meta
Nettsted: Meta skal bygge en gigantisk, undersjøisk fiberkabel rundt hele kloden
Har store planer på gang, ifølge kilder.
En håndfull selskaper står for en svært stor andel av den globale trafikken, og særlig gjelder dette Meta – eieren av både Facebook, Whatsapp og Instagram. Nå har selskapet planer om en storsatsing på egen infrastruktur, ifølge en ny rapport.
Nettstedet Techcrunch har vært i kontakt med kilder som hevder at Meta planlegger å legge en gigantisk, undersjøisk fiberkabel for å sikre en pålitelig infrastruktur til sine milliarder av brukere.
110 milliarder kroner
Ifølge kildene skal kabelen ha en lengde på over 40.000 kilometer, som betyr at den vil strekke seg rundt hele kloden. Prislappen skal ligge på rundt ti milliarder dollar, 110 milliarder kroner.
Meta vil være den eneste eieren og brukeren av den kommende, fiberoptiske kabelen, hevder de anonyme kildene overfor Techcrunch.
Planene skal være bekreftet, men befinner seg ennå i den tidlige fasen, så få detaljer foreligger enn så lange. Meta skal angivelig komme med offisielle kunngjøringer tidlig på nyåret, og da vil vi trolig få vite langt mer om planene.
Når det gjelder akkurat hvor kabelen skal gå, opplyser kildene at planene foreløpig er å strekke kabelen fra USAs østkyst til India via sørspissen av Afrika. Fra India skal den gå videre til nordkysten av Australia og tilbake til vestkysten av USA.
Meta er, i likhet med blant andre store teknologiaktører som Google og Microsoft, allerede deleier av et antall kabelnettverk. Det nye her er imidlertid at Meta vil være den eneste eieren av kabelen – noe som plasserer selskapet i en mer unik posisjon på markedet.
Tjener mest utenfor Nord-Amerika
Som Techcrunch peker på tjener Meta vesentlig mer penger utenfor Nord-Amerika enn i resten av verden, og ved å legge en verdensomspennende kabel kan selskapet bidra til å sikre kvaliteten til tjenestene som leveres til det globale markedet.
I sin seneste kvartalsrapport kommer det frem at Meta hadde en inntekt på 17,3 milliarder dollar fra annonsesalg i USA og Canada i det tredje kvartalet i år, men salget i resten av verden stod for cirka 22 milliarder dollar.
Meta er allerede involvert i utbyggingen av undervannskabler, og har blant annet investert i kabler i APAC-regionen (Asia/Stillehavet) som er i bruk i dag. Flere kabler er også under utvikling i samme region med Meta som en av investorene.
Meta var også en av aktørene bak den såkalte Marea-kabelen mellom USA og Europa, som selskapet eier og drifter sammen med blant andre Microsoft. Denne har en av de høyeste kapasitetene blant undersjøiske, transatlantiske kabler.
Nærmere våre breddegrader har Meta også tidligere inngått partnerskap med et knippe andre aktører om utbyggingen av kabelsystemet «Havhingsten», som forbinder Irland, Storbritannia og Danmark.