kunstig intelligens

Massiv investering: Nå er Mistral Europas største KI-selskap

Nederlandsk gigant med gigantinvestering i franske Mistral.

Mistral, her ved sjef Arthur Mensch, har blitt en seriøs KI-aktør med reell sjanse til å konkurrere med amerikanerne.
Mistral, her ved sjef Arthur Mensch, har blitt en seriøs KI-aktør med reell sjanse til å konkurrere med amerikanerne.

En av de største og viktigste KI-aktørene på kontinentet har plutselig blitt mye større.

Franske Mistral nå fått seg en ny og mektig partner – det nederlandske selskapet ASML, som blant annet nyhetsbyrået Reuters har fortalt.

Investerer nesten 20 milliarder kroner

AMSL, som produserer utstyr til bruk i halvlederproduksjon, gjorde nylig en betydelig investering i Mistral på 1,7 milliarder euro – cirka 19,7 milliarder kroner. Det sikrer selskapet en eierandel på 11 prosent.

Investeringen verdsetter Mistral til en markedsverdi på 11,7 milliarder euro, eller cirka 136 milliarder kroner, noe som gjør det til det mest verdifulle KI-selskapet på det europeiske kontinentet.

ASML er på sin side allerede et av de største teknologiselskapene i Europa, med en markedsverdi på 268 milliarder euro.

– Denne investeringen bringer sammen to teknologiledere som opererer i samme verdikjede. Vi har som ambisjon å hjelpe ASML og dets mange partnere med å løse nåværende og fremtidige ingeniørutfordringer gjennom KI, og til slutt å fremme hele verdikjeden for halvledere og KI, sier Mistral AI-sjef Arthur Mensch i en pressemelding på selskapets nettsider.

Mistral ble grunnlagt så sent som i 2023 og har dermed opplevd en markant vekst siden oppstarten.

Store fremskritt

Selskapet har gjort betydelige teknologiske fremskritt på kort tid. Den første språkmodellen selskapet lanserte i februar i fjor, Mistral Large, lå på nivå med eller enda høyere enn de amerikanske aktørene i den såkalte «Massive Multitask Language Understanding»-testen (MMLU). Dette er et utbredt verktøy for testing av kunnskapene og problemløsningsegenskapene til KI-modeller.

På grunn av det noe anspente forholdet mellom USA og Europa for tiden, hvor flere europeiske land nå forsøker å gjøre seg mindre avhengige av amerikansk teknologi, har Mistral opplevd en merkbar økning i etterspørselen.

I et intervju med avisen Wall Street Journal opplyser Mistral-sjefen Arthur Mensch at den pågående trenden har akselerert adopsjonen av Mistrals KI-modeller.

I juni i år lanserte Mistral sin første resonneringsmodell i et forsøk på å ta opp konkurransen med blant annet Open AIs o3-modell og kinesiske Deepseek R1. Denne har gjort det skarpt innen blant annet koding, men ligger fremdeles et lite hestehode bak rivalene.

Mistral var øvrig også et av selskapene som signerte et brev til EU i juli i år. I brevet anklages EU for «uklare, overlappende og i stigende grad komplekse reguleringer» rundt kunstig intelligens.

Powered by Labrador CMS