For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

mobil

Sikter på mer enn 60.000 nye fiberkunder i 2019

Telenor Norges nye leder, Petter-Børre Furberg sier selskapet sikter mot å levere fiber til 60.000 privatkunder i løpet av 2019. I tillegg kommer en økt satsing på fiber til bedriftsmarkedet.
Telenor Norges nye leder, Petter-Børre Furberg sier selskapet sikter mot å levere fiber til 60.000 privatkunder i løpet av 2019. I tillegg kommer en økt satsing på fiber til bedriftsmarkedet.

Petter-Børre Furberg innrømmer at budskapet om at kobbernettet skal legges ned, kom litt skjevt ut til Norges befolkning. Resultatet har vært avisoppslag daglig landet over der folk dels uttrykker frykt for å miste bredbånd og telefoni og dels krever at regjeringen passer på hva Telenor foretar seg. Både den ferske digitaliseringsministeren og tilsynsorganet Nasjonal kommunikasjonsmyndighet har rykket ut og sagt at de skal passe på.

Vi møter Furberg like før påske, dagen etter at han har sendt ut en pressemelding som pedagogisk og grundig forklarer det Telenor nå gjør i årene fram til gamle telefonledninger kan klippes ned fra stolper og trekkes ut av grøfter i 2022 – eller seinere. Det er selvsagt umulig å ikke snakke om kobbereventyret, blant annet fordi han allerede har rukket å bruke mye tid på telefonen med sinte lokalpolitikere rundt om i landet som frykter for sine forbindelser.

– Når jeg snakker med folk, blir det klart at ingen egentlig forsvarer kobbernettet som sådan. De tar gjerne erstatningstjenester via mobil, kabel-TV eller fiber. Poenget er å få fram at vi vil tilby erstatningsprodukter. I de ytterst få tilfellene der vi ikke får det til, vil vi vedlikeholde kobbernettet, sier Furberg.

Powered by Labrador CMS