Statsbudsjettet
NSM rustes opp med 190 millioner
Pengene skal gi etaten ekstra muskler til å forebygge, avdekke og håndtere digitale trusler i en tid med stadig mer urolighet.
– NSM blir bedre rustet til å beskytte kritiske samfunnsfunksjoner, sier justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap).
Regjeringen mener den foreslåtte styrkingen gir NSM økt kapasitet innen flere områder, men statsråden påpeker at cybersikkerhet er et virksomhetsansvar.
– Samtidig må myndighetene stille opp med kompetanse, veiledning og støtte, sier Aas-Hansen.
Regjeringen foreslår også å etablere et næringsberedskapsråd for cybersikkerhet som skal ligge under NSM.
Abelia reagerer på kutt til forskning og utvikling
Øystein Eriksen Søreide, administrerende direktør i Abelia, mener regjeringen ikke godt nok sikrer fremtidige inntekter og fremtidig velferd.
– De kaller budsjettet «et budsjett som trygger Norge i en utrygg tid». Hva med trygghet for fremtiden? Trygghet i dag kan man kjøpe med oljepenger. Men et trygt Norge i 2040 trenger en økonomi som tåler at oljeinntektene faller. Da må vi investere i det som skal erstatte dem; nye bedrifter, teknologi, forskning, innovasjon og kompetanse, sier Søreide.
Søreide sier budsjettforslaget legger opp til betydelige kutt i støtteordninger for gründere. Samtidig mener han at budsjettforslaget ikke inneholder noen tegn til et innovasjonsfremmende skattesystem eller vekstfremmende skattelettelser.
– Det legges opp til en realnedgang på 1,1% til forskning og utvikling. Selv om innretningen på forskningssatsingen ser bra ut, kvanteteknologi, romteknologi og infrastruktur, så hjelper det ikke med et totalkutt.
500 millioner til digitalisering i politiet
Regjeringen foreslår å gi 500 millioner kroner, som tidligere varslet, til digitalisering i politiet neste år. Det foreslås også en investeringsfullmakt på 5,7 milliarder kroner til å gjennomføre første trinn i den helhetlige digitaliseringen av politiet. Flere av politiets digitale tjenester er gamle og utdaterte.
– Vi skal få mest mulig politikraft ut av hver krone. Helhetlig digitalisering er avgjørende for at politiet skal kunne håndtere utviklingen i kriminalitetsbildet, og det vil øke politiets evne til effektiv innsats, sier justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen.
200 millioner mer til nytt nødnett
Arbeidet med nytt nødnett får 200 millioner kroner mer over statsbudsjettet for 2027, om regjeringas forslag vedtas.
– Det nye nødnettet skal gi 150.000 brukere innen helse, politi, brann og andre nød- og beredskapsaktører en bedre og mer fremtidsrettet løsning, sier digitaliserings- og forvaltningsminister Torgeir Michalsen (Ap).
Den totale bevilgningen til nødnett blir på 324,5 millioner kroner i 2027.
Her er lekkasjene
Nærmere 650 millioner kroner – fordelt på 2027 og 2028 – til å utvide Andøya Spaceport. (TV 2 og NRK).
Litt over 120 millioner kroner på KI-tiltak. Pengene skal blant annet gå til arbeid med sikkerhet og etablering av en offentlig chatbot for helsetjenester. (E24)
40 millioner kroner i 2027 til romfartsforskning. Fra 2028 vil regjeringen doble potten til 80 millioner i året. Pengene deles likt mellom landets fire største universiteter: Universitetet i Oslo (UiO), Universitetet i Bergen (UiB), Universitetet i Tromsø (UiT) og NTNU. (NTB)
Regjeringen legger opp til å bruke 135 millioner kroner til å gjøre nettdekningen bedre i jernbanetunneler. Strekningene der det er mest trafikk, prioriteres først, ifølge samferdselsminister Kamzy Gunaratnam (Ap). (NTB)
400 millioner kroner mer til Etterretningstjenesten. Pengene skal gå til såkalt «situasjonsforståelse og innhenting», som innebærer økt overvåking av Russland gjennom flere folk og bedre teknologi. (NTB)
94 millioner kroner til en ny nasjonal tidstjeneste. Midlene skal gå til forskningsnettet Sikt for å etablere en felles, uavhengig og bakkebasert nasjonal klokke. (NRK)
Beredskapspakke på 2,2 milliarder til blant annet å bekjempe organisert kriminalitet, håndtere potensielle sabotasjeaksjoner og styrke den digitale sikkerheten. ( NTB )