overvåking
Overvåker millioner av dansker uten reell effekt: Amnesty kritiserer Udbetaling Danmark
Overvåkningen er verken nødvendig eller proporsjonal og krenker privatlivets fred, ifølge menneskerettighetsorganisasjonen.
Udbetaling Danmark overvåker 2,4 millioner dansker i forbindelse med utbetaling av velferdsytelser, i strid med EU-domstolen, skriver Politiken basert på en ny rapport fra Amnesty International.
Den datadrevne overvåkningen bryter med retten til privatliv, ifølge organisasjonen.
IT-systemene til Udbetaling Danmark brukes blant annet til å avdekke mulig svindel med ytelser som pensjonstillegg, foreldrepenger eller støtteordninger for enslige. I tre sakstyper der systemene vurderte risikoen for svindel, viste resultatene henholdsvis 36, 72 og 135 tilfeller av faktisk juks – noe som tilsvarer 7, 15 og 33 prosent av sakene.
– Når man ser på de relativt magre resultatene, er det massive overvåkningsapparatet som kjøres i Danmark, verken nødvendig eller proporsjonalt i våre øyne. Det er ikke engang nyttig, sier forsker i kunstig intelligens hos Amnesty International, Hellen Mukiri-Smith, til Politiken.
Artikkelen ble først publisert på Ingeniøren for deres abonnenter. Den er tilgjengelig på norsk for abonnenter av Ekstra gjennom vår samarbeidsavtale.