skytjenester
Elhub: Har fått bekreftet at strømdupp skyldtes kryptoutvinning i datasentre
Fant igjen de mistenkelige målepunktene blant kryptofabrikkene i Nkoms nye datasenterregister.
18. juli skrev Digi at strømdata fra kraftbransje-selskapet Elhub kunne tyde på at det er flere kryptodatasentre i Norge enn den håndfullen virksomheter som har registrert seg som dette i Nkoms datasenterregister.
Elhub hadde nemlig registrert en ekstrem nedgang i strømforbruket til datasentre på tampen av 2022, da kryptobransjen ble rystet av konkurser og kraftige børsfall. Hos 39 aktører falt strømforbruket med 95 prosent eller mer, og Elhub mistenkte at det kunne være en sammenheng.
Nå skriver Elhub i en ny rapport om strømforbruket til datasentre i Norge, at mistanken sannsynligvis stemmer.
Sammenlignet med Datasenter-registeret
Selskapet har tatt en gjennomgang av de virksomhetene som i Nkoms datasenterregister har oppgitt at hele eller deler av datasenter-kapasiteten brukes til utvinning av kryptovaluta. Den viser at flere av disse datasentrene er blant virksomhetene der Elhub registrerte en dupp i strømforbruket i 2022.
– Vi ser at de senterne som i Nkom-registeret oppgir at de helt eller delvis driver med krypto også er blant målepunktene vi observerte at hadde en kraftig nedgang i strømbruken under kryptokrisen i 2022, sier dataanalytiker Christoffer Sannes i Elhub til Digi.
– Det som tidligere var rene spekulasjoner, er blitt nærmere bekreftet. Datasentre med forbruksfall i desember 2022, har oppgitt til Nkom at de er involvert i utvinning av kryptovaluta, skriver Elhub i rapporten.
Ikke full overlapp
Det er imidlertid ikke full overlapp mellom datasentrene i Nkoms nye datasenterregister og Elhubs liste over målepunkter fra virksomheter som har registrert seg med datasenter-næringskode i Brønnøysundregistrene.
Noen av krypto-datasentrene som har registrert seg hos Nkom er ikke blant kontaktpunktene der Elhub registrerer strømforbruket, og noen av datasenter-kontaktpunktene Elhub registrerer strømbruken til, har ennå ikke registrert seg hos Nkom.
– Vi mistenker at flere av tilfellene hvor det er mismatch, skyldes at det ikke bare er rene datasentre som har valgt å bruke denne næringskoden.
– Vi jobber med å forbedre grunndataene våre. Målet er at kontaktpunktene vi bruker i rapporter om datasentre skal være hos rene datasenter-virksomheter, sier Sannes.