kunstig intelligens
Google skal sette KI på pause hvis strømnettet sliter
KI-tjenester og modelltrening må vike dersom for eksempel en hetebølge belaster strømforsyningen, ifølge to nye avtaler.
Når en hetebølge rammer, kan aircondition være viktigere enn maskinlæring. Den prioriteringen vil de fleste være enige i, og den ligger også til grunn for en nylig inngått avtale mellom teknologigiganten Google og to amerikanske energiselskaper, skriver IT-nettstedet The Register med henvisning til et blogginnlegg fra Google.
Avtalen med Indiana Michigan Power og Tennessee Valley Authority offentliggjøres samtidig som en hetebølge – der nettopp bruk av aircondition legger press på strømnettet – ligger tungt over blant annet de delstatene de to selskapene leverer strøm til.
Omprioritering eller utsettelse
Ifølge den nye avtalen vil de to energiselskapene i situasjoner der energiforbruket skyter i været, eller det oppstår andre problemer i strømnettet, kunne be Google om å redusere strømforbruket til KI-relaterte oppgaver i området – enten ved å omprioritere oppgavene eller utsette mindre viktige prosesser.
Ifølge Google er dette første gang selskapet leverer det som kalles demand response ved å regulere strømforbruket til maskinlæringsoppgaver.
Selskapet understreker imidlertid at fleksibelt forbruk til KI-oppgaver fortsatt er en ny tjeneste, og at den foreløpig kun kan tilbys enkelte steder.
For eksempel er det begrenset hvor fleksibelt et datasenter kan være, ettersom høy ytelse er kritisk for tjenester som Search og Maps, samt for skyløsninger brukt av blant annet helsesektoren.
Youtube-erfaring
Tidligere har Google praktisert demand response ved å utsette eller flytte mindre kritiske datasenteroppgaver, som behandling av YouTube-videoer, i situasjoner der strømnettet er under press.
Dette skjer blant annet gjennom partnerskap med Centrica Energy og systemoperatøren Elia i Belgia, samt Taiwan Power Company i Taiwan.
Artikkelen ble først publisert på Version 2 for deres abonnenter. Den er tilgjengelig for Digis abonnenter gjennom vår samarbeidsavtale.