skytjenester

Digdir vil utforske mulighetene for å bruke EØS-baserte skytjenester

Skal diskutere arbeidet med 14 toppledere i staten neste uke.

Frode Danielsen, direktør i Digitaliseringsdirektoratet, vil etablere en arbeidsgruppe for å styrke offentlig sektors endringsevne i bruk av skytjenester for å være i stand til å gjøre seg mindre avhengige av USA.
Frode Danielsen, direktør i Digitaliseringsdirektoratet, vil etablere en arbeidsgruppe for å styrke offentlig sektors endringsevne i bruk av skytjenester for å være i stand til å gjøre seg mindre avhengige av USA.

Det er behov for å utforske mulighetene for å bruke skytjenester fra selskaper innenfor EU/EØS, blant annet for å begrense norske virksomheters avhengighet til selskaper basert i USA.

Det mener Digitaliseringsdirektoratet (Digdir), som nå vil opprette en arbeidsgruppe for å styrke norske virksomheters evne til å tilpasse seg og endre bruken av skytjenester når det er behov for det.

– I lys av de geopolitiske utfordringene ute i verden, har «Skate» sett at det er behov for et felles syn i saken. Derfor foreslår vi nå at det opprettes en arbeidsgruppe som jobber videre med dette, skriver direktør Frode Danielsen i Digdir i en SMS.

Dette er Skate

  • Skate står for «Styring og koordinering av tjenester i e-forvaltninga».
  • Skate ble opprettet i 2012, for å «være et strategisk samarbeidsråd og rådgivende organ» for Digitaliseringsdirektoratet og digitaliseringsministeren.
  • Utvalget består av toppledere fra stat og kommunesektoren, blant annet Nav-direktøren, politidirektøren og skattedirektøren, og ledes av direktøren av Digitaliseringsdirektoratet. Hensikten er å bidra til koordinert digitalisering i offentlig sektor og sikre et «mer helhetlig perspektiv» på utviklingen.
  • Utvalget tar for seg større felles prosjekter og utfordringer i digitaliseringen av offentlig sektor. De har blant annet uttalt seg kritisk om Nasjonal sky, og om finansieringen av Norges felles digitale byggeklosser.

Digdir foreslår at arbeidsgruppen skal:

  • Samarbeide om utforsking av mulighetene for å brukeskytjenester fra selskaper innenfor EU/EØS
  • Utveksle erfaringer og vurderinger på området
  • Være oppdatert på relevant regelverk og nasjonale tiltak
  • Påvirke arbeid på nasjonalt nivå om samme problematikk
  • Være oppdatert på EUs arbeid med å redusere sinavhengighet av slike tjenester fra land utenfor EU
  • Være oppdatert på nordisk arbeid og samarbeid omproblematikken

Skate-utvalget, som består av 14 toppledere i statlige virksomheter, skal behandle forslaget under et møte onsdag 4. juni.

Medlemmer av Skate-utvalget

  • Frode Danielsen, Digitaliseringsdirektoratet

  • Lars Peder Brekk, Brønnøysundregistrene

  • Per-Arne Horne, Direktoratet for byggkvalitet

  • Roar Vevelstad, Halden kommune

  • Mariann Hornnes, Helsedirektoratet

  • Johnny Welle, Kartverket

  • Kristin Weidemann Wieland, KS

  • Hilde Singsaas, Miljødirektoratet

  • Hans Christian Holte, NAV

  • Sølve Monica Steffensen, Oslo kommune

  • Håkon Skulstad, Politidirektoratet

  • Nina Schanke Funnemark, Skatteetaten

  • Geir Axelsen, Statistisk sentralbyrå

  • Terje Mørland, Sikt – Kunnskapssektorens tjenesteleverandør

  • Catharina Nes, Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet (Observatør)

I utkastet til arbeidsgruppens mandat heter det at gruppen skal bidra til at Skate-virksomheter, og offentlig sektor har evne til å:

  • tilpasse og endre bruken av skytjenester fra ulike leverandører fra forskjellige land
  • opprettholde tjenester ved geopolitiske og regulatoriske endringer som påvirker slike tjenester

– Bør være forberedt på at EU-avtaleverk ikke lenger vil gjelde

«Problemstillingen har vært gjeldende lenge, men er ytterligere aktualisert av endringer i den geopolitiske situasjonen de siste årene, spesielt med endringer hos amerikanske myndigheter.», skriver Digdir i sitt utkast til mandat til arbeidsgruppen.

Etter Donald Trump igjen kom til makten i USA har han varslet og gjennomført endringer som har skapt usikkerhet rundt lovligheten ved bruk av amerikanske skytjenester i Europa. Dagens praksis er hjemlet i et avtaleverk (en såkalt adekvansbeslutning) med EU som igjen hviler på personverntiltak Joe Biden innførte, og som Trump har svekket.

«Norske virksomheter bør være forberedt på at EU-kommisjonens adekvansvurdering som ligger til grunn for overføring av personopplysninger til USA ikke lenger er gjeldende, og vurdere om det er behov for alternative løsninger for å ivareta personvernet», heter det i mandatet.

Sakspapirene og innkallingen til Skate-møtet som skal behandle forslaget, ble sendt ut 22. mai, omtrent samtidig som det ble kjent at sjefanklageren i Den Internasjonale Straffedomstolen (ICC) fikk sin epost-konto fra Microsoft stengt etter sanksjoner fra president Trump. Denne siste hendelsen har skapt reaksjoner og ytterligere spørsmål om robustheten ved bruk av amerikanske skytjenester i Europa.

– Vil være relevant i lang tid

Det er behov for å vurdere hvordan norske virksomheters avhengighet til leverandører utenfor EU/EØS skaper utfordringer knyttet til virksomhetenes robusthet, og sikring av tilgjengelighet av data over tid, skriver Digdir.

Det er i dag ingen reelle europeiske alternativer til hele tjenestespekteret til de store, amerikanske leverandørene, skriver de.

EU har ambisjon om å bli mer selvforsynt med skytjenester, og det er, ifølge direktoratet, forventet at EU-kommisjonen vil foreslå forordningen «Cloud and AI Development Act» innen utgangen av året.

«Problemstillingen vil være relevant i lang tid, da det er stadige endringer både når det gjelder regulering av slike tjenester, og i den geopolitiske situasjonen. Slike endringer vil på ulike måter påvirke norske virksomheters bruk av skytjenester, og det er viktig å øke norske virksomheters endringsevne», skriver Digdir.

Powered by Labrador CMS