personvern
Meta i Oslo tingrett: – Datatilsynets vedtak er ugyldig og påfører oss betydelig skade
Oslo tingrett: Det norske Datatilsynet beordret i sommer Meta til å stanse atferdsbasert markedsføring på Facebook og Instagram.
I dag møttes partene i Oslo tingrett etter at Meta har begjært midlertidig forføyning i et forsøk på å ugyldiggjøre vedtaket.
Det er satt av to dager til saken, som vekker interesse ut over Norges landegrenser. Det er mer enn daglige millionbøter på spill for den amerikanske teknologikjempen.
− Ugyldig og umulig å oppfylle
− Dette vedtaket er ugyldig og påfører selskapet betydelige skader, åpnet Facebooks advokat Christian Henrik Prahl Reusch.
Facebook fikk starte med sin innledning. Regjeringsadvokaten gir sin senere tirsdag.
Han viser videre til at akkurat dette spørsmålet har vært gjenstand for undersøkelse som førte til en konklusjon i det europeiske datatilsynet EDPB og i kjølvannet av DPC, som er den ledende tilsynsmyndigheten for Meta Ireland.
− Datatilsynet deltok fullt ut i disse prosedyrene som en berørt tilsynsmyndighet og har hele tiden blitt informert om prosedyrenes fremdrift og status.
Etter avgjørelsen har DPC gjennomført en «rask og streng prosess», mener Facebook. Som følge av det har Meta selv forpliktet seg til å innføre samtykke som behandlingsgrunnlag. Som er det Datatilsynet søker, forklarte advokaten videre.
− Vedtaket er prosessuelt og juridisk ugyldig. Det forstyrrer de pågående prosedyrer og er umulig å oppfylle innen den tidsrammen Datatilsynet har satt, konkluderte Reusch og fortsatte:
− Domstolens ressurser kunne vært spart, men Datatilsynet fortsetter å presse på.
Mange på tilhørerbenken
Facebook stiller med politisk sjef Marianne Neral, samt ytterligere seks personer inkludert advokater.
Datatilsynet stiller med seksjonssjef Tobias Judin og avdelingsdirektør Jørgen Skorstad, sammen med regjeringsadvokaten. Tilsynets direktør Line Coll har ikke valgt å stille i retten.
Når retten er satt, sitter de fleste av saksbehandlerne som har vært med på saken på tilhørerbenken i sal 227. Datatilsynet har i overkant av seksti ansatte, og minst ti av disse har jobbet med saken.