sikkerhet
Ny Check Point-sjef: – Applikasjoner flyttes ofte fra et relativt solid datasentermiljø til en mindre solid skyarkitektur
Den nye norgessjefen for IT-sikkerhetsselskapet mener mange norske virksomheter er for hodeløse når de flytter til skyen.
Den første kommersielle brannmuren fra IT-sikkerhetsselskapet Check Point ble levert på en 3,5"-diskett i 1994.
Men tiden der selskapet kun var en brannmurleverandør er forbi, og selskapet er i dag i rask endring, forteller nyansatt norgessjef Kjetil Ore til Digi.
Ore var storkundeansvarlig og leder for salgsavdelingen i Check Point i fem år før han tok over norgeskontoret med 17 ansatte på Lysaker i Oslo.
– Brannmurer er fremdeles en viktig barriere for de som har egne datasentre. Men det er jo flere og flere som har alle tjenestene sine i sky, og dermed trenger de enten ingen eller få fysiske bokser. Brannmurer trenger man også i sky, men det har også dukket opp mange nye utfordringer som må løses, sier han.
I dag leverer Check Point i økende grad Saas-tjenester, utvidede sikkerhetsløsninger til skykundene.
Et område som har eksplodert, er løsninger for å stoppe løsepengevirus og phishing levert gjennom e-post i skyen, forteller Ore.
– Organisasjonene hadde tidligere egne e-postløsninger, driftet sine egne klienter og så videre. Nå er det blitt et kjempefokus for oss å hindre trusler via e-post. Det er kanskje den delen av cybersikkerheten som toppledelsene kjenner mest på, fordi konsekvensene av phishing eller ransomwarespøkelset kan bli så store.
Ut i sky
Norske virksomheter er veldig langt fremme i skoene når det gjelder å flytte ting ut i sky, men mange tar for lett på sikkerheten, mener Ore.
– En del har beveget seg i riktig retning, men vi er litt for hodeløse når vi flytter til skyen. Vi ser ganske ofte at applikasjonene flyttes fra et relativt solid datasentermiljø til en mindre solid skyarkitektur. Ofte handler det om hvor mange barrierer man har – og kvaliteten på dem, sier Ore, som mener at en større og større andel vellykkede angrep skjer på grunn av dette.
Hovedutfordringen er at folk gjør feil og konfigurerer feil, mener han. De har ikke gode nok rutiner for å sørge for at noen tjenester er sikret godt nok, og de eksponerer data som ikke skulle vært eksponert.
Selv om den fysiske sikkerheten og tilgjengeligheten av basistjenester er bedre i skyen, mangler gode nok sikkerhetsmekanismer og trygge nok barrierer for å hindre uønsket eksponering mot for eksempel internett, mener Ore.
«Lift and shift»
I andre land er de mer opptatt av å bygge nye tjenester i sky, drevet av behov for skalerbarhet eller nye utviklingsplattformer, forteller Ore.
– Men det vi ser i Norge, det jeg vil si er nærmest unikt, er at det er voldsomt trykk på det vi kaller lift and shift – flytting av applikasjonene de har i egne datasentre til skyen. Og skyarkitektene som flytter disse tjenestene, bygger ofte barrierer som er svakere enn det kundene hadde i egne datasentre, sier Ore og legger til:
– Kanskje spesielt offentlig sektor i Norge er veldig aktive på å flytte. Store kommuner, store etater og organisasjoner har bestemt seg for at de for eksempel skal være 100 prosent i skyen i løpet av et år eller to år og er åpne om dette.
– Mangler sikkerhetsmekanismer
Ore forteller at det er mange store virksomheter i Norge som har to forskjellige avdelinger, der den ene driver med lift-and-shift og stenger mest mulig av datasenteret og får det over i sky, mens den andre driver med utvikling og bruker det siste og beste av utviklingsplattformen i skyen.
– Da er det slutt på virtuelle maskiner, da er det serverless og container, som har helt nye sikkerhetsutfordringer, sier han.
Et eksempel, ifølge Ore, er serverløs databehandling (serverless computing), som er populært spesielt i AWS. Dette er mikrotjenester som typisk bare lever noen millisekunder, men som ifølge Ore har samme behov for avansert sikkerhet.
Med egne datasentre var mange vant til at det var flere manuelle steg og mye kontroll forbundet med å spinne opp en ny tjeneste, forteller han.
– Mens i skyen har ofte en enkeltperson tilgang til å starte nye tjenester helt uten de tradisjonelle kontrollmekanismene. Dette går fort, men for noen går det for fort, sier han og utdyper:
– Vi ser ofte at virksomheter er mer opptatt av fremdrift enn av sikkerhet. I veldig mange virksomheter er utviklere nesten ferdige med koden sin før sikkerhetstiltakene implementeres. Vi mener mange er tjent med tettere samarbeid avdelingene imellom, og det er et lederansvar å sørge for at sikkerhetsrutiner, verktøy og prosesser er på plass til riktig tid.
Check Point Software Technologies er en leverandør av cybersikkerhetsløsninger til 100.000 kunder globalt. Selskapet har vært etablert i Norge siden 2000. Hovedkontoret ligger i Tel Aviv i Israel.