sikkerhet
Hackere slo til mot norsk elektronikkselskap
Dynamic Precision, som produserer kretskort på Kjeller, ble utsatt for datainnbrudd med kryptering av servere.
Den norske elektronikkprodusenten med fabrikk på Kjeller i Lillestrøm er rammet av et omfattende datainnbrudd med krav om løsepenger.
– Angrepet ser ikke ut til å ha vært målrettet, men heller et utslag av opportunisme der hackerne har lett etter programvare med hull de kan utnytte, sier daglig leder Bjørn Furu til Digi.
En russisk hackergruppering, som hevder å ha stjålet 49 gigabyte fra selskapet, har den siste tiden begynt å lekke på det mørke nettet.
Kort nedetid
Angrepet ble oppdaget 16. juni 2025.
– Alarmen gikk tidlig en mandag morgen. De hadde brutt seg inn om natten, forteller Furu.
Flere servere, inkludert en filserver, ble kryptert i hendelsen. Ifølge Furu er skaden begrenset fordi selskapet nylig hadde byttet ut et eldre ERP-system (forretningssystem).
– Det er det gamle ERP-systemet. Vi hadde lagt om til skyløsninger, og dermed fikk ikke cyberangrepet noen effekt på driften vår. Vi var heller ikke nede lenge, bare en times tid, sier Furu.
Selskapet mener at de berørte serverne i all hovedsak har inneholdt sikkerhetskopier av historiske data frem til januar 2022, med en svært liten mengde data opp til 2024.
– Betalte ikke
Selskapet, som produserer kretskort på oppdrag, sier at de har varslet aktuelle myndigheter og anmeldt forholdet.
– Vi vet ikke hvor mye de rakk å laste ned. Kripos følger med, vi gikk til politiet og anmeldte saken med én gang, sier Furu.
I forbindelse med angrepet ble det funnet en fil med betalingskrav for å låse opp filene.
– Vi har ikke betalt, og heller ikke blitt kontaktet eller forsøkt utpresset på andre måter i etterkant, opplyser selskapet i en pressemelding som de publiserte rett før helgen.
Furu mener at selskapet har håndtert hendelsen etter boka.
– Vi var raske med å ta ned alt og stenge ned, for å begrense skaden. Ingen av PC-ene våre ser ut til å være berørt, men for å være på den sikre siden blir de renset og satt opp med ny programvare, forteller han til Digi.