sommerintervjuet

Mener det er utrolig at vi ikke har en minister for digitalisering

Norgessjef Geir Arne Olsen i Netcompany etterlyser en egen minister som prioriterer arbeidet med data.

Norgessjef Geir Arne Olsen i Netcompany etterlyser en ny minister dedikert til digitalisering og data.
Norgessjef Geir Arne Olsen i Netcompany etterlyser en ny minister dedikert til digitalisering og data.

I sommer har vi stilt noen faste spørsmål til en rekke sentrale personer i IT-bransjen, blant annet om hva som skjer innenfor deres bransje og interessefelt nå, deres spådommer for det kommende året og deres personlige teknologibruk.

En av dem er Geir Arne Olsen, norgessjef i Netcompany.

Etterlyser minister

– Hva er den største utfordringen for norsk IT-sektor akkurat nå?

– Vi trenger en regjering som tar teknologimulighetene og truslene på alvor. Det er utrolig at vi ikke allerede har en minister med digitalisering som sitt hovedansvarsområde, gitt det potensialet for industri- og samfunnsutvikling som teknologiutviklingen representerer, samtidig som vi står overfor en eskalerende sikkerhetsutfordring, svarer han, og fortsetter:

Geir Arne Olsen (57)

  • Norgessjef i Netcompany siden mai 2020.
  • Har tidligere jobbet blant annet 15 år i Evry, der han blant annet har ledet IT-selskapets satsing i offentlig sektor.
  • Netcompany er et dansk IT-konsulentselskap med virksomhet i Norge. De er leverandør av blant annet Smittestopp (versjon 2.0) og vaksinesertifikat i Norge, og har oppunder 350 ansatte her i landet, fordelt på Oslo og Trondheim.

– En digitaliseringsminister er ikke nødvendigvis svaret på alle utfordringer, men for at en slik rolle skal lykkes med betydning for både IT-sektoren, resten av næringslivet og det offentlige, bør en minister prioritere arbeidet med våre data. Data er kjernen i vår fremtidige teknologiske utvikling, og derfor trenger vi kontinuerlig vurdering av regulatoriske forhold og tydelige krav til tilgjengeliggjøring og gjenbruk. Vi har muligheten til å skape betydelige samfunnsgevinster.

Norge hadde digitaliseringsminister i Solberg-regjeringen (Nicolai Astrup). Jonas Gahr Støre valgte å droppe denne ministerposten. Kommunal- og distriktsminister Sigbjørn Gjelsvik (Sp) har i dag ansvaret for IT-politikk, elektronisk kommunikasjon og personvern.

– Hva slags kompetanse vil dere trenge mer av det neste året?

– Vi må utdanne flere teknologer for å gripe de teknologiske mulighetene vi er avhengige av som for eksempel demografi- og bærekraftutfordringer. Vi har et høyt digitalisert samfunn og store ambisjoner for implementering av ny teknologi. Dette forutsetter en betydelig større satsning på utdanning og kompetanseutvikling, svarer han.

– Vi må også styrke vår evne til omstilling og samarbeid på tvers av land, sektorer og nivåer. At vi erkjenner verdien av å dele kunnskap og lære på nytt hva innovasjon egentlig innebærer, er avgjørende for å kunne omfavne den store revolusjonen som banker på døren vår. Dette vil hjelpe oss å navigere i et stadig skiftende teknologilandskap og utnytte de mange mulighetene som ligger foran oss.

Deling av data på tvers av landegrenser

– Hva er det viktigste som skjer innenfor ditt fagfelt eller interessefelt akkurat nå?

– Vi ser mot og søker tettere samarbeid med EU, blant annet gjennom EUs nylig lanserte AI Act som vil berøre mange. Et annet eksempel er utviklingen av digitale lommebøker som vil revolusjonere måten vi deler data på når vi krysser landegrenser, svarer han.

Han forteller videre at Netcompany samarbeider med EU for å utvikle en app der man kan dele viktige dokumenter uten tungvinte, byråkratiske prosesser.

– Muligheten til å ha kontroll over dine personlige data – ID, førerkort, helsedata, attester og vitnemål – er faktisk ikke så langt unna. Det er bare ett av mange initiativ der samarbeid og kunnskapsutveksling bidrar til å bygge et sterkt digitalt Europa, skriver han.

– Hvilken teknologisk innovasjon tror du vil bli viktigst for samfunnet det neste året?

– Det går ikke en dag uten at jeg lærer noe nytt om kunstig intelligens. Vi kan rett og slett ikke rømme fra KI-bølgen eller sette utviklingen på vent. Derfor er det viktigste innovasjonsområdet vårt utviklingen av dette området, sammen med styring og tilgjengeliggjøring av våre data.

Fem kjappe:

– Hvilken elektronisk dings eller app må du ha med deg på sommerferie?

– Kindle!

– Hvilken telefon har du i lomma?

– Iphone 14

– Hva var din første mobiltelefon?

– Jeg tror det var en Motorola Micro Tac.

– Ditt beste teknologikjøp?

– I dag, Remarkable. Men jeg husker veldig godt da jeg kom hjem fra USA med en av de første Palm Pilots, og noen år senere med min første Ipad – begge var teknologiske høydepunkter.

– Ditt verste teknologikjøp?

– Windows ME.

Powered by Labrador CMS