nyhet

Avsløringer, sabotasje og oppsigelser

Da Telenor stakk kjepper i hjulene for sine egne kunder, gikk lesertallene våre rett i været. Her er de mest leste sakene i Inside Telecom i 2012.

Inside Telecoms funn omtales i dag bredt, og hele mobilbransjen får testet beredskapen sin. Her er forsiden på dagens VG (faksimile).
Inside Telecoms funn omtales i dag bredt, og hele mobilbransjen får testet beredskapen sin. Her er forsiden på dagens VG (faksimile).

I begynnelsen av juni avslørte vi hvor mye data mobiloperatørene lagrer om kundene sine. Dette ble begynnelsen på en serie artikler om temaet, og fra våre spalter gikk saken som en gressbrann til over femti store og små aviser landet over som alle plukket opp avsløringen og sendte den videre til sine lesere.

Aller mest lest ble vårt oppslag om hvordan Telenor saboterte kundenes forsøk på å få tak i disse opplysningene. Telekjempens forsøk på å overtale oss til å tro at de kun hadde kundenes beste i tankene, var ikke troverdig – og vi fikk årets klikkvinner.

Hvor godt er Telenor-nettet?

Telenor hadde hovedrollen også i den nest mest leste saken i 2012. Nok en gang var Inside Telecom alene om avsløringen, og nok en gang ble saken plukket opp og distribuert i flere titalls aviser i hele Norge.

Da professor Olav Lysne i Simula avslørte at forskningsprosjektet Robuste nett viste at Telenors mobilnett har over dobbelt så høy nedetid som Netcoms, strømmet det til lesere fra alle kanter. Påtrykket var så stort at vi åpnet saken og gjorde den tilgjengelig også for ikke-abonnenter.

Nye koster helt i toppen

I begynnelsen av mars forsto vi at det gikk mot store nedskjæringer i tidligere Ventelo. Den ubehagelige nyheten kom i kjølvannet av et oppkjøp, og var derfor ikke veldig uventet. Den skapte likevel stor nysgjerrighet blant leserne.

Men det var først da den nye ledelsen i selskapet var klar, at vi fikk den mest leste saken i artikkelserien. Oppslaget om den nye ledergruppa i Broadnet, en skikkelig bransjesak, ble årets tredje mest leste sak.

Omtrent på samme tid ble det klart at Telenor utsatte LTE-lanseringen sin. Inside Telecom var det eneste nyhetsmediet som noterte seg dette, til tross for at nyheten ble presentert foran et bredt utvalg av journalister under et møte på Fornebu. Dermed ble nyheten den fjerde mest leste saken i 2012.

Også den femte mest leste saken handlet om Telenor, men denne gangen skapte vi den selv.

I en kommentarartikkel publisert i februar, konstaterte vi at enten konsernsjef Jon Fredrik Baksaas eller styreleder Harald Norvik i løpet av noen måneder ville bli tvunget til å forlate Telenor. I vår analyse trodde vi det var Baksaas som ville sitte igjen som taperen, men vi fikk feil – tre måneder senere var det nemlig styrelederen som fikk avskjed på grått papir.

Oppkjøp og oppsigelser

Telenor har en nøkkelrolle også i nedre halvdel av topplista vår.

Ingen liker tanken på å miste jobben, og da det i høst ble klart at det gikk mot nedskjæringer i staben, klikket mange seg inn for å se hva vi skrev.

Også utskiftingen av ledergruppen i Telenor Norge vakte nysgjerrighet. I august beskrev vi hvordan norgessjef Berit Svendsen i løpet av året hadde byttet ut seks av ni ledere, og lesertallene gikk til værs.

Ateas oppkjøp av teleselskapet Sunnmøre kommunikasjon var ingen stor sak i kroner og øre, men målt i oppmerksomhet ble den én av årets vinnere.

Den siste artikkelen som får plass på oversikten vår, handlet om Konkurransetilsynet som ikke likte at Telenor kjøpte opp konkurrenten Los bynett. I januar så det stygt ut for hele handelen, og vår omtale av dette ble grundig lest av våre abonnenter.

Her er de ti mest leste sakene i 2012:

  1. – Vi jubler ikke.
  2. Dobbelt så mye nedetid hos Telenor.
  3. Dette er den nye Broadnet-ledelsen.
  4. Telenor utsetter LTE-lanseringen.
  5. Kun kort tid igjen som Telenor-sjef.
  6. Mot oppsigelser i Telenor.
  7. Ny lederkabal for Svendsen.
  8. Oppsigelser i Ventelo.
  9. Atea kjøper teleselskap.
  10. Krever stopp i Los-oppkjøp.
Powered by Labrador CMS