mobil
Telenor lager egen strøm med solceller på Svalbard
Selv med mer enn 100 døgn mørketid, regner Telenor Svalbard i Longyearbyen med at deres nye solenergianlegg vil være nedbetalt innen fem år.
De fleste kullgruvene på Svalbard er i dag nedlagt, men fortsatt er det fossile brenselet den viktigste energikilden på øysamfunnet. Nå har Telenor Svalbard begynt å produsere fornybar energi for å redusere klimautslippene fra sitt nye kontorbygg.
– Siden det er kaldt er produksjonsforholdene veldig gode nå som sola er oppe 24 timer i døgnet, sier Christian Skottun, leder for Telenor Svalbard i en pressemelding.
Skottuns beregninger viser at hele anleggets investeringskostnader er tjent inn i løpet av fem år. Anlegget på taket av Telenor-bygget i Longyearbyen vil bidra til strøm til Telenors datasenter og kontorbygg, der antennene på taket gir verdens nordligste 5G-dekning. Dette krever mye strøm og solcellepanelet på taket gir et bidrag på opptil 30 000 kilowattimer (kWh) i året med en topp-produksjon på 30-33 kW.
Helt nytt hovedkontor
– Solcellepanelet er bygget som en integrert del av takkonstruksjonen, for å harmonere med det kulturhistoriske uttrykket. Det gjør at anlegget ikke er optimalisert for solforholdene, men til gjengjeld har det vært en stor besparelse å ikke bygge et fullstendig tak, sier Skottun.
Telenor har bygget et helt nytt hovedkontor og datasenter på Svalbard da det gamle etter hvert viste seg uegnet etter å ha overlevd jordskjelv, stormenes herjinger og klimaendringer. Den nye bygningen er så miljøvennlig som mulig, med fokus på resirkulering av både materialer og energi.
– Vi varmer opp kontorbygget med overskuddsvarme fra datasenteret. Dette reduserer behovet for fjernvarme vesentlig. Flere av materialene fra det gamle Telenor-bygget og Sveagruva er benyttet i den nye bygningen. CO2-utslippene fra bygget er redusert med nesten 60 prosent. Dette tilsvarer minimum 2380 tonn CO2-ekvivalenter på 60 år. Vi har hatt et tett samarbeid med LPO arkitekter og vår lokale entreprenør LNS som har gjort en fantastisk jobb i et ambisiøst prosjekt, sier Skottun.
Merkostnaden for å oppnå et nær nullutslippsbygg er ca. 8-10 prosent i økt byggekostnad, ifølge Telenor.
– Både samfunnsmessig og økonomisk er jeg sikker på at dette vil lønne seg i lengden, blant annet fordi vi vil få CO2-avgifter i EU og fordi energiforbruket vil synke, sier Skottun.
Dette er Telenor Svalbard:
- Ni medarbeidere som jobber innenfor kundeservice, drift, innovasjon & teknologi
- Ledes av Christian Skottun
- Samarbeider blant annet med UNIS/Arctic Safety Center, Andøya Space og Telenor R&D om forskning og utvikling innenfor IoT og 5G
- Gjenbyggingen av Svalbard-kontoret startet i juni 2020 og bygget ble tatt i bruk i mars 2022.
- Allerede i 2019 tok Telenor Svalbard solenergi i bruk ved flere av sine basestasjoner for å redusere bruken av fossil energi.