nettverk og infrastruktur
Microsoft fortsetter ekspansjonen i Norden: Skal bygge sitt første datasenter i Finland
Den nye datasenterregionen kommer med verdens største initiativ for å resirkulere overskuddsvarme fra datasentre, ifølge Microsoft.
Microsoft har kunngjort planer om å bygge en datasenterregion i Finland. Den nye datasenterregionen blir selskapets første i Finland, og den skal være fysisk plassert flere steder. Regionen vil slutte seg til Microsofts globale datasenternettverk, som består av mer enn 60 regioner.
Forskningsinstituttet IDC, som er sponset av Microsoft, anslår at selskapet med partnere og kunder i løpet av de neste fire årene til sammen kan generere mer enn 17,2 milliarder euro i nye inntekter og mer enn 11.000 nye IT-arbeidsplasser i den finske økonomien, skriver selskapet i en nyhetsmelding.
Når den nye datasenterregionen er i drift, vil offentlige institusjoner, selskaper og enkeltpersoner i landet få tilgang til Microsofts skytjenester med lavere forsinkelse og med lagring på finsk jord.
Microsoft opplyser i meldingen at de har mer enn 45.000 kunder og 2000 partnere i Finland.
I løpet av de siste årene har den amerikanske skygiganten etablert flere datasentre i Norge og Sverige og annonsert planer om å bygge datasentre i Danmark.
Konkurrenten Google på sin side etablerte sin første skyregion i Norden i Finland for flere år siden.
Fjernvarme
Datasentrene er ifølge Microsoft designet for å operere med 100 prosent utslippsfri energi og skal levere varme til byene Espoo og Grankulla og Kirkkonummi kommune i samarbeid med Finlands største energiselskap, Fortum. Alle ligger sør i landet og i nærheten av hovedstaden Helsinki.
Fortum, som har den finske staten som majoritetseier, har utviklet systemet der overskuddsvarmen som produseres i datasentrene bli konvertert til fjernvarme. Ifølge Microsoft blir dette verdens største initiativ for resirkulering av overskuddsvarme fra datasentre.
Fjernvarmesystemet, sammen med andre tiltak, vil hjelpe Espoo og områdene rundt til å nå sine mål for reduksjon i CO2-utslipp, som blant annet innebærer avvikling av Fortums siste kullfyrte varmeenhet i Espoo, skriver Microsoft.
– Å utvikle løsninger for globale utfordringer sammen med partnere er en strategisk prioritet for Fortum. (...) Ved å tappe overskuddsvarme fra datasentre kan vi gi varme til hjem, bedrifter og offentlige bygninger i hovedstadsområdet i Finland og redusere opptil 400.000 tonn CO2-utslipp årlig, sier Fortum-sjef Markus Rauramo i meldingen.
Microsoft og Fortum har begge kontorer i næringsdistriktet Keilaniemi i Espoo.
Selskapet anslår at den utslippsfrie varmen som genereres fra datasentrene vil dekke rundt 40 prosent av behovet til de rundt 250.000 fjernvarmebrukerne i Espoo, Grankulla og Kirkkonummi.
Microsoft har forpliktet seg til å til å gjennomføre kraftkjøpsavtaler tilsvarende 100 prosent av selskapets energibehov innen 2025.
Finlands statsminister Sanna Marin sier i meldingen at beslutningen om å investere i en datasenterregion som også gir overskuddsvarme til byer og hjem, er vinn-vinn.
– Det vil akselerere Finlands digitale vekst og samtidig gjøre energisystemet vårt grønnere. Jeg håper også at dette samarbeidet kan tjene som en modell for andre land og byer som ønsker å oppnå dobbel transformasjon av klimanøytralitet og digital konkurranseevne, sier hun.
– Planlagt i fire år
Datasenterprosjektet har vært under utvikling i flere år og har involvert Microsoft og Fortum i samarbeid med byer, kommuner, spesialister og andre partnere.
Fortum-sjef Markus Raramo sier til den finske avisen Yle at de for fire år siden begynte å lete etter en datasenteroperatør som ville være klar til å implementere klimavennlige løsninger i en enestående skala sammen med dem i områdene Espoo, Kirkkonummi og Grankulla.
– Det er viktig for samfunnet og hele planeten vår at den stadig økende etterspørselen etter skytjenester møtes med løsninger som er så effektive som mulig når det gjelder klima og energibruk, sier Microsofts Finland-sjef Pekka Horo, ifølge avisen.