nettverk og infrastruktur
Ett år siden Tiktok-datasenteret ble påbegynt: Slik ser det ut nå
Ville vise den reelle forskjellen, sier Green Mountain-sjefen.
Om bare noen dager er Green Mountains datasenter i Innlandet klar for levering til Tiktok, skriver administrerende direktør Svein Atle Hagaseth på LinkedIn. Han har valgt en sammenstilling av bilder som får Natur og Ungdom til å rase:
– Dette er jo bare fullstendig latterlig. Her settes standarden for energisløseri og naturinngrep for noe så unødvendig som et Tiktok-senter. Det er ikke slik vi burde bruke fornybar kraft, og viktige arealer, og det er ingenting «grønt» med dette prosjektet, sier leder Gina Gylver til Digi.
Forberedt på kritikk
Hagaseth var forberedt på reaksjoner. Green Mountain-toppen sier han er opptatt av åpenhet, og ville vise hva som var og hva som blir, uten å pynte på sannheten.
– Nå er det jo heller ikke slik at det er vi som har regulert dette området til næringsformål, påpeker han.
Natur og ungdom-lederen sier at det er trist at viktig natur går tapt for å lagre data for kinesiske kapitaleiere.
– Vi står midt i en naturkrise, og hver femte art i Norge er rødlista. Presset på naturen øker fra alle kanter, men den aller største trusselen er arealendringer. Dette selskapet bygger ned natur i rekordfart, og er på ingen måte med på å sette noen grønn standard, sier hun.
Lavere utslipp i Norge
Hagaseth tar kritikken fra Natur og ungdom med fatning. Han påpeker at det er artig at organisasjonen selv er på TikTok, og nyter fordelene det gir dem i sosiale medier.
Han sier vi trenger datasentre for å digitalisere, og hvis vi skal tenke bærekraft på et globalt plan, så bør sentrene bygges der det er best naturlige forutsetninger for det.
– Jeg håper de ikke mener at det vil være bedre for kloden å bygge disse datasentrene hvor klimaavtrykket vil være flere 100 prosent høyere? For eksempel vil tilsvarende datasenter i Tyskland eller Storbritannia øke energiforbruk med cirka 40 prosent, skriver han i en SMS til Digi og fortsetter:
– Vi har for vårt datasenter brukt et område som er ferdig regulert for kraftintensiv industri - så valget av lokasjon er ikke vår.
«Big Yellow Taxi»
Også i eget kommentarfelt på LinkedIn har Hagaseth fått gjennomgå av kolleger.
Der har det blitt dratt sammenligninger til blant annet Joni Mitchells kjente sang, «Big Yellow Taxi».
Slik lyder refrenget:
«Don't it always seem to go
That you don't know what you got 'til it's gone?
They paved paradise and put up a parking lot»
– Ingen parkeringsplass, riktignok, men var dette likevel litt uheldig? spør Digi ham på telefon før han gikk på flyet over til USA og fikk kritikk av Natur og ungdom.
– Du kan så si, men jeg tar dette med godt humør, og jeg ønsket å vise det reelle bildet. Det er jo faktisk slik at vi har måtte kutte ned noen trær for å bygge dette datasenteret.
Green Mountain-toppen sier det alltid er konsekvenser ved utbygging, men mener miljøet totalt sett kommer bedre ut av at man bygger slike datasentre i Norge.
Lavere utslipp i Norge
Ifølge egne utregninger kommer det norske datasentret ut med et klimaavtrykk på 3.4 gram per kilowatt overført energi.
Om samme senter ble bygd i Tyskland, ville avtrykket vært på 434 gram per kilowatt.
Det er ikke løsningen for å understøtte verken våre eller andres klimamål, argumenterer han.
– I Norge har vi langt bedre energieffektivitet enn for eksempel i Tyskland eller Frankrike, og renere energi enn de aller fleste andre.
– Det er ett år siden utbyggingen startet, skriver du. Kommer dere i mål i tide?
– Ja, utbyggingen av 30 megawatt som vi har lovet kunden, skal vi klare. Det er alltids ting som må sjekkes nøye, men vi har hatt noen store delleveringer som vi har fått til innen tidsfristene, så jeg har tro på at dette skal gå etter planen.
– Det er tross alt ikke første gang vi bygger datasentre, humrer han.