kunstig intelligens
Nå tar Apple trolig opp konkurransen med Chat GPT
Bloomberg melder at selskapet har etablert en avdeling som jobber med en rivaliserende tjeneste.
KI-krigen fortsetter med uforminsket styrke, og mer eller mindre samtlige av hovedaktørene på teknologiarenaen har inntatt skyttergravene. Apple er blant de få gigantene som i stor grad har stått på sidelinjen, men det ser nå ut til å endre seg.
Bloomberg rapporterer at Apple har etablert en dedikert avdeling som angivelig skal jobbe med en Chat GPT-konkurrent.
«Answers, Knowledge, and Information»
Teamet som utvikler teknologien opererer ifølge Bloomberg under navnet «Answers, Knowledge, and Information» (AKI) og skal jobbe med et antall ulike KI-tjenester – deriblant en ny, Chat GPT-lignende søketjeneste.
Tjenesten skal blant annet fungere ved å tråle internett for å besvare spørsmål og forespørsler fra brukeren – tilsynelatende litt på samme måte som nettsøkfunksjonen til tjenester som Chat GPT – og selskapet arbeider visstnok også med en separat mobilapplikasjon for tjenesten.
Arbeidet omfatter også en utbygging av ny infrastruktur som skal gi Apples eksisterende tjenester som Siri, Spotlight og Safari nye, KI-baserte søkeegenskaper.
Den nye KI-satsingen skal ennå være i en tidlig fase, og tidshorisonten for når vi kan se resultatene i aksjon, er ennå ikke kjent.
Apples KI-satsing den siste tiden har først og fremst manifestert seg i form av Apple Intelligence-løsningen som selskapet lanserte i fjor høst. Denne er primært ment å berike selskapets eksisterende tjenester med mer avansert KI-funksjonalitet – ikke minst den velkjente Siri-tjenesten.
Sterke signaler fra ledelsen
Chat GPT-integrasjon var også et ledd i Apple Intelligence-løsningen, men med den nye satsingen har selskapet altså tilsynelatende planer om å utvikle en egen, tilsvarende teknologi.
Den nye satsingen sammenfaller godt med signaler fra Apples ledelse den siste tiden. I forbindelse med presentasjonen av kvartalsresultatene nylig opplyste Apple-toppsjef Tim Cook at selskapet har som intensjon å gjøre betydelige investeringer i KI-teknologi fremover, og de er også åpne for oppkjøp av andre selskaper som kan fremskynde KI-satsingen.
Nyhetskanalen CNBC er blant em som har rapportert om saken.
– Vi omfordeler også en god del ansatte for å fokusere på KI-funksjoner i selskapet. Vi har et fantastisk team, og vi legger all vår energi i dette, sa Cook, trolig med referanse til det nye AKI-teamet.
Apple-sjefen la til at hovedfokuset er å integrere «dypt personlige og private» KI-funksjoner på tvers av selskapets plattformer på en sømløs måte.
Allerede i 2023 dukket det for øvrig opp opplysninger om at Apple hadde en Chat GPT-rival på trappene. Ifølge kilder Bloomberg var i kontakt med, har selskapet utviklet et teknologisk rammeverk for en snakkerobot-tjeneste under kodenavnet «Ajax», som angivelig skal danne grunnlaget for utviklingen av flere typer språkmodeller.