programmering
Java 21 lanseres med strengmaler og enklere kildefiler for nybegynnere
En ny, langtidsholdbar versjon av Java er lansert. Den bærer versjonsnummer 21.
Blant de nye funksjonene er strengmaler, som finnes i mange språk, men implementert på en måte som gjør det mulig for brukerne å definere maler selv. Dette kan for eksempel brukes til å interpolere strenger i SQL og Javascript for å unngå kodeinjeksjonsangrep. Det kan se slik ut:
Strengmaler er foreløpig en forhåndsvisning.
Andre nye funksjoner inkluderer en ny samlingstype som representerer en sekvens av elementer med en definert rekkefølge, noe som fyller et hull i eksisterende API-er. Det ser slik ut:
Det har lenge vært et mål for Java å gjøre det enklere for nybegynnere og studenter å komme i gang med språket. Nå tas det et radikalt oppgjør med den fyldige innpakningen et enkelt Java-program krever. Tidligere kom de med muligheten til å kompilere og kjøre en enkelt Java-kildefil, som et skript, og nå kan hele kildekoden for et enkelt program ganske enkelt se ut på denne C-aktige måten:
Dette er også en forhåndsvisning.
Mønstre med en joker finnes i mange språk, og nå også i Java. Jokertegnet er underscrore, akkurat som i mange andre språk:
Dette er også en forhåndsvisning.
Såkalt destrukturering av posttyper gjøres enklere med en ny funksjon som er klar til bruk:
Og så har virtuelle tråder, som gjør det mulig å instansiere billige tråder på toppen av en pool av «ekte» plattformtråder med minimalt overhead, blitt forfremmet fra forhåndsvisning til endelig funksjon.
Det finnes nå en rekke distribusjoner av Javas åpen kildekode-utgave, og du finner en liste på Wikipedia.
Artikkelen ble først publisert på Version 2 for deres abonnenter. Den er tilgjengelig på norsk for abonnenter av Ekstra gjennom vår samarbeidsavtale.