mobil
Nkom setter prisen Telenor kan ta for trådløst bredbånd
Hans Jørgen Enger leder konkurranseavdelingen i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet og har nå sendt ut et vedtak om prisregulering av grossistprisene Telenor tar for bredbånd via mobilnettet. Gunstein Myre
Nkom har vedtatt prisregulering av Telenors nettleie for grossister til fast trådløst bredbånd (FWA). Utkastet til vedtak er nå notifisert hos ESA uten merknader. Telenor blir underlagt et krav om å ikke sette grossistkunder i marginskvis. Det vil si å kreve nettleie av andre selskaper som er høyere enn det Telenor beregner til egne sluttkunder.
Nasjonal kommunikasjonsmyndighets (Nkom) utkast til vedtak ble notifisert til EFTAs overvåkningsorgan (Esa) i oktober i år. Esas tilbakemelding har ikke gjort det nødvendig å endre utkastet, skriver Nkom i en pressemelding.
– I vedtaket pålegger vi Telenor å tilby grossister tilgang til fast trådløst bredbånd til priser som ikke innebærer at selskapene settes i marginskvis, sier avdelingsdirektør Hans Jørgen Enger i Nkom.