maskinvare

Du har hørt om Geforce og Radeon. Nå får de konkurranse av Arc fra Intel

Intel satser hardt på grafikkort for spillere.

Tidlig i 2022 skal du kunne spille på Intel-grafikk.
Tidlig i 2022 skal du kunne spille på Intel-grafikk.

Selv om det er AMD og Nvidia som kniver om ytelsestronen for grafikkprosessorer, er det faktisk Intel som produserer flest av den slags, og slik har det vært i en del år. I dag har nesten alle Intel-prosessorer innebygget grafikkprosessor, og selv om AMD har spist markedsandeler de siste årene, er Intel ennå størst med god margin om man ser på antall.

Det har vært kjent en stund at Intel ønsker å melde seg på også i ytelseskampen – faktisk i mange, mange år – men det er først i dag vi har fått vite hva den nye satsingen skal hete: Arc.

Dette må selvsagt ikke forveksles med Intel Ark, som er Intels database for produktspesifikasjoner.

Intel Arc blir ifølge Intel et merkevarenavn på linje med Geforce og Radeon, og det blir dermed navnet på hele serien av produkter. Intel har imidlertid også offentliggjort hva de første generasjonene av den skal hete. Etter alt å dømme skal de følge alfabetet, slik:

  • 1. generasjon: Alchemist (tidligere kalt DG2)
  • 2. generasjon: Battlemage
  • 3. generasjon: Celestial
  • 4. generasjon: Druid

Alchemist blir dermed de første spillgrafikkortene med Xe-HPG-arkitekturen, men flere modeller vil sannsynligvis se dagens lys. Tidligere publisert informasjon tyder på at ulike modeller vil deles inn etter hvor mange EUs («Execution Units») de har – sannsynligvis fra 384 til 512. Modellen med 384 EUs vil etter alt å dømme havne i bærbare og andre strømgjerrige maskiner, mens toppmodellen mest sannsynlig vil få 512 EUs.

Til sammenligning har dagens variant med navn DG1 ikke mer enn 80 EUs.

Konkurrerer på både ytelse og funksjoner

Intel har tidligere snakket om at Xe-brikkene skal kunne kombineres slik at man kan benytte flere grafikkprosessorer i samme enhet. Det er dermed mulig det med tiden vil komme kort med enten to eller fire Alchemist-prosessorer. Sannsynligvis vil disse være tiltenkt bruk i datasentre, men det er også mulig Intel vil bestemme seg for å slippe løsningen for spillere, dersom de mener det er hensiktsmessig.

Arc skal ifølge Intel støtte en rekke nyvinninger som Nvidia og AMD enn så lenge har vært alene om, som for eksempel strålesporing i sanntid og AI-oppskalering tilsvarende Nvidias DLSS eller AMDs FidelityFX Super Resolution.

Sikter høyt

Håndfast informasjon er ennå mangelvare, men det finnes en del mer eller mindre velbegrunnede rykter og spekulasjoner der ute. Det som er hevet over enhver tvil, er at Intel satser hardt på grafikk og har ressursene til å gjøre det bra.

Ifølge ryktene skal Intel sikte seg inn på en ytelse for Alchemist-toppmodellen omtrent på nivå med dagens Nvidia RTX 3070 – et ganske ambisiøst mål med tanke på dagens ytelse på Intel-grafikk.

Kommer tidlig neste år

Intel har lovet at de første Alchemist-produktene vil komme på markedet i første kvartal 2022. Det vil da være SoCs («System on a Chip»), som Intel beskriver som «gaming-first» og som skal benyttes i både bærbare og desktop-maskiner.

Powered by Labrador CMS