sikkerhet

Derfor tror PST det er en hackergruppe som står bak SMS om koranhevn

Natt til torsdag mottok flere norske telefonnumere en SMS der de ble oppfordret til å ta hevn på koranbrenningene. Ifølge PST står en utenlansk hackergruppe bak.

PST mener at telefonnumrenne som har mottatt SMS om koranhevn er tilfeldig valgt.
PST mener at telefonnumrenne som har mottatt SMS om koranhevn er tilfeldig valgt.

Flere norske mobilnumre mottok natt til torsdag en tekstmelding der unge muslimer ble oppfordret til å ta hevn på grunn av flere tilfeller av koranbrenning i Sverige og Danmark. Hendelsene der har ført til demonstrasjoner og reaksjoner flere steder.

– Det kan se ut til at telefonnumrene som har mottatt meldingene er tilfeldig valgte numre, skriver Trond Hugubakken, kommunikasjonsdirektør i PST, i en e-post til Digi.

Svenske telefonnumre har også mottatt de samme SMS-ene.

SMS-ene er ikke fra ledere i Hizbollah

PSTs undersøkelser så langt tyder på at tekstmeldingene som har blitt mottatt av flere norske abonnenter ikke kommer fra ledere i Hizbollah, men derimot fra en gruppe som kaller seg Anzu Team.

– Anzu Team har blant annet benyttet en plattform (host) som tidligere har blitt bruk av russiske hackergrupper, skriver Hugubakken og fortsetter:

– PST kan imidlertid ikke konkludere med at hackergruppen opererer på vegne av en stat, men det er en av flere hypoteser vi har.

Ifølge PSTs vurdering er ikke budskapet i tekstmeldingene religiøst motivert, men har snarere hatt til hensikt å destabilisere gjennom å skape uro og splittelse.

I går kveld oppga Anzu Team på Telegram at de skal ha hacket infrastrukturen til det svenske politiet.

Dette har Polisen per nå ikke bekreftet.

Powered by Labrador CMS