krigen i ukraina

Her er hackergruppene som deltar i krigen mellom Russland og Ukraina

Stadig flere blir kjent.

Både velkjente og helt nye hackergrupper deltar på begge sider av krigen mellom Russland og Ukraina.
Både velkjente og helt nye hackergrupper deltar på begge sider av krigen mellom Russland og Ukraina. Illustrasjonsfoto: Colourbox/Syda Productions/Lev Dolgachov

En temmelig fersk sikkerhetsblogger som bare er kjent som Cyberknow, men som følges på Twitter av kjente sikkerhetseksperter som Mikko Hyppönen, har satt seg fore å lage en oversikt over alle hackergruppene som bidrar på den ene eller den andre siden i krigen mellom Russland og Ukraina.

Siden Cyberknow verken er identifisert eller deler kilder, må listen tas med en klype salt. Men flere av oppføringene kan enkelt bekreftes.

Minst 24 hackergrupper deltar

Mandag ettermiddag var 24 ulike hackergruppe med på listen. Flere av disse antas å være russiske, og ikke uventet har de flagget støtte til Russland i krigen. Dette inkluderer blant annet velkjente grupper eller kampanjer som Conti og Sandworm.

Bare én av gruppene på listen er bekreftet ukrainsk. Dette er den helt ferske IT Army of Ukraine, som skal ha blitt etablert i februar i år. Ikke overraskende kjemper denne på ukrainsk side.

To grupper på listen antas å være fra Hviterussland. Den ene, CyberGhost, har flagget russisk støtte. Den andre, Belarusian Cyber Partisans, kjemper derimot for Ukraina, men også for Det frie Hviterussland (Free Belarus). Digi.no har tidligere omtalt denne gruppen, som blant annet har sabotert IT-systemene til jernbanen i Hviterussland.

De aller fleste av de øvrige gruppene blir ansett for å være globale. De fleste av dem har blitt aktive i konflikten i år, og nesten samtlige lover innsats til støtte for Ukraina.

Anonymous er blant dem som har valgt å støtte Ukraina. Gruppen er svært aktiv på Twitter og gjengir blant annet et forslag om hvordan man kan trenge gjennom sensuren i Russland for å fortelle russere om hva som egentlig skjer i konflikten.

Stor lekkasje

Det at nevnte Conti valgte side i krigen (noe de senere har moderert en anelse), har slått tilbake på gruppen. En ukrainsk sikkerhetsforsker som tydeligvis har hatt tilgang til noen av gruppens interne systemer, har lekket 393 JSON-filer som inneholder 60.694 meldinger som har blitt sendt mellom gruppens medlemmer siden 21. januar 2021. Les flere detaljer i denne saken.

Powered by Labrador CMS