
| 47 | TUI Nordic | Ingen stillinger | |
| 48 | Avanade | 5-8 stillinger | Applikasjonsutvikling (apps & bots) og advanced analytics/maskinlæring basert på Microsoft Azure |
| 49 | DNV GL | 8 stillinger til sommerprosjekt | Foreløpig uvisst |
| Allerede besatt (28 stillinger) | Maritim (shipping), olje og gass, forskningsavdeling, Digital Solutions | ||
| 50 | Danske Bank | Ingen stillinger | |
| 51 | Storebrand | Skal lyse ut —foreløpig uvisst hvor mange | Innovasjon, design, bruk, interaksjon - gode IT-hoder |