spillbransjen

Det norske spillselskapet tredoblet inntektene. Dette er utviklingssjefens råd til de som vil ha jobb hos dem

Nicolas Roblin (programmeringssjef) og Gavin Wheelan (kunstnerisk sjef) i spillselskapet Funcom.
Nicolas Roblin (programmeringssjef) og Gavin Wheelan (kunstnerisk sjef) i spillselskapet Funcom.

– Det var året Toy Story kom ut jeg skjønte at alt kom til å forandre seg, sier Gavin Wheelan, kunstnerisk sjef i Funcom.

I 1995, samme år som karakterene Buzz Lightyear og Sheriff Woody innledet en ny æra av dataanimert film, ble Wheelan ansatt i Funcom – i dag Norges desidert største dataspill-selskap.

Kort om Funcom:

  • Grunnlagt i 1993.
  • Norges klart største selskap innenfor spillutvikling.
  • Har utviklet spill som Casper, NBA hang time og Conan.
  • Har i dag kontorer i Oslo og i Durham, Nord-Carolina.

Nå har Funcom driftsinntekter i underkant av 200 millioner. For 23 år siden var det en ganske annen virkelighet, forteller Wheelan.

– Den gang var vi en gjeng ungdommer med en lidenskap for dataspill og optimisme som drivstoff. Men nettopp det var essensielt for å lykkes.

En tredobling i omsetning fra året før skyldes i hovedsak store inntekter fra spillet Conan Exiles som kom ut tidligere i år.

Slik får du jobb hos «drømmearbeidsgiveren»

Ved Wheelans side sitter Nicolas Roblin. Han har kun fem års fartstid i selskapet, men har allerede rukket å bli programmeringssjef i selskapet som årlig figurerer i toppen av norske IT-studenters drømmearbeidsgivere.

Nå er Roblin selv med på ansettelsesprosessen, og har noen tips til håpefulle jobbsøkere. Selv om han understreker at spillutvikling krever mye av utviklere, er det ikke nødvendigvis universitetsbakgrunn som gjør deg egnet for jobben.

– Kanskje viktigst av alt: Ha et «passion project». Da lærer du masse underveis, og har det gøy mens du gjør det. Det er det viktigste rådet jeg har til alle som vil inn i spillutvikling. Du bør ha jobbet med noe på egenhånd.

Skjermdump fra skrekkspillet The Park. Foto: Funcom
Skjermdump fra skrekkspillet The Park.

– Prøv å gå «above and beyond». Få raketten til å følge fyren i stedet for å gå rett frem. Lag ditt eget prosjekt, oppfordrer Roblin.

Spillutvikling passer imidlertid ikke for alle.

– Hvis du virkelig elsker spillutvikling – gjør det. Men hvis du vil inn i spillutvikling bare fordi du liker å spille spill, så må jeg advare: Det er ikke det samme.

– Det forandrer fullstendig måten du ser spill på. Plutselig begynner du å analysere alt, og å bare se på hvordan problemer kan løses, forteller Roblin.

– Noen i CERN er kanskje uenige

Men det er ikke enorme forskjeller på utviklingsarbeidet i spillbransjen, og måten utviklere jobber på i andre sektorer. Til grunn ligger samme typen oppgaver.

– Vi jobber mye med vektormatematikk og trigonometri. Men det du får glede av er å løse problemer, på samme måte som overalt. Det er riktig nok et annet sett problemer, og jeg ville sagt at våre problemer er de vanskeligste å løse.

– Men noen i CERN er kanskje uenige i det, ler Roblin.

(Saken fortsetter under bildet)

Skjermdump fra Conan Exiles. Foto: Funcom
Skjermdump fra Conan Exiles.

Blant de aller første spillene selskapet utviklet er Casper og NBA Hang Time. I 1999 kom spillet The Longest Journey, som fikk en rekke utmerkelser. Conan, The Park og Secret World Legends er eksempler på spill selskapet har jobbet med i nyere tid.

Når det kommer til hvilket programmeringsspråk som benyttes, er det lite eller ingen diskusjon i spillbransjen.

C++ for alle pengene

– Hovedteknologien for å lage spill er C++. Spesielt når det gjelder spill til PC og konsoll. C++ lar deg ha kontroll over prosessen på veldig lavt nivå. Spillprogrammering er ganske avansert, med lite rom for feil. Minnebruken er dessuten begrenset. C++ gir den ytelsen som trengs.

– For mobilspill kan det imidlertid funke med C# og Javascript, sier Roblin.

– Men det markedet er mildt sagt folksomt. Rundt én prosent av utviklerne stikker av med omlag 95 prosent av fortjenesten, bryter Wheelan inn.

– Vi har ikke lyst til å lage mobilspill. Vi vil lage spill som vi har glede av å spille, fortsetter han.

Selv om C++ ser ut til å være hovedspråket i spillbransjen, finnes det unntak fra regelen. Minecraft, som ble utviklet i Java, er kanskje det mest kjente.

– Jeg antar det var det språket skaperen (Markus Persson journ.anm) var mest kjent med, avslutter Roblin.

Dette språket vokser raskest: Nå seiler språket opp som det hurtigst voksende i verden. – Du kommer unna med vesentlig mindre kode

Powered by Labrador CMS